Keď je situácia temná, Las Vegas svieti. Nový klub z Nevady si premiérovým domácim duelom v NHL uctí obete nedávnej tragédie

10. 10. 2017 |
 

Hokejisti klubu Las Vegas Knights sa po dvoch úvodných výhrach prvýkrát predstavia pred domácim publikom. Vzhľadom na nedávne udalosti, ktoré sa v meste udiali, pôjde zrejme o emotívny zápas.

Nový tím v NHL Vegas Golden Knights má za sebou vydarený vstup do sezóny.
Foto: TASR/AP

Hokejisti Vegas Golden Knights práve odchádzali z domácej T-Mobile arény po svojom poslednom prípravnom zápase pred novou sezónou NHL. Niektorí zamierili domov, ďalší sa vybrali na večeru do neďalekej reštaurácie. V nej napokon strávili niekoľko najbližších hodín, keďže kvôli streľbe na country festivale platil v meste zákaz vychádzania.

Hudobné podujatie, ktoré malo priniesť pohodu a skvelé zážitky, sa stalo najhoršou masovou streľbou v USA. Atmosféra vo vychýrenom meste hazardu sa v priebehu pár hodín zmenila, myšlienky na zábavu vystriedalo trúchlenie. Veľa očí sa teraz upína na Golden Knights, prvý profesionálny športový tím v Las Vegas. Práve hokejisti by mohli mestu pomôcť psychicky pookriať.

„Toto je miesto, kde žijem. Toto je môj domov, je tu moja rodina. Samozrejme, že sa zaujímam o tunajších ľudí. Teraz je to moje mesto,“ cituje oficiálny web NHL brankára Marc-Andre Fleuryho.

Prepojenie spomínanej tragédie a hokeja sa objavilo už v prvom dueli. Las Vegas Golden Knights cestovali do Dallasu, kde zohrali svoj premiérový súťažný zápas v NHL. A hoci oba tímy boli počas hry rivalmi, postavili sa spoločne na jednu stranu, aby si uctili obete ataku v Las Vegas aj smrť hlásateľa Davea Stradera a dizajnérky Promise Hamiltonovej, ktorí pracovali v štruktúrach klubu Dallas Stars. Podobný počin sa udial aj v nasledujúcom stretnutí proti Arizone.
 


V úvodných dvoch dueloch sa mužstvu z Las Vegas darilo nad očakávania. Dallas Stars zdolalo najtesnejším rozdielom 2:1 vďaka dvom gólom 30-ročného útočníka Jamesa Neala a rovnakým výsledkom skončil aj súboj s Coyotes. Tentoraz však Neal rozhodol až v predĺžení. Prakticky od začiatku totiž „Zlatí rytieri“ prehrávali, vyrovnávajúci gól strelil 72 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby Nate Schmidt.

Celok z Las Vegas sa tak stal len tretím nováčikovským tímom v histórii NHL, ktorý dokázal vyhrať oba svoje úvodné zápasy. Avšak, jeho historický zápis je ešte o čosi markantnejší. Los Angeles Kings a Oakland Seals, mužstvá, ktorých sa táto štatistika takisto týka, vyhrali v sezóne 1967/1968 svoje premiérové stretnutia s ďalšími nováčikovskými tímami. Golden Knights si však poradili s klubmi, ktoré sú v lige už etablované.

Las Vegas by mohlo byť pre NHL prínosom

Na hodnotenie úspešnosti vstupu tohto klubu do NHL je ešte priskoro, no zdá sa, že zo športového hľadiska by hráči z Nevady nemali mať problém zaradiť sa do rozbehnutého maratónu. Čo sa týka biznisu, práve príchod NHL do Las Vegas by mohol byť prínosný nielen pre miestny klub, ale pre celú súťaž.

„Do tohto mesta chodia ľudia z celej Ameriky, predovšetkým kvôli hriechu a zábave. Ale keď tam príde človek na týždeň, po čase ho už nebaví ísť každý deň do kasína. Preto sú tam úspešné divadelné predstavenia či muzikály, je tam totiž masa ľudí, ktorá sa prišla zabaviť.

Hokej by takisto mohol byť pre ľudí istou formou zábavy. Tí, čo prídu do Las Vegas, možno ani netušia, že sa aj v ich domovskom meste hrá hokej. Ale tu by mu mohli prísť na chuť a následne by sa na zápas NHL mohli ísť pozrieť aj doma. Práve veľké množstvo potenciálnych divákov môže byť benefitom tohto klubu,“ povedal pre Športinak expert na športový marketing Roman Krajniak.

 

 

4-2 road W against 🦆! Next time, we're home 😱

Príspevok, ktorý zdieľa Vegas Golden Knights (@vegasgoldenknights),


Kapacita T-Mobile arény, domovského stánku Golden Knights, je 17 500 miest. Pár hodín pred otváracím duelom proti Arizone Coyotes ostávalo voľných už len zopár lístkov, niesť by sa mal v znamení myšlienky „Keď je situácia temná, Las Vegas svieti. #Vegas Strong“.

Klub si uctí obete nedávnej tragédie spomienkovou ceremóniou a minútou ticha, národnú hymnu by mal zaspievať jeden z vystupujúcich na country festivale. Golden Knights nechcú ťažiť zo smutnej udalosti, cítia však, že môžu poskytnúť ľuďom dôvod na úsmev a akési zomknutie sa.

„Máme jedinečnú príležitosť a zároveň zodpovednosť ,objať´ 17-tisíc ľudí a poskytnúť im príležitosť osláviť všetku silu a dobrotu, ktorá tu je. Toto je chvíľa, ktorú neberieme na ľahkú váhu,“ uviedol pre nhl.com Jonny Greco, ktorý dohliada na organizáciu premiérového domáceho zápasu.

Hokejisti chcú dať ľuďom dôvod na úsmev

Obranca Deryk Engelland je jedným z mála hráčov, ktorí si hokej v Las Vegas už zahrali. Pred trinástimi rokmi obliekal dres miestneho klubu Las Vegas Wranglers, ktorý pôsobil v ECHL, nižšej hokejovej súťaži. Medzi účastníkmi country festivalu, ktorí sa pokúšali utiecť z miesta činu, mal svojich priateľov.

„Po tom, ako sa to stalo, na ďalší deň, sa ľudia pýtali: ,Čo môžeme urobiť?´. Cítite sa bezmocne, keď sa niečo také stane. Snažíte sa len dostať von a niečo spraviť, hocakú malú vec, ktorú môžete urobiť,“ opisoval po tragédii Engelland.

 

 

The hockey community is united. #VegasStrong

Príspevok, ktorý zdieľa NHL (@nhl),


Spoločne s manželkou nakúpili potraviny a zaniesli ich požiarnikom a záchranárom. „Myslím, že každý človek zmýšľa rovnako. Nemôžeme urobiť dosť. Mali by sme viac milovať. Mali by sme skúšať urobiť čokoľvek, čím môžeme pomôcť ľuďom a obetiam, a každému, kto bol touto udalosťou zasiahnutý, ako aj mestu samotnému.“

Súhlasí s ním aj azda najväčšia hviezda nového tímu, Marc-André Fleury: „Nedokážeme pochopiť, čo sa stalo. Je to nesmierne tragické. Dúfajme, že naša hra dokáže ľudí vo Vegas urobiť hrdých na ich tím a možno aspoň na chvíľku, aspoň na tých pár hodín, kým budeme hrať, budú môcť myslieť na niečo iné. Nikoho to nevylieči, ale ak týmto spôsobom aspoň na chvíľu dokážeme zmeniť ich myšlienky, myslím, že by to bolo dobré.“

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo