Infografika: Sagan ročne zarobí dvakrát toľko ako všetci na Tour dokopy

5. 7. 2015 |
 

Cyklisti nežijú z prémií na pretekoch, ale z fixných ročných platov. Preto by víťaz Roland Garros takmer vykryl rozpočet na odmeny na Tour.

Peter Sagan. Foto: Facebook Tinkoff-Saxo

BRATISLAVA. Ak tenista prehral v prvom kole Roland Garros, z Paríža si odniesol 27-tisíc eur. Ak cyklista zvládne trojtýždňovú Tour de France, môže sa stať, že dostane 400 eur.

Platové rozdiely medzi cyklistikou a inými športami sú síce veľké, no nie až také, ako sa môže zdať z tohto porovnania.

Hlavný rozdiel medzi tenistom a cyklistom je, že kým cyklista poberá ročný plat, tenisti žijú len s peňazí, ktoré si sami uhrajú (a, samozrejme, zo sponzorských zmlúv).

 

Wawrinka by takmer vykryl odmeny pre cyklistov

Aj preto sú prize money za Tour de France relatívne nízke. Viac peňazí si prerozdelia dokonca aj hráči počítačovej hry International Dota 2.

Víťaz nedávneho Roland Garros Stan Wawrinka dostal za triumf 1,8 milióna eur. Týmito peniazmi by takmer vykryl všetky odmeny pre cyklistov na Tour.

Minuloročný celkový víťaz Vincenzo Nibali na Tour zarobili 450-tisíc eur.

Článok pokračuje pod obrázkom.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.

 

Zmrazené odmeny

Na Tour sú pre cyklistov najväčšou motiváciou individuálne ocenenia. Víťaz jednej etapy dostane 8-tisíc eur. Odmena sa však delí desiatimi – deväť dielov ide jazdcom tímu a desiaty mechanikom a masérom.

V tenise sa odmeny každý rok zvyšujú, na Tour to neplatí. Odmeny sú zmrazené, dôvodom boli narastajúce dopingové škandály, ktoré v konečnom dôsledku ohrozovali lukratívne sponzorské zmluvy.

Prekvapujúco súčasní cyklisti nedostávajú na Tour oveľa vyššie odmeny ani v porovnaní s rokom 1934. Po prepočítaní inflácie bola vtedy celková dotácia 834-tisíc eur, čo je tretina súčasnej. Víťaz etapy dokonca vtedy dostal 10 500 eur, čo je viac ako teraz.

Viac o Tour de France sa dočítate tu.

 

Sagan má ročne štyri milióny

Kým nováčikovia v hokejovej NHL zarábajú ročne do milióna dolárov, priemerný plat medzi profesionálnymi cyklistami je 300-tisíc eur.

Medzinárodná cyklistická únia dokonca musela určiť platové minimum pre cyklistu z proti tímu – 28-tisíc eur.

Cyklistické hviezdy však zarábajú v porovnaní so svojimi kolegami horibilné sumy. Napríklad Peter Sagan vraj podpísal s Tinkoff-Saxo trojročnú zmluvu, podľa ktorej má ročne dostávať štyri milióny eur.

Viac o Petrovi Saganovi si prečítajte tu.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo