Matej Podstavek hral ako prvý Slovák v Libanone: Na facebooku mu hneď píplo 1000 žiadostí

10. 12. 2017 |
 

Matej Podstavek je odchovancom Banskej Bystrice. Počas svojej kariéry si zahral na Slovensku, v Česku, Dánsku a v Libanone. Dnes má vlastný blog, kde tiež radí mladým futbalistom, ako správne trénovať a stať sa profesionálom.

Matej Podstavek (vpravo). Foto - archív MP

Matej Podstavek je profesionálny futbalista, ktorý svoju kariéru odštartoval v Banskej Bystrici, kde si prešiel všetkými vekovými kategóriami. Po poslednom roku v doraste Bystrice sa mal presunúť do A-mužstva, no tréner mu povedal: “Hráš slušne, ale na ligu to nie je,“ a tak jeho kroky smerovali do CSM Tisovec respektíve Partizánu Čierny Balog.

Tvrdým tréningom si neskôr vyslúžili zmluvu v Banskej Bystrici.Výbornými výkonmi si vyslúžil skúšku v Žiline, ktorá vyzerala nádejne, no spomínaný klub nakoniec stavil na skúsenosti a angažoval Serge Akakpa. V najvyššej súťaži na Slovensku debutoval práve proti Žiline.

Napriek tomu sa nevzdal a v sezóne 2014/15 sa stal hráčom Dynama České Budejovice. Po sezóne strávenej v Čechách prestúpil do druholigového dánskeho mužstva FC Fredericia. Po pol sezóne v Dánsku sa sťahoval do tropického libanonského klubu Al-Ansar. Dvoma gólmi pomohol svojmu mužstvu k zisku pohára a taktiež sa stal prvý slovenským futbalistom, ktorý hral v spomínanej krajine. Aktuálne hráč Thisted FC sa okrem futbalu venuje blogovaniu, ktoré mu ide výborne. Jeho príbehy si môžete prečítať na stránke dalsomto.sk.

 

 

Chceli ste byť od malička futbalistom alebo vás lákal iný šport?

"Skúšali sme rôzne športy. Na ulici sme často hrávali aj hokej. Podmienky pre futbal boli v mojom okolí veľmi dobré a navyše futbal je najkrajší šport (smiech)."

 

Ste odchovancom Banskej Bystrice. Na aké úspechy si najradšej spomínate? 

"Ešte v mládeži sme boli haloví majstri Slovenska to bolo pekné. Vážim si podpis prvej profi zmluvy, keďže sa to nerodilo ľahko."

 

V materskom klube ste zažili krásne chvíle, no aj také, na ktoré by ste rád zabudli. Ktoré to boli? 

"Dali mi možnosť hrať dorasteneckú ligu, ale pri mužoch ma odpísali."

 

Po skočení strednej školy ste skončili aj v doraste a postupne ste si zahrali v štvrtej lige v drese  CSM Tisovec a neskôr v piatoligovom Partizáne Čierny Balog. Verili ste v tom čase v kariéru profesionálneho futbalistu?

"Snažil som sa o to, ale spätne keď sa pozerám šanca bola možno 5 percent."

 

Po sezóne si vás pozvali do prípravy s A-mužstvom Banskej Bystrice, ako to dopadlo? Čo pre vás v tom čase znamenalo obliecť si na seba dres mužstva, ktoré vás vychovalo? 

"Bolo to také zadosťučinenie. Mal som pocit, že som to zmákol, že som to DAL. Mýlil som sa a opäť ma odmietli."

 

Zápasy ste hrali v treťoligovej Kremničke. Čo vám dalo toto pôsobenie?

"Tretia liga v tom čase mala pomerne vysokú kvalitu. Dalo mi to veľa, nazbieral som veľa skúseností. Vďaka B mužstvám sme si mohli zahrať aj proti ligovým hráčom. Hrali sme tretiu ligu východ, takže často to boli niekoľkohodinové cesty a občas nás na východe zarezal rozhodca, ale to sú tiež skúsenosti, ktoré mi pomohli."

 

Foto - archív MP

 

Výbornými výkonmi ste si vyslúžili skúšku v Žiline. Ako ste zareagovali, keď ste sa dozvedeli o záujme účastníka z najvyššej súťaže?  

"Nechápal som, ale veľmi ma to potešilo."

 

Ako sa vám tam darilo a prečo ste sa nakoniec nestáli hráčom Žiliny?

"Chceli bojovať o titul, zrejme vsadili na istotu a skúsenosť. Pár dni pred odchodom do Turecka podpísali tožského reprezentanta Serge Akakpa a ja som tým pádom cestoval domov."

 

Foto - archív MP

 

Napokon ste sa dočkali a 16.9.2012 ste v drese Bystrice okúsili chuť najvyššej súťaže. Tréner Hrnčár do vás vložil dôveru práve proti Žiline. Ako si s odstupom času spomínate na svoj debut?

"Bol som veľmi nervózny. Nastúpil som možno na 10 minút."

 

V sezóne 2014/15 ste sa dočkali aj svojho prvého zahraničného angažmá. Stali ste sa hráčom Dynama České Budejovice. Ako sa zrodil tento prestup?

"Dukla mala existenčné problémy a keď Dynamo prejavilo záujem, neváhal som ani sekundu. Zahrať si českú ligu bol krok dopredu."

 

Foto - archív MP

 

Ako vás prijala šatňa, tréner a fanúšikovia? Neľutovali ste prestup? 

"Našiel som si tam pár dobrých kamarátov. Prostredie v Budejoviciach je dosť špecifické."

 

Po roku ste svoju kariéru posunuli opäť vyššie. Stali ste sa hráčom dánskeho druholigového mužstva FC Fredericia. Aké to bolo prísť do krajiny, v ktorej bola značná rečová bariéra. Nerobilo vám to problém? 

"Skôr nižšie, pretože to bola druhá liga(úsmev). Dánom musíte ukázať, že prichádzate s dobrým úmyslom a potom vám budú nápomocní. Hovoria perfektne anglicky, takže s komunikáciou nebol problém, na svojej angličtine som začal pracovať už na Slovensku a toto bola taká maturita pre mňa."

 

FC Fredericia je pre fanúšikov futbalu menej známy klub. Vedeli ste do čoho idete?

"Netušil som, ale chcel som si vyskúšať život v novej krajine. Človek sa viac spozná, keď odíde od kamarátov, známych a rodiny an nejaký čas."

 

Po Banskej Bystrici a Českých Budejoviciach to bol váš tretí klub, v ktorom ste hrali. Bola úroveň zápasov a tréningov na vyššej úrovni ako v predchádzajúcich kluboch? 

"Zápasy lepších tímov v lige spĺňali ligové kritéria, no boli aj také kde sa hral veľmi jednoduchý, silový futbal."

 

Ako sa si zvykli na život v Dánsku, čo vám robilo najväčšie problémy?

"Nájsť si kamarátov mimo futbalu. Čím severnejšie idete tým viac sú ľudia uzavretí a skeptickí voči cudzincom. Česť výnimkám."

 

Čo futbalová stránka? Boli ste s vaším výkonom a vyťažením spokojný? 

"V podstate áno. Hneď som začal v základe a za rok a pol som odohral v klube 47 zápasov."

 

Aké boli v FC Fredericia podmienky pre futbal? 

"Klub, ktorý sa na nič nehral a čo sľúbil, to splnil. Zažil som tam pekné obdobie."

 

Po dvoch sezóna v Dánsku nabrala vaša kariéra nečakaný exotický smer. Ako prvý Slovák ste prestúpili do Al-Ansar, ktoré hrá prvú Libanonskú ligu. Ako sa Matej Podstavek dostal do tak exotickej krajiny ako je Libanon?

"Zavolal mi môj bývalý spoluhráč, či by som to nechcel skúsiť. Išiel som do toho. Chcel som spoznať niečo nové a toto bola ideálna možnosť."

 

=

Foto - archív MP

 

Bolo ťažké sa rozhodnúť pre tento prestup? Pomáhal vám niekto s rozhodovaním?

"Radil som sa s kamarátmi, bratom, rodičmi. S odstupom času som si futbalovo možno nepomohol, ale nabral som veľa skúseností do života."

 

Pripravoval vás niekto na futbal v Libanone? Aké tam boli podmienky pre futbal?

"Hovorili mi, že mám čakať aj nemožné. Tak to bolo. Hneď po nočnom prílete ma hodili do zápasu. Tam fungujú iné pravidlá. Ľudia sú tam z nášho pohľadu tak trochu blázni, ale v dobrom slova zmysle. Len nedávno tam skončila vojna, takže podmienky sa postupne zlepšujú."

 

Ako to vyzeralo po príchode do Libanonu, nemali ste strach? Nerobila vám problémy jazyková bariéra?

"Nakazený televíznymi novinami som sa skutočne bál v niektorých momentoch. Prijali ma však medzi sebou s otvorenou náručou a postupne som začal chápať ich mentalitu. Strach po pár dňoch zmizol a veci, ktorých som sa bál sa mi potom zdali vtipné."

 

Foto - archív MP

 

Ako na vás pôsobili miestni ľudia, mesto, v ktorom ste žili a miestna kultúra? 

"Skutočne unikátne miesto. Žil som v Bejrúte. Oni tomu hovoria Paríž Blízkeho východu a je to pravda. Mesto módy a kontrastov, luxusu s chudobou. Doobedu sa kúpete v mori, sadnete do auta a po hodine jazdy sa môžete v horách polyžovať. Neviem koľko podobných miest by som na svete našiel."

 

Bol v Libanone záujem o futbal? 

"Za prvé dva dni mi na facebooku píplo 1000 žiadostí o priateľstvo. Ľudia sa o futbal skutočne zaujímajú a veľmi radi o ňom hovoria na facebooku."

 

V pohárových zápasoch ste strelili dva góly, vďaka čomu vaše mužstvo vyhralo miestny pohár. Ako vyzerali oslavy v šatni a meste? 

"Ten vo finále bol špeciálny. Vyhlásili ma za hráča zápasu, davy ľudí nás v uliciach nosili na rukách. Niečo také som skutočne nezažil. Všade boli ľudia, stále na mňa niekto skákal. V istom momente som sa toho davu veľmi bál, bolo to šialené. Našťastie to všetko dobre dopadlo."

 

 

Na aký moment z Libanonu budete najviac spomínať? 

"Na finálový zápas a začiatok blogu dalsomto.sk."

Foto - archív MP

 

Ako to bolo po finančnej stránke, dalo sa v Libanone zarobiť lepšie ako napríklad v českej, dánskej či slovenskej lige? 

"Áno, z finančnej stránky to bolo lepšie ako na Slovensku, Česku aj Dánsku."

 

V Al-Ansar ste vydržali 6 mesiacov, nechceli ste tam ostať dlhšie? 

"Po sezóne vymenili trénera a keďže v tíme môžu byť traja cudzinci, tých si vždy donesie nový tréner. V klube boli so mnou spokojní a možno sa tam jedného dňa vrátim."

 

Ak by ste sa mali znova rozhodnúť, išli by ste do toho znova? 

"Záleží od okolností, ale jedného dňa možno áno."

 

Aktuálne ste hráčom druholigového dánskeho mužstva Thisted FC. Evidovali ste záujem aj iných klubov?"

Začiatkom leta som odmietol ponuku z prvej českej ligy, pretože som mal veľké oči a myslel som, že príde niečo lepšie. Nasledovali rôzne skúšky, ktoré nedopadli. Nakoniec som sa vrátil do ligy, kde ma poznajú."

 

 

Poznali ste Thisted FC zo svojho predchádzajúceho pôsobenia v Dánsku?

"Nepoznal, pretože len nedávno postúpili do druhej ligy."

 

V novom klube máte za sebou jesennú časť. Ako by ste ju zhodnotili? 

"Dosiahli sme niečo, čo nikto nečakal. Z pohľadu histórie klubu je to najlepšie umiestnenie. Sme po jesennej časti na druhej pozícii. Od môjho príchodu som odohral všetky zápasy, takže lepšie to ani nemohlo dopadnúť."

 

Foto - archív MP

 

Hrali ste už na Slovensku, v Česku, Dánsku a Libanone. Kde ste boli najviac šťastný a spokojný?

"Záleží od uhla pohľadu. Niekde som bol spokojnejší v osobnom živote, niekde sa mi viac darilo futbalovo."

 

Okrem futbalu sa venujete aj blogovaniu. Opisujete svoju zaujímavú futbalovú cestu a taktiež radíte mladým futbalistom, ako správne trénovať a stať sa profesionálom. Ako ste sa k tomu dostali? 

"Chcel som ponúknuť trochu iný pohľad na futbal ako nám davajú mainstreamové média. Aj ja som mal nejakú predstavu ako mladý chalan ako to asi je a vidím, že veľa vecí je inak a nie všetko je v duchu fair-play. Vidím sa v chalanoch, ktorí majú 15-20 rokov a chcú na sebe pracovať. Informácii v slovenskom jazyku je veľmi málo. Snažím sa ponúknuť niečo, čo som ja v tom veku musel zháňať kade-tade po internete a od ľudí. Kiežby bolo nejaké dalsomto, keď som mal 16 rokov (smiech)."

 

Foto - archív MP

 

Neuvažovali ste po kariére futbalistu cestu žurnalistu alebo športového komentátora?  

"Všetko je možné. Viac ma to však ťahá k mentálnemu tréningu a pochopeniu, čo je vlastne za úspechmi a pádmi športovcov a celkovo ľudí. Lebo každá jedná fyzická činnosť začína v hlave, ktorá to všetko riadi a teda, ak sú nejaké limity, tak len v hlave."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo