Lea Klimentová zdedila výnimočný talent. Po dedkovi Vladimírovi Dzurillovi

30. 10. 2015 |
 

Vnučka slávneho hokejového brankára je nádejnou slovenskou golfistkou.

Lea Klimentová je výbornou mladou golfistkou. Foto: hockeyslovakia.sk/archív LK

BRATISLAVA. Má iba 16 rokov, napriek tomu sa nestratila vo svete profesionálnych golfistiek.

Práve naopak. Ako jediná slovenská amatérka prešla tohto roku katom na prestížnej LADIES European Tour.

Českí komentátori z nej počas prenosu šaleli a ospravedlňovali sa divákom, že ju nevidia, pretože hrala na jamkách, kde neboli prenosové kamery. Nikto nečakal taký výkon u našej mladej reprezentantky z klubu Gray Bear Tále. Veď na podujatí LET bola na divokú kartu.

Len podľa výsledkovej priebežnej listiny vedeli, že Lea Klimentová na golfovom ihrisku predvádza niečo nevídané.

Výhru 1300 eur si nemohla podľa štatútu amatérskej golfistky vziať. Napriek tomu je šťastná a verí, že jej tento výkon otvorí dvere na prestížne golfové turnaje, kde získa potrebné skúsenosti.

„Bola som nesmierne šťastná. Bála som sa, že sa mi to nepodarí, lebo na 17. jamke ma pichla osa a ja som na to alergická. Hneď prvý pat som nedala. Jamku som pokazila, zahrala som dva nad par a modlila som sa, aby bol kat v pare,“ spomína zverenkyňa známej Zuzany Kamasovej a dodáva:

„A s tým som išla na poslednú jamku. Že musím zahrať par, alebo lepšie, aby som prešla katom. Ale zahrala som výborný odpal a jamku dohrala dobre.“

Lea (druhá sprava) ako medzinárodná majsterka Slovenska kadetiek. Foto: archív LK

 

Gény pre úspech nepodstatné

Lea je príliš skromná, aby sa sama pochválila, čia je vnučka. Že jej dedko je Vladimír Dzurilla, legendárny hokejový brankár ČSSR a vyhlásený Najlepší hokejista Slovenska 20. storočia.

„Nehovorím to len tak, keď sa s niekým zoznámim a keď to ľudia zistia až po dlhšom čase, veľmi sa čudujú, že vážne, ty si Dzurillova vnučka? Nechcú tomu uveriť, niektorí si dokonca myslia, že klamem, alebo si robím srandu, ale je to naozaj tak,“ skromne sa mi na mikrofón zverí ešte neplnoletá, ale už druhá najlepšia hráčka slovenského amatérskeho rebríčka pri nakrúcaní dokumentu o jej úspechoch.

Vraj sa jej nikto ešte nepýtal, prečo práve golf a nie možno hokej. Možno preto, že o tom, že je Dzurillova vnučka, takmer nikto doposiaľ nevedel. Aj ja som sa to dozvedela úplnou náhodou až pri nakrúcaní cyklu Môj športový sen.

„Ja sa tým nejako nechválim. Pre môj športový vzostup to predsa nie je dôležité. Pri góloch, bodoch, sekundách a ani ranách vám nepomôže slávne meno vášho otca, mamy či dedka.“

„Je mi ale ľúto, že som nemala šťastie spoznať ho osobne a tak o ňom viem iba z rozprávania mojej babky a mamy, ktorá je jeho dcéra. Nejaké športové nadanie však asi po ňom musím mať,“ zasmeje sa skromne výborná golfistka.

Golfík Tour 2008 - viťazka do 10. rokov. Foto: archív LK

 

Na golfe našla druhého dedka

Na ihrisku vždy používa len drevené tíčka. Teda akúsi paličku, na ktorú si postaví loptičku tesne pred odpalom na jamke.

„Umelé tíčka sú iba pre amatérskych golfistov, nie vrcholových,“ zasmeje sa prvá slovenská amatérka, ktorá prešla katom na LADIES European Tour – Tipsport 2015 na ihrisku v Dýšine v Česku.

„Ale mám takého pre mňa akože dedka,“ vysvetľuje mi Lea potom, ako ju vidím vrúcne sa privítať s prezidentom GK Gray Bear Tále Vladimírom Sotákom.

„Tým, že som svojho dedka Dzurillu nepoznala a na ihrisku trávim veľa času, tak pán Soták je už takým mojím pomyselným dedkom,“ zasmeje sa Lea, ktorá na ihrisko prišla, keď mala asi 4 roky.

„Vladimír Dzurilla by na ňu bol určite pyšný. Ona je jedno z tých detí, ktoré popri mne vyrástli, kým som zostarol. Vždy aj so sestrou Emou pristupovali ku golfu maximálne seriózne, za čo treba poďakovať aj ich rodičom, ktorí ich k tomu viedli. Všetko, čo sa Lea naučila a natrénovala, pretavila do výsledkov. Podľa mňa má absolútne našliapnuté na to, aby bola ešte lepšia hráčka a dosiahla ďalšie výnimočné úspechy,“ hovorí prezident GK Tále.

Lea Klimentová tohtoročnú sezónu vonku už ukončila a začína jej zimná príprava na budúcu sezónu.

Prečítajte si aj

Syn slávneho otca. Lucas Demitra patrí medzi najväčšie talenty AS Trenčín

Lea Klimentová – vizitka

 • narodená 20. júna 1999, výška 165 cm, váha 59 kg, praváčka
 • 2015 – národná a medzinárodná majsterka Slovenska na rany
 • 2015 – ako prvá slovenská amatérka prešla katom na LADIES European Tour – Tipsport 2015 – Dýšina – Česká republika
 • 2015 – European Young Masters (neoficiálne majstrovstvá Európy do 16 rokov) – štvornásobná účasť – 2015, 2014, 2013, 2012 – tento rok vo Švajčiarsku v dievčatách najlepšie individuálne umiestnenie – 13. miesto
 • 2015 – účasť na majstrovstvách Európy v družstvách žien - Dánsko
 • 2014 – účasť na majstrovstvách sveta v družstvách žien – Japonsko
 • 2014 – nominácia na juniorský OPEN v Anglicku
 • 2014 – účasť na majstrovstvách Európy v družstvách dievčat do 18 rokov – Švédsko
 • 2014 – ako štrnásťročná dostala divokú kartu a hrala po prvýkrát profesionálny turnaj LET – Slovak Open na Táľoch
 • 2014 – po prvýkrát sa dostala do svetového amatérskeho rebríčka WAGR, momentálne atakuje prvú päťstovku (538.) a v európskom amatérskom rebríčku sa prebojovala do prvej dvestovky (186.)
 • 2015 – v slovenskom amatérskom rebríčku je medzi ženami na 2. mieste
 • dvojnásobná majsterka Slovenska v kategórii kadetky (do 16 rokov – 2014, 2015)
 • dvojnásobná majsterka Slovenska medzi staršími žiačkami (do 14 rokov 2012, 2013)
 • dvojnásobná majsterka Slovenska medzi mladšími žiačkami (do 12 rokov 2009, 2011)
 • dvojnásobná Golfistka roka v kategórii starších dievčat do 14 rokov – 2012, 2013

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.