Kristián Kolčák: Kazašská liga má svoju kvalitu, pred zápasmi nám hrala hymna

20. 12. 2017 |
 

Kazašská liga má svoju kvalitu, čoho výsledkom je aj to, že Astana momentálne majster ligy, postúpila zo skupiny európskej ligy na úkor Slavie Praha, hovorí Kristián Kolčák, ktorému sa pomáhal adaptovať Štefan Zošák a Tomáš Šimkovič.

Na snímke sredopoliar ŠK Slovan Bratislava Kristián Kolčák počas tlačovej konferencie pred štvrtkovým zápasom 5. kola I-skupiny Európskej ligy UEFA 2014/2015 proti Young Boys Bern na Pasienkoch v Bratislave 26. novembra 2014. FOTO TASR

Kristián Kolčák  je odchovancom Slovana Bratislava. Počas pôsobenia na Slovensku si zahral aj v Dubnici a v Ružomberku. Svoju zahraničnú kariéru odštartoval v neďalekom Poľsku, kde si zahral v drese Podbeskidzie Bielsko-Biala a hral aj v maďarskom mužstve Gyirmót FC Győr. Aktuálnu sezónu odohral v kazašskom mužstve FK Aktobe. 

 

Vyskúšali ste si už futbal na Slovensku, Poľsku, a Maďarsku a teraz už aj v Kazachstane. Ako na vás zapôsobila kazašská liga?

„Kazašská liga má svoju kvalitu, čoho výsledkom je aj to, že Astana, momentálne majster ligy, postúpila zo skupiny európskej ligy na úkor Slavie Praha. Hrajú v nej zaujímavý hráči. Bohatšie kluby vedia prilákať hviezdy ako sú napríklad v Kajrate Almaty: Aršavin predtým tam hrával Alexander Hleb. Astana ma tiež výborne individuality z afrického kontinentu.“Mali ste pred prestupom do FK Aktobe nejaké informácie o klube a lige? 

„O klube, krajine a futbale v Kazachstane som si narýchlo zbieral informácie od Štefana Zošáka a Tomáša Šimkoviča, ktorí tam pôsobili. Tomaš bol dokonca so mnou v FC Aktobe. Predtým som mal nejaké informácie, ale hlavne oni mi pomohli lepšie sa adaptovať a pochopiť tamojší futbal.“Kazachstan je pomerne nezvyčajná destinácia na futbal. Aký bol váš prvotný dojem po príchode? Čo vám robilo najväčší problém? 

„Nezvyčajná možno pár rokov dozadu, no teraz už sa mužstvá z tejto krajiny čoraz viac presadzujú aj v európskych súťažiach a pracujú na zlepšení sa po všetkých stránkach. Prve dojmy boli také, normálne, ako vždy pred príchodom do cudzieho prostredia. Človek si vždy musí chvíľu zvyknúť, ale vďaka tomu, že som tam mal aj Tomaša, adaptácia prebehla rýchlo. Zo začiatku som mal problem s časovým posunom a s lietaním, kedže všade na zápasy sa chodí lietadlom v priemere 2-3 hodiny. Za ten pol rok, som sa nalietal viac, než za cely život (smiech). Človek si zvykne na všetko, ak chce.“Kazašská liga skončila a vaše mužstvo v nej obsadilo deviate miesto v dvanásťčlennej tabuľke. Nemal klub vyššie ambície? 

„Klub, do ktorého som prišiel, je veľmi známy. Má najlepších fanúšikov v Kazachstane. Na svojom konte má niekoľko titulov, naposledy z roku 2013. Samozrejme, že klub má ambície hrať vyššie, no úvod sezóny im nevyšiel a v pol sezóne vyhodili trénera. Nový tréner prišiel do klubu v júli a budoval mužstvo za pochodu, čo tiež zohralo svoju rolu. “Od svojho príchodu ste odohrali takmer plnú minutáž. Čiže po tejto stránke spokojnosť? 

„Samozrejme, že som spokojný. Každý futbalista, keď hráva, je šťastný. Mal som dôveru u trénera, ktorý si ma vyhliadol a priniesol. Bolo to pre mňa dôležité aj pri rozhodovaní tohto angažmá.“Čim je špecifická kazašská liga? 

„Asi tými vzdialenosťami na zápas, kde sa niekedy až mení a posúva čas. Taktiež nám pred každým zápasom hrala národná hymna.“ Spomeli by ste si aj na nejakú vtipnú situáciu, ktorá sa vám prihodila? 

„Vtipná situácia sa nám stala pred posledným domácim a predposledným veľmi dôležitým ligovým zápasom proti  Ordabasy. Pripravovali sme sa na neho svedomito, keďže v prípade výhry, by sme zachránili prvú ligu. No dva dni pred samotným zápasom nás zaskočilo 20 centimetrov snehu. Pred zápasom sme ho preto symbolicky pomáhali lopatami odpratať. Samozrejme, mali sme tam aj vyhrievané ihrisko, takže trávnikári na zápas všetko výborne pripravili a nakoniec sme zvíťazili 2:0.“ Je futbal v Kazachstane na vyššej úrovni ako na Slovensku? 

„Tak isto sa tam hrá systémom jar-jeseň, kedže v krajinách sú v období zimy veľké mínusové hodnoty a býva tam veľa snehu. Preto sa súťaž záčina koncom marca a konči začiatkom novembra. Nerád by som porovnával, každý môže mať iný názor na úroveň ligy. Ja len poviem, že kazašská liga má svoju kvalitu.“Aktuálne ste voľným hráčov. Aké sú vaše ďalšie plány a ciele do ďalších sezón. Je šanca, že ostanete v Kazachstane?  Evidujete aj záujem nejakých iných klubov? 

„Momentálne sa pripravujem individuálne. Som voľným hráčom a všetko je otvorené, aj s mojím posledným zamestnávateľom v Aktobe, kde som bol spokojný. Samozrejme by som sa nebránil ani ponukám bližšie k domovu, hlavne kvôli rodinke, ktorá by si to priala. Uvidíme, čo prinesie najbližšie obdobie.“V nedávnom rozhovore nám odchovanec Slovana Bratislava Karol Mészáros povedal, že Slovan si svojich odchovancov neváži a zbytočne rozmaznáva zahraničných hráčov. Ako to vidíte vy?

„Čítal som tento článok a vnímam to celkom podobne, ale to je na dlhšiu debatu. Prajem trénerovi Ševelovi úspechy v Slovane, aby sa mu podarilo zopakovať trénerské úspechy, minimálne také, ako v Trenčíne.“

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo