Peniaze sú všade, budúci rok chceme postaviť desať hál (Deň s Martinom Kohútom)

8. 12. 2016 |
 

Nový prezident SZĽH zmenil usporiadanie kancelárií aj nastavenie niektorých ľudí. Za slová, ktoré ho vystihujú, si vybral „Zmena systému“.

Martin Kohút. Foto: Peter Kováč

BRATISLAVA. Jednou z hlavných priorít Martina Kohúta (45) ako nového prezidenta SZĽH bolo otvoriť zväz ľuďom.

„Aby ľudia na zväze pochopili, že sú tu pre tých, ktorí prichádzajú a nie naopak. To sa už vyriešilo,“ hovorí nám Kohút, ktorý je šéfom slovenského hokeja od polovice júna.

Keď ste ešte niekedy na jar prišli do sídla zväzu, dostali ste sa len k uzamknutým dverám. Dnu len po použití jedného zo zvončekov.

To sa zmenilo. Ponovom návštevníkov uvíta recepčná, ktorá ich rovno zavedie do jednej z konferenčných miestností.

Tie sa nachádzajú v ľavom krídle zväzu, ktoré je otvorené. Pravé zostalo pre verejnosť nedostupné, nachádzajú sa v ňom kancelárie.

„Zamestnanec nemôže zostať v kancelárii. Musí ísť do zasadačky za hosťom a spýtať sa ho, čo potrebuje,“ vysvetľuje Kohút úpravu, pomocou ktorej chcel zmeniť nastavenie svojich podriadených.

Pohľad z recepcie. Vľavo miestnosti na stretnutia, vpravo uzamknuté kancelárie. Foto: Peter Kováč

V centrále zväzu na Trnavskej ulici v Bratislave (z druhej strany hotela DoubleTree by Hilton) pracuje 25 ľudí.

Niektoré zmluvy už boli vypovedané, jeden zamestnanec odchádza. Kohút si priviedol nového generálneho sekretára Miroslava Valíčka, ktorý nahradil Roberta Pukaloviča (ten je šéfom regiónov), aj nového šéfa marketingu.

Celkovo zväz vypláca 350 ľudí po celom Slovensku.

Aj keď sa na júnovom kongrese schválil plat prezidenta vo výške 3500 eur, Kohút má dobrovoľnícku zmluvu. „Na zväze nie som zamestnaný, neberiem žiadne peniaze.“

Okrem práce prezidenta má ešte na starosti podporu startupov vo firme Ness, ktorú roky riadil.

„Po zvolení, keď sme nastavovali veci, boli moje aktivity 95 ku 5 v prospech zväzu. Teraz je to približne 70 ku 30.“

Kompletnú fotogalériu z návštevy SZĽH nájdete tu.

 

Tréner repre? Ten, kto vypracuje najlepší projekt

Okrem zmeny usporiadania kancelárií prišlo podľa šéfa zväzu aj k úprave myslenia jeho zamestnancov. „Prvé tri mesiace sme menili atmosféru a fungovanie.“

Hlavnou zmenou je zriadenie Oddelenia projektov a riadenia. Šéfuje mu Diana Kosová, ktorá predtým 20 rokov pracovala ako dobrovoľníčka v slovenskom hokeji.

Naposledy mala na starosti riadenie projektu Deti na hokej, ktorý už vykonávala na polovičný úväzok.

„Všetky zmeny sa vykonávajú prostredníctvom projektov,“ vysvetľuje nám Kosová. Aktuálne ich je rozbehnutých dvadsať.

Diana Kosová si mala vybrať slovo, ktoré vystihuje jej prácu. Foto: Peter Kováč

Vznikli tak, že si na zväze zadefinovali problémy a začali hľadať ich riešenia. Potom dali na oficiálny web SZĽH výzvu, aby sa ľudia zapojili do projektov. Záujem bol.

Zapájajú sa do nich napríklad aj Michal Handzuš, Miroslav Šatan, Peter Bondra či Martin Cibák. 

„Možno nie som kľúčový človek v odbornosti, no mojou úlohou je dávať dokopy ľudí, ktorí ju majú.“

Kosová pracovala v energetickej agentúre, má trénerskú „B“ licenciu a vyštudovala učiteľstvo telesnej výchovy aj športovú psychológiu.

„Mojou zodpovednosťou je, aby projekty fungovali, aby sa stretávali ľudia, ktorí ich tvoria. Zúčastňujem sa na skoro všetkých zasadnutiach.“

Keď je projekt hotový, prezident ho predstaví výkonnému výboru. Až tam sa rozhodne, či sa bude realizovať.

Na základe výziev sa obsadzujú už aj posty reprezentačných trénerov. Napríklad na ženskú „pätnástku“ sa prihlásilo desať záujemcov. Tí musia predložiť projekty a meno víťaza vyberie špeciálna komisia.

Po konci aktuálnej sezóny sa končí zmluva Zdenovi Cígerovi. A nový tréner sa tiež bude vyberať na základe výberového konania.

 

Každý, kto má záujem

Počas našej návštevy zväzu sme mali možnosť zúčastniť sa na zasadnutiach dvoch projektových skupín.

Prvá rozoberala projekt výstavby malých štadiónov, ktorý figuroval medzi predvolebnými sľubmi Martina Kohúta. Deklaroval, že zväz pod jeho vedením ich postaví štyridsať.

„Už ideme do reálneho projektu, ktorý bude dokončený do konca roka a budúci rok chceme začať stavať,“ hovorí Kohút.

Pri desiatich slovenských školách by mali vyrásť multifunčkné haly primárne určené na hokej pre deti. Budú mať menšie rozmery ako klasické hokejové ihrisko.

Ľudia, ktorí pracujú na projekte Malých hál. Foto: Peter Kováč

Na stretnutí skupiny, ktorá preberá podobu nových hokejových hál, sedí aj Lukáš Machala. Ide o bývalého člena výkonného výboru SZĽH.

Medzi hokejovými fanúšikmi sa zviditeľnil ostrým vystúpením proti Richardovi Lintnerovi na volebnom kongrese v roku 2015. Potom rok sedel vo Výkonnom výbore aj po boku Kohúta.

„Snažím sa využívať každého, kto má záujem pomôcť. Nejde o to, či mám alebo nemám niekoho rád,“ vysvetľuje nám po zasadnutí Kohút.

Ten počas stretnutia skupiny väčšinou len usmerňoval diskusiu. Nákres novej haly predstavoval architekt. Hlavné slovo mal Machala.

„Je majiteľom štadióna v Petržalke, budoval ho od piky, má skúsenosti. Prihlásil sa a chcel pomôcť. Pre mňa je partnerom ako každý iný. Počas diskusie nám zvýrazňoval, aby sme nespravili prúser, upozorňoval na riziká.“

Projekt: Malé zimné štadióny

Líder skupiny: Lukáš Machala. Zúčastnili sa: Ján Cebulák, Vladimír Polakovič, Oliver Pravda, Diana Kosová, Ľubomír Varga, Martin Kohút, Milan Ladiver.

Martin Kohút (vľavo) a Lukáš Machala. Foto: Peter Kováč

 

Nový systém súťaží

Kohút dopoludnia absolvoval ešte jedno stretnutie projektovej skupiny – riešili sa hodnotové karty hráčov.

Zväz sa chce vyhnúť tomu, čo sa mu stáva v posledných rokoch. Keď hokejista podpíše profesionálnu zmluvu v NHL, profiliga vyplatí klubu, z ktorého prišiel, 250-tisíc dolárov.

Problémom však je, že Slováci už ako 14- či 15-roční odchádzajú do zahraničia a z týchto peňazí slovenské kluby nič nevidia.

Zväz preto rozmýšľa nad spôsobom, ako naformulovať zmluvu s hráčom, aby sa zväzu zaňho v budúcnosti vrátili peniaze.

Na stretnutí sa nachádza aj rodič jedného z mladých slovenských reprezentantov Rastislav Antala. Na stretnutie sa tiež prihlásil dobrovoľne na základe výzvy na zväzovom webe.

Do diskusie sa už viac zapája aj samotný prezident. Akoby sa lepšie cítil, keď je reč o číslach.

Skupina tiež riešila aj reorganizáciu slovenských hokejových súťaží. Kohút by ju chcel predložiť výkonnému výboru a aj júnovému kongresu.

„Je reálne, že už od budúcej sezóny sa bude hrať novým systémom. Na kongrese však budem potrebovať dvojtretinovú väčšinu hlasov. Je to jedna z najvážnejších vecí, ktoré chceme riešiť.“

Nákres nového systému sme si nemohli odfotografovať, ešte nie je konečný a zmenil sa aj v priebehu stretnutia skupiny na základe pripomienok prítomných.

Projekt: Hodnotová karta hráča

Líder skupiny: Martin Kohút. Zúčastnili sa: Andrej Schöber, Rastislav Antala, Oliver Pravda, Diana Kosová.

V každej zasadačke sa nachádza tabuľa. Foto: Peter Kováč

 

Sebaistota

Po zasadnutí druhej skupiny ideme s prezidentom na obed do neďalekého hotela, počas ktorého s ním robíme rozhovor.

Len pár metrov od reštaurácie pred takmer pol rokom Kohúta delegáti zvolili za šéfa zväzu.

Síce neodpovedá na hypotetické otázky, inak je ale uvoľnený, srší sebaistotou a vierou vo vlastné schopnosti.

Často počuť zámeno „ja“ (prezident) aj v situáciách, v ktorých by väčšina ľudí na jeho mieste povedala „my“ (zväz).

Počas osobného rozhovoru dokáže človeka nadchnúť, má charizmu lídra. Jeho slová sa zo zanietených menia na sebavedomé až keď ich vidno prepísané v počítači.

Kohút je po Jánovi Kováčikovi (SFZ) a Antonovi Siekelovi (SOV) ďalším šéfom veľkej športovej organizácie, ktorý nie je bývalým športovcom, ale vrcholovým podnikateľom.

Hovorí, že keď bol na akcii Deti na hokej, ľudia sa čudovali, ako mu ide korčuľovanie. Vraj sa ho pýtali, prečo to nepovedal v predvolebnej kampani.

„Nebolo to podstatné pre funkciu,“ odpovedal im. „Hovoril som, že nie som taký dobrý hokejista ako Turan, ale určite som lepší manažér. On o tom nemá šajnu. On má šajn, čo je spravovať klub, ale nie, čo je to reálny manažment. Ja som dostal obrovskú školu v korporátnej firme.“

Už ale nechce špekulovať o tom, ako by funkciu prezidenta zvládal Richard Lintner, súčasný šéf Pro-Hokeja.

Inak, ten sa pristavil krátko predtým a pozdravil. Vo voľbách sa postavil na Kohútovu stranu, otvorene ho podporoval.

„Náš vzťah je vyjadrený tým, čo ste teraz videli,“ hovorí. 

Aj keď sídlo Pro-Hokeja je len o tri poschodia vyššie ako SZĽH, čelní predstavitelia týchto inštitúcií za prezidentovania Igora Nemečka udržiavali len formálne vzťahy.

Pokiaľ ide o najvyššiu súťaž, Kohút necháva na kluboch, či ju ponechajú v správe Pro-Hokeja alebo prejde pod zväz.

A keď sa má Kohút porovnať práve s Nemečkom, tvrdí, že bývalý šéf zväzu robil len prevádzku.

„No nerobil rozvoj. Nechcem len postaviť štadión a organizovať zápasy. Chcem ďalšie štadióny, rozvíjať kluby, vznik nových a rozvíjanie súťaží. To tu chýbalo,“ tvrdí Kohút.

Čakanie na výsledky počas volebného kongresu. Kohút a Lintner neformálne diskutovali s novinármi. Foto: Michal Červený

 

Peniaze sú všade

Pokiaľ ide o Kohútovo sebavedomie, to cítiť aj keď dostane otázku, odkiaľ zoberie peniaze na desať hál, keď jedna vyjde na milión eur.

„Peniaze nie sú problém,“ odvetí. Také niečo od slovenských športových funkcionárov často nepočuť.

„Sú všade naokolo, len ich musíte vidieť. Napríklad len podľa nového Zákona o športe môžeme dať do infraštruktúry tridsať percent z rozpočtu zväzu. Dve haly teda vieme, prinajhoršom, postaviť aj z nášho rozpočtu,“ vysvetľuje.

Kohút tvrdí, že pokiaľ má človek dobrý projekt a verí mu, existuje dostatok fondov a ďalších prostriedkov na jeho financovanie.

Keď však dostane otázku, prečo teda vláda dala 27 miliónov na Národný futbalový štadión, opäť nechce špekulovať: „To nie je otázka na mňa.“

Neprispôsobenie sa súčasnému nastaveniu prerozdeľovania peňazí je podľa Kohúta aj dôvodom zúfalého stavu slovenských hokejových štadiónov.

„Keď som sa ľudí v regiónoch pýtal, čo by chceli upraviť na štadiónoch, každý mi len povedal, koľko peňazí potrebuje,“ hovorí a dodáva, že nikto nemal pripravený projekt.

A pokiaľ nikomu na papieri neukážete, na čo má dať peniaze, nedá vám ich, dodáva.

„Chceme nastaviť systém. Za posledných desať rokov sa po častiach minulo 46 miliónov eur. Investície, ktoré sa rozhádzali.“

Kohút chce podobné financovanie rekonštrukcií, aké je na futbalovom zväze. Primátori majú do 15. decembra čas, aby poslali svoje vízie.

Na rozdiel od malých hál pri školách, ktoré budú vo vlastníctve zväzu, však môže byť problémom, že štadióny sú väčšinou mestské.

„A ja nemôžem financovať cudziu vec. Primátori ešte stále nepochopili, že sú to ich majetky, nie moje a mali by sa o ne starať. Peniaze im však môžem pomôcť zohnať, oslovím verejný aj súkromný sektor.“

Na malé zväzové haly už má prísľuby od investorov. Dodáva, že ak už nejaká z nich bude stáť, po projekte siahne súkromník aj štát.

Chodba. Foto: Peter Kováč

 

Osem akadémií namiesto dvadsiatky

Také jednoduché to Kohút nebude mať s vybudovaním hokejových akadémií, čo bol ďalší z jeho predvolebných sľubov.

Tie by mali nahradiť súčasný projekt HK Orange 20, ktorý vznikol takmer pred desiatimi rokmi ako dočasné riešenie.

„Problém je ten, že všetky peniaze dávame do projektu, aby sme chlapcom vytvorili podmienky, aké majú napríklad v Česku v dvanástich akadémiách,“ hovorí.

Cieľom zväzu je v ôsmich slovenských mestách podporiť vznik hokejových akadémií, ktoré by spadali pod seniorské kluby.

Ich pridanou hodnotou by mala byť výučba nielen angličtiny, ale aj v angličtine. „Aby mal hráč výhodu, keď príde na draft.“

Študenti by sa tiež mali pripravovať na povolania, ktoré priamo súvisia s hokejom. Aby mali poistku v prípade vážneho zranenia či nepresadenia sa na pozícii hráča.

Kohút nechce akadémie vytvoriť umelo napríklad v ôsmich najväčších mestách.

„Aj projektami, ktoré momentálne robíme, mapujeme situáciu na Slovensku. Zisťujeme, kde sú aktívni ľudia, ktorí chcú robiť hokej.“

Za príklad dáva malé Topoľčany, v ktorých pred tridsiatimi rokmi vznikla hokejová trieda. A to nie na základe príkazu zhora, ale pre „pobláznenosť“ rodičov Šatana, Hecla či Višňovského.

„Potom nájdeme školu s ochotným riaditeľom, vytvoria sa ekonomické podmienky a poďme to založiť.“

Aktuálne prebiehajúce projekty na SZĽH

 • Zmena systému odmeňovania trénerov
 • Zmena systému dotácií do hokejových klubov
 • Komplexná inovácia športového a výchovno-vzdelávacieho procesu
 • Infraštruktúra - multifunkčné centrá
 • Malé zimné štadióny
 • Sieň slávy slovenského hokeja
 • Nový systém súťaží
 • Kontinuálne vzdelávanie
 • Naši najlepší ľudia (hokejový happening)
 • MS 18 a MS INLINE
 • Koncepcia reprezentácie - U15, U16, U17, U18, U20, A
 • Portál služieb
 • Testovanie a mentálna príprava
 • Vzájomná spolupráca medzi skautami, agentami a SZĽH
 • Akadémia športového marketingu
 • Nový koncept hokejovej Extraligy
 • Hodnotová karta hráča
 • Komplexný program pre rozvoj rozhodcov ľadového hokeja
 • Hráč 21. storočia
 • Starostlivosť o zdravie a finančné zabezpečenie hokejistu
 • Zabezpečenie defibrilátorov a zdravotných pomôcok v priestoroch ZŠ
 • Doplnenie a revitalizácia pomôcok pre minihokej
 
ČO SA DEJE
 • Najnovšie
 • |
 • Mesiac
 • Týždeň
 • Celkovo