Je to splnený sen, hovorí tréner našich futbalistov zo Špeciálnej olympiády

26. 3. 2019 |
 

Zanechali sme sympatický dojem, aj vo fair play prístupe k hre, čo je tá najdôležitejšia časť špeciálnych olympiád, povedal v rozhovore pre sportinak.sk tréner slovenskej reprezentácie v unifikovanom futbale Matej Španiheľ.

Slovenská reprezentácia v unifikovanom futbale na Špeciálnej olympiáde v Abu Zabí veľmi príjemne prekvapila. Foto - FB Special olympics Slovakia

V Abú Zabí sa minulý týždeň skončilo vrcholné športové podujatie pre športovcov s mentálnym postihnutím. Užilo si ho 7500 športovcov, ktorých viedlo 3000 trénerov.

Slovenskí reprezentanti majú za sebou historicky najúspešnejšie Svetové hry Špeciálnych olympiád. Naši si v konkurencii športovcov zo 190-ich krajín vybojovali 35 medailí – šesť bronzových, sedemnásť strieborných a až dvanásť zlatých.

Futbalistom sa podarilo vybojovať štvrté miesto. Zanechali sme sympatický dojem, aj vo fair play prístupe k hre, čo je tá najdôležitejšia časť špeciálnych olympiád, povedal v rozhovore pre sportinak.sk tréner slovenskej reprezentácie v unifikovanom futbale Matej Španiheľ.

Štvrté miesto rozhodne nie je na zahodenie, bola s ním v tíme spokojnosť?

“Tesne po malom finále prevládal v tíme smútok a sklamanie. Veď medaila nám ušla pomedzi prsty. Bola veľmi, veľmi blízko. Ale s odstupom času sme naše účinkovanie na olympiáde zhodnotili pozitívne. Skončili sme v podstate štvrtí na svete ako najvyššie nasadený európsky tím. Herne sme milo prekvapili a taktiež sme zanechali sympatický dojem, aj čo sa týka fair play prístupu k hre, čo je tá najdôležitejšia časť špeciálnych olympiád, kde sa súperi majú zbližovať.”

Ako prebiehal turnaj a ktoré boli rozhodujúce športové momenty?

“Futbalového turnaja sa zúčastnilo 25 tímov. Družstvá boli zaradené do jednotlivých výkonnostných skupín na základe zaraďovacích zápasov. Nás zaradili do najsilnejšej skupiny, kde sme dva zápasy vyhrali, jeden prehrali a raz remizovali. O výsledku v súboji o tretie miesto rozhodli naše nepremenené šance a zbytočné chyby, ktoré súper z Čile nekompromisne trestal.”

 

 

V čom je unifikovaný futbal odlišný od bežných futbalových súťaží?

“V unifikovanom futbale hrajú spolu v jednom time zdraví športovci, takzvaní partneri so športovcami, ktorí sú zdravotne znevýhodnení (mentálne postihnutie) takzvaní atléti. Na hracej ploche musí byť vždy o jedného atléta viacej. Čiže atléta môže striedať iba atlét.”

Aké špecifiká má trénovanie a všetko okolo futbalového družstva v unifikovanom futbale?

“Trénovať takýto tím je veľmi podobné ako trénovať bežný tím. Samozrejme, partneri sú tu od toho, aby atlétov usmerňovali, motivovali a pozitívne na nich vplývali, čiže ich povzbudili. V našom kolektíve tomu hovoríme, že partner robí atlétovi SERVIS. Ale veľakrát sa stane, že bežný divák pri pohľade na zápas nerozozná atléta od partnera.”

 

Slováci v Abu Zabí v modrom. Foto - FB Special olympics Slovakia

 

Ako vyzerala organizácia Špeciálnej olympiády v Abu Zabí a čo boli pre športovcov najväčšie zážitky?

“Organizácia bola na veľmi vysokej úrovni. Organizátori športovcom venovali obrovskú pozornosť. Dá sa povedat, že všetko fungovalo. Preprava na športoviská, strava, pitný režim, kontroly, ktorými strážili našu bezpečnosť. Nikde sa nečakalo, jednoducho organizácia hodná olympiády. Zážitkov bolo veľmi veľa. Či už otvárací alebo záverečný ceremoniál, kde vystupovali celebrity ako Louis Fonzi, Nicole Scherzinger, Avrile Lavine, ale aj nové priateľstvá so športovcami z celého sveta. Neustále si podávanie rúk, výmena odznakov, spievanie v skupinke Afričanov a rozdávanie si úsmevov.”

Čo vás čaká v budúcnosti?

“Čo nás čaká? Samozrejme, my tréneri budeme pokračovať v práci unifikovaného futbalu. Každoročne absolvujeme niekoľko turnajov na domácej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Ale olympiáda, to je splnený sen každého športovca a nebudem klamať, aj trénera. Tak snáď sa ešte niekedy na nejakú nielen pozrieme, ale opäť si budeme môcť obliecť reprezentačné dresy s dvojkrížom na hrudi.”

Slovenská reprezentácia v unifikovanom futbale na Svetových hrách Špeciálnych olympiád v Abu Zabí: Atléti: Štefan Biznar, Michal Štrkáč, Ľubomír Kovalíček, Denis Sakáči, Pavol Políček, Rastislav Chrachala, partneri: Jakub Valient, Jakub Borovička, Samuel Popelka a Samuel Pistovčák. Trénerský tím: Miriam Duchoňová, Matej Španiheľ a Michal Kolembus.

 

 

____

Svetové hry Špeciálnych olympiád zorganizovali prvýkrát v regióne Blízkeho východu - v Abú Zabí v SAE. Účastníci ich zhodnotili ako najlepšie zorganizované podujatie v 50-ročnej histórii, zapojených bolo 20-tisíc dobrovoľníkov. Súčasťou hier bol aj otvárací a záverečný ceremoniál, sprievodný kultúrny program a séria skríningových vyšetrení športovcov v rámci programu Zdraví športovci.

 

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo