LeBron sa u Trumpa odmietol vyspať. O tom, ako sa športovci zapojili do volieb v USA

24. 1. 2017 |
 

Ani športový svet sa nevyhol najväčšej americkej udalosti za posledné roky. Zozbierali sme výroky na oboch stranách barikády.

Hráč Clevelandu Cavaliers LeBron James. FOTO - TASR/AP

Z Donalda Trumpa je dnes už prezident Spojených štátov. Jeho menovaniu však predchádzala dlhá kampaň, do ktorej sa vo veľkom tentoraz zapojili aj športovci.

Na strane kandidátky Clintonovej stál napríklad basketbalista Le Bron James, Trumpa podporoval boxer Mike Tyson či hráč amerického futbalu Tom Brady. Politici dúfali, že tváre, s ktorými sa stotožňujú tisíce fanúšikov, im pomôžu získať prevahu, športovci zas verili, že takýmto spôsobom pomáhajú rodnej Amerike k lepším zajtrajškom.

 

Iba reči zo šatne

Pozornosť samotných športovcov a trénerov vzbudil Donald Trump po tom, čo v snahe ospravedlniť svoje hanlivé reči na adresu žien ich označil za „locker room talk“ (reči zo šatne).

„Ako športovec som bol v šatni celý môj dospelácky život a, uhm, toto nie je pokec v šatni,“ napísal na twitteri Sean Doolittle, nadhazovač tímu Oakland Athletics.

 

 

K bejzbalistovi sa následne začali pridávať ďalší americkí športovci. Dahntay Jones, hráč NBA, napísal, že „tvrdiť, že Trumpove komentáre sú ,vtipkovaním z kabíny´ je podnecovaním k tomu, aby boli nejako prípustné. Nie sú.“

 

 

Pridali sa aj bývalí športovci. Na twitterovom profile Franka Whitea, bývalého profesionálneho hráča bejzbalu sa objavil príspevok v znení: „Strávil som 27 rokov v (športovej) šatni. Chvastanie sa o sexuálnom napádaní žien, pretože ste slávny, nie sú reči zo šatne!“

Sage Rosenfels, niekdajší hráč NFL, Trumpovi odkázal: „Päť rokov som bol športovcom na strednej škole, 5 rokov som hral futbal na výške, 12 rokov v NFL. Chalani v šatni takto nehovorili.“

 

 

Tešili sa aj smútili

Po novembrových voľbách mali napokon dôvod na radosť Trumpovi priaznivci. A kým oni oslavovali, iní smútili. Odporcovia novozvoleného amerického prezidenta sa našli aj v radoch športovcov, ktorí sa neváhali o svoje rozčarovanie podeliť na sociálnych sieťach.

Jedným z najvýrečnejších bol instagramový príspevok J.R. Smitha, basketbalistu klubu Cleveland Cavaliers. Pod fotku svojej dcéry napísal: „Ako vysvetliť tejto tváričke, čo sa stalo? Môžeš byť vzdelaná žena vo svojej oblasti a nedostaneš prácu, pretože si žena alebo preto, že si čierna? Ako ti povedať, aby si predviedla to najlepšie, keď ani to nemusí byť dosť dobré. Ako môžem byť pokojný, keď ju pošlem hrať sa ku kamarátke, keď viem, že rodičia toho dieťaťa volili rasistickú, sexistickú osobu a ja neviem, ako s ňou budú zaobchádzať, keď príde. Ako? Naozaj, ako? Chápem, pusti to a nechaj to na Boha. Ale, do kelu!“

 

 

Words could never explain this feeling! "We are with her" Our New President #votehillary2016 #strongertogether

Fotka uverejnená používateľom JR Smith (@teamswish),

 

Spravodajský portál slate.com citoval aj americkú reprezentantku a jednu z najlepších futbalistiek súčasnosti Alex Morgan: „Viem, že mnohí moji priatelia, rodina a známi boli podporiť Hillary. Ale v rovnakom čase, akceptujeme to, čo si zvolila väčšina národa a to je výber Donalda Trumpa... Pokúšam sa hľadieť na Trumpovo predsedníctvo s otvorenou mysľou, ale rovnako, bola som veľmi optimistická, že by sme mohli mať prvú ženskú prezidentku v tejto krajine.“

 

Blahoželali novému prezidentovi

Ohlasy prichádzali aj z opačnej strany. Z Trumpovej výhry sa tešili viacerí bejzbalisti americkej MLB, na svojich profiloch hráči ako Trevor Bauer, Dillon Gee či golfisti Natalie Gulbis a John Daly blahoželali čerstvému prezidentovi, zdieľali výsledky volieb a volebné motto ,Make America Great Again´.

Správy o Trumpovom víťazstve rýchlo prekročili aj Atlantický oceán. Ku prvým gratulantom zo starého kontinentu patril aj americký futbalista Geoff Cameron, aktuálne hrajúci za Stoke City v anglickej Premier League. Na svojom twitteri napísal: „Ľudia prehovorili! Je čas, aby sa Amerika spojila. Žijeme dnes v najväčšej krajine sveta a tak to bude aj zajtra!“

 


Zvláštne na jeho poste bolo, že Cameron pre svoju futbalovú kariéru už takmer päť rokov žije vo Veľkej Británii. Tento fakt mu v komentároch a následne aj v článkoch pripomenili fanúšikovia aj anglické médiá.

 

LeBron James odmietol ostať v Trumpovom hoteli

Necelý mesiac po voľbách hrali basketbalisti Clevelandu v New Yorku proti miestnym Knicks. Manažér klubu ešte niekoľko týždňov predtým rezervoval pre hráčov ubytovanie v hoteli SoHo, ktorý patrí do siete Trumpových hotelov. Hviezda tímu LeBron James spolu s niektorými spoluhráčmi odmietli v hoteli prespať.

LeBron James bol jeden z najväčších podporovateľov kandidatúry Hillary Clintonovej a kritik Donalda Trumpa. Ráno, po výsledkoch volieb, na svojom instagrame uviedol, že hlavné teraz bude nestratiť vieru.
 


 

„Rodičia a vedúci našich detí, prosím, dajte im vedieť, že ešte stále môžu zmeniť svet k lepšiemu! Nestrácajte štipku viery! Ony sú naša budúcnosť a my musíme zostať silnejší než inokedy! Áno, všetci si chceme zašnurovať topánky, nasadiť čiapky a ísť štrajkovať, lenže to nie je odpoveď. Láska, čistá láska a viera sú jediné veci, ktoré nás z tohto môžu dostať. Menšiny a ženy odvšadiaľ, prosím, vedzte, že toto nie je koniec. Je to len veľmi náročná prekážka, ktorú prekonáme!“ odkázal basketbalista.

 

Športovci podporili ženské protesty

Svoje slová potvrdil aj teraz počas víkendu, krátko po inaugurácii Donalda Trumpa, keď podporil protesty žien vo Washingtone. Pridali sa k nemu aj ďalší basketbalisti ako Jalen Rose, Kelly Oubre Jr., hráči amerického futbalu Arian Foster a Lance Moore či tenistky Nicole Gibbsová, Jamie Hamptonová a bývalá jednotka svetového rebríčka Billie Jean Kingová.

 

 

Jednou zo žien na čele protestov je aj futbalistka Joanna Lohmanová. Bývalá americká reprezentantka vyzýva k aktivite aj ďalšie športovkyne a chce, aby tak ako v športe, aj v živote si boli všetci rovní, bez ohľadu na pohlavie, farbu pleti, sexuálnu orientáciu či pôvod.

„Budem pochodovať s nádejou a zodpovednosťou, s dôverou a vierou, že môžeme spraviť z tejto krajiny lepšie miesto ako je dnes. Ženy hrajú v tejto zmene obrovskú úlohu. Keď dáte moc ženám, dáte moc komunitám, preto je pre nás dôležité byť videné a pre naše hlasy, aby ich bolo počuť. Toto je prvý krok k pozitívnej budúcnosti pre našu krajinu."

 

 

"Nová vláda nesmie zabudnúť na ženské športovkyne. Zmenšenie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien v športe mení vnímanie a zaobchádzanie so ženami a vedie k rovnakým právam. Rozširovanie povedomia o ženskom športe je životne dôležité. Nárast ženských športov môže prísť jedine ako výsledok týchto vecí.“

Na webe excellesports.com Lohmanová zverejnila celé svoje prehlásenie, v ktorom sa zaväzuje aj naďalej bojovať proti porušovaniu ľudských práv a stáť na strane športovkýň z celého sveta: „Budem pokračovať v potláčaní stereotypov typu ako by ženy mali vyzerať, pretože sú športovkyne, silná žena je tiež krásna. Budem na to aj naďalej hrdá a nebudem to skrývať. Budem pokračovať v inšpirovaní sa všetkými odvážnymi ženami, ktoré prišli predo mnou, aby mne aj ďalším športovkyniam pomohli a dali takú pozíciu, akú máme teraz. Ony ma inšpirujú byť súčasťou tohto smerovania a spraviť túto krajinu najlepšou, akou len môže byť."

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo