Lyžiarska legenda Alberto Tomba má päťdesiat. Pozrite si, prečo ho volali La Bomba

19. 12. 2016 |
 

Keď ho ako 11-ročného chlapca otec vzal na lyžiarsky svah, deti sa mu vysmiali, že je najslabší. Netušili, že z neho raz bude dobyvateľ zasnežených kopcov s prezývkou La Bomba (Bomba).

Jeden z najlepších lyžiarov sveta Talian Alberto Tomba.   Foto - TASR/AP

 

SAN LAZZARO DI SAVENA. Jeden z najúspešnejších lyžiarov na svete, bývalý taliansky slalomový "kráľ" Alberto Tomba dnes oslavuje 50 rokov.

Trojnásobný olympijský víťaz a dvojnásobný majster sveta sa narodil 19. decembra 1966 v San Lazzaro di Savenna v Taliansku. Vyrastal však v Castel de Britti neďaleko talianskej Bologne.

Ako malého chlapca ho skôr zaujímal futbal, tenis či cyklistika. Dokonca sa mu ako 11-ročnému, keď ho otec zaviedol na lyžiarsky svah, vrstovníci vysmievali, že je najslabší lyžiar na svahu. To ešte netušili, že sa posmievajú budúcemu dobyvateľovi zasnežených kopcov, ktorý si za svoj spôsob zdolávania lyžiarskych bránok vyslúžil prezývku La Bomba (Bomba).

 

 

Prekonal Ingemara Stenmarka

Svoju úspešnú lyžiarsku kariéru odštartoval v roku 1981, keď ako člen juniorského reprezentačného B-tímu na svahoch San Siro pri Miláne zdolal všetkých kolegov z A-tímu.

Vo Svetovom pohári debutoval v roku 1985 a už o rok neskôr prekvapil lyžiarsky svet, keď ako 62. v rebríčku prišiel do cieľa slalomu na šiestej priečke. V roku 1987 už získal svoju prvú medailu (bronz) v obrovskom slalome. Prekonal aj svoj najväčší idol Švéda Ingemara Stenmarka.

 

 

Tombovi sa podarilo získať cenný kov z troch zimných olympijských hier. V roku 1988 si v Calgary vybojoval zlato v slalome a obrovskom slalome.

Na ZOH 1992 v Albertville obhájil zlatú medailu, keď v obrovskom slalome triumfoval pred Marcom Girardellim. Získal aj striebornú medailu v slalome.

 

 

Druhé olympijské striebro v slalome si vyjazdil na ZOH 1994 v Lillehammeri. V roku 1996 sa stal v Sierra Nevade majstrom sveta v slalome a obrovskom slalome. Celkovo dosiahol v pretekoch SP 50 víťazstiev, úspešnú športovú kariéru ukončil v roku 1998.

 

Tomba počas exhibičného futbalového zápasu medzi Hviezdnym tímom a tímom Juventusu v roku 1998.

 

Vždy oslavoval prehry

Okrem lyžovania si Tomba - La Bomba získal srdcia fanúšikov aj svojim nekonvenčným správaním, vyjadrovaním a prirodzeným šarmom.

Nezabudnuteľné sú jeho výroky ako napríklad: "Vždy som oslavoval prehry. Aby som na ne zabudol. Nikdy som neoslavoval svoje víťazstvá, lebo to by som bol býval stále opitý".

"Chcel by som všetky tri naraz," takto zase odpovedal na novinársku otázku, s ktorou z krasokorčuliarok by chcel randiť - či s Katarinou Wittovou, Nancy Kerriganovou alebo Tonyou Hardingovou.

 

V Bratislave bol predsedom poroty súťaže krásy Miss 2000. Miss 2000 sa stala Janka Horečná.

 

V roku 2006 výrazne pomohol rodnej krajine k vydarenej organizácii ZOH v Turíne. Napokon 10. februára 2006 priniesol olympijský oheň na slávnostný ceremoniál XX. Zimných olympijských hier.

V talianskej akčnej kriminálke Alex l'ariete (2000) si zahral policajta. Nakrútil inštruktážny film o lyžovaní a angažuje sa v zlepšení lekárskej starostlivosti o deti. Svetu predstavil aj svoju značku parfumu (In) decente by AlbertoTomba.

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo