Huddersfield Town (profil) – Nováčik Premier League, ktorého fanúšikovia zachránili zbierkou už pred 100 rokmi

14. 7. 2017 |
 

Jedným z nováčikov Premier League pre sezónu 2017/18 je aj tradičný Huddersfield Town. Klub, ktorému sa podarilo vyhrať najvyššiu anglickú súťaž trikrát v rade, doteraz napodobnili len Arsenal, Liverpool a Manchester United.

Futbalisti Huddersfieldu Town sa po dlhých 45 rokoch opäť predstavia v elitnej anglickej súťaži. Postup do Premier League si vybojovali v pondelňajšom finále play off Championship, keď zdolali Reading 4:3 na strely zo značky pokutového kopu. Foto - TASR/AP

29. mája 2017 – Huddersfield porazil vo finále baráže o Premier league Reading 4:3 na penalty a vracia sa po 45 rokoch medzi najlepšie kluby anglického futbalu. Klub, ktorý mal pred začiatkom sezóny k dispozícii na prestupy najmenší rozpočet (menej ako 12 miliónov libier) zo všetkých účastníkov druhej najvyššej anglickej ligy si v novej sezóne zahrá v Premier league.

Tradičný anglický tím sa tak vracia po veľmi dlhej dobe tam, kam kedysi patril. V 30-tych rokoch minulého storočia bol medzi elitou anglického futbalu. Od 70-tych rokov sa už ale pohyboval iba v nižších anglických súťažiach. Priviesť klub späť medzi elitu sa podarilo až novému „zahraničnému“ manažérovi Davidovi Wagnerovi.

Pozrime sa spoločne na cestu klubu, ktorý uspel v baráži play-off a prvýkrát v histórii klubu si zahrá novodobú Premier league.

Prečítajte si aj

Najväčšie prestupové špekulácie futbalového leta 2017

Huddersfield Town - História

Presne 15.augusta 1908 bol Huddersfield Town Association Football Club zaregistrovaný ako spoločnosť s ručením obmedzeným. Výška základného imania klubu predstavovala vo vtedajších časoch 500 libier. Fred Walker sa stal historicky prvým manažérom. Štadión bol oficiálne otvorený 2. septembra a Huddersfield vo svojom prvom súťažnom zápase zdolal pred zrakmi necelej tisícky divákov Bradford 2:1.

Domovským stánkom klubu bol v jeho futbalových začiatkom štadión s názvom Leeds Road. Štadión mal spočiatku kapacitu 4 000 divákov. Dizajnom a štruktúrou sa podobal na vtedajšie štadióny FC Chelsea, Tottenhamu Hotspur či Fulhamu. S pribúdajúcimi rokmi ale kapacita štadiónu rástla. V roku 1919 hrozilo, že Huddersfield opustí svoj stánok a presťahuje sa do inej lokality pre údajný dlh 25 000 libier. V ťažkých časoch ale zachránili klub jeho fanúšikovia, ktorí po zhruba mesiaci verejnej zbierky rozhodli o tom, že klub zostane v meste.

O tri roky neskôr sa Huddersfield fanúšikom odvďačil a prvýkrát sa výraznejšie zapísal do histórie futbalu na ostrovoch – v roku 1922 vyhral FA Cup, keď vo finále zdolal Preston North End 1:0. V tom čase hrával už Huddersfield v najvyššej anglickej súťaži, ktorá sa vtedy ešte volala Division One (dnes už Premier league).

V rokoch 1924 až 1926 sa stal Huddersfield historicky prvým anglickým mužstvom, ktorému sa podarilo vyhrať najvyššiu súťaž trikrát v rade. Dodnes sa to podarilo iba ďalším trom anglickým mančaftom – Arsenalu, Liverpoolu a Manchestru United.

S pribúdajúcou slávou a úspechmi rástla aj fanúšikovská základňa klubu, klub tak potreboval aj väčšiu kapacitu štadióna. Rekordnú návštevu zažil štadión Leeds Road vo februári 1932 proti Arsenalu, keď na štadióne porátali 67 037 divákov.

Klubu sa však už tak nedarilo a v apríli 1952 prvýkrát zostúpil z najvyššej súťaže.

Do histórie sa zapísal Huddersfield aj v sezóne 1957/58. Vtedajší manažér klubu Bill Shankly sa stal prvým trénerom, ktorého mužstvo v zápase skórovalo šesť gólov a nakoniec prehralo. Pritom tridsať minút pred koncom viedol Huddersfield 5:1, nakoniec ale podľahol Charltonu 7:6.

V roku 1975 zostúpil Huddersfield až do štvrtej najvyššej súťaže. Posledný zápas potom odohral Huddersfield na svojom štadióne Leeds Road 30. apríla 1994, keď dokázal poraziť Blackpool 2:1. Pri rozlúčke so starým štadiónom bolo v hľadisku prítomných 16 195 divákov. Novým domovským stánkom klubu sa potom stal štadión s názvom Alfred McAlpine Stadium (dnes už Kirklees Stadium) – Huddersfield hral v tretej najvyššej anglickej súťaži.

V roku 2012 sa Huddersfieldu podaril návrat do druhej najvyššej anglickej súťaže, keď vo finále play-off League One zdolal na penalty Sheffield United 8:7. V sezóne 2013/14 si klub zabezpečil záchranu v poslednom kole, keď doma remizoval 2:2 s Coventry City.

Futbalisti Huddersfieldu Town sa po dlhých 45 rokoch opäť predstavia v elitnej anglickej súťaži. Foto - TASR/AP

Huddersfield  - David Wagner

Dnešok má však v klube nemecký rukopis. Manažér David Wagner viedol od roku 2011 do roku 2015 ako tréner rezervu Borussie Dortmund. Po príchode Jurgena Kloppa do Liverpoolu sa dlho špekulovalo, že Wagner ho bude nasledovať a stane sa jeho asistentom v LFC. Napriek všetkým špekuláciám sa 5. novembra 2015 stal sympatický kouč novým trénerom druholigového Huddersfieldu. 45-ročný Wagner si na ostrovy priviedol ako svojho asistenta Christopha Buhlera, s ktorým spolupracoval už v rezervnom mužstve Dortmundu.

„Davidova futbalová filozofia je v súlade s tou našou. Pasuje nám do toho, čo potrebujeme. Je to pre nás nový smer. Bude hlavným trénerom a zároveň je prvým v našej klubovej histórii, ktorý nepochádza z Veľkej Británie alebo Írska. Prinesie do nášho klubu nový prístup a nové myšlienky. Podľa jeho vlastných slov sa jeho herný štýl podobá na ten, ktorým sa za posledných päť rokov preslávila Borussia Dortmund,“ opísal príchod sympatického nemeckého trénera na lavičku Huddersfieldu podľa BBC predseda klubu Dean Hoyle.

Wagner prebral Huddersfield počas sezóny 2015/16 po odchádzajúcom Chrisovi Powellovi. Napriek vysokým očakávaniam skončil jeho tím na konci sezóny na 19. mieste – o tri miesta nad pásmom zostupu.

Počas leta 2016 nasledovala v Huddersfielde pod Wagnerom veľká prestavba mužstva. Nemecký kouč predal až osemnásť hráčov, následne priviedol do klubu dvanásť nových tvári a ďalších piatich hráčov získal do klubu na hosťovania. Väčšina z hráčov prišla zadarmo. Päť posíl si vyhliadol z druhej nemeckej Bundesligy, kde hráčov veľmi dobre poznal z čias pôsobenia v Dortmunde.

Do klubu prišli Michael Hefele, Chris Lowe, Christopher Schindler, Jon Gorenc Stankovic a Collin Quaner. Predovšetkým Hefele, Lowe a Schindler tvorili v novej sezóne kostru obrany Huddersfieldu. V rámci hosťovania priviedol Wagner do klubu ďalších päť zaujímavých mien, ktoré sa obrovskou mierou pričinili k postupu do PL – Elias Kachunga, Aaron Mooy, Danny Ward, Kasey Palmer a Isaiah Brown.

Stmelenie kolektívu a posilnenie tímového ducha v mužstve sa snažil Wagner pred začiatkom sezóny 2016/17 dosiahnuť výletom do Švédska, kde museli hráči prežiť niekoľko dní iba so základným vybavením.

Význam tímovej akcie sa o niekoľko dní ukázal na sústredení v Rakúsku, kde Huddersfield dokázal počas predsezónnej prípravy udržať čisté konto v zápasoch proti Werderu Brémy i Ingolstadtu.

„Išli sme do Švédska na štyri dni a tri noci a nevzali sme si so sebou žiadne lopty. Boli sme vo voľnej prírode, bez elektriny, bez toaliet, bez lôžka, bez internetu či mobilu. Ak máte hlad, vezmite si udicu a ulovte si rybu. Ak máte smäd, choďte k jazierku. Ak je vám zima, založte oheň. Mali sme so sebou iba troch sprievodcov, aby nám občas pomohli. Ak ste vždy spolu, spíte v stanoch alebo veslujete osem hodín v kanoe, ste nútení so svojou dvojicou neustále hovoriť. Vždy sme dvojice v tíme menili. Som presvedčený, že čím lepšie poznáte svojho partnera na ihrisku, tým lepšie s ním môžete spolupracovať v ťažkých chvíľach. Počas týchto dní sme úplne zmenili svoje hranice. S odstupom troch mesiacov môžem povedať, že to malo jednoznačne stopercentný úspech,“ hodnotil pre Guardian výlet do Švédska kouč Hudderfsieldu.

Predsezónna príprava, výlet do divočiny a kompletná prestavba mužstva fungovala na začiatku sezóny výborne. Huddersfield neprehral prvých šesť zápasov v lige a bol na čele tabuľky Championship.

Na konci sezóny obsadil tím v tabuľke piate miesto a zabezpečil si účasť v baráži o Premier league. Huddersfieldu sa v nej nedávali veľké nádeje. Nielenže nebol favoritom, v posledných štyroch ligových zápasoch trikrát prehral, dokumentovalo to slabú formu tímu.

David Wagner z Huddersfieldu. Foto - TASR/AP

Huddersfield Town - Postup do Premier league

Hlavným hrdinom v Play-off sa však stal 24-ročný brankár Danny Ward, ktorého si Wagner pred sezónou požičal práve od svojho kamaráta Jurgena Kloppa z Liverpoolu. V prvom kole play-off v súboji medzi Huddersfieldom a Sheffieldom Wednesday došlo na penaltový rozstrel po výsledkoch 0:0 a 1:1. Pri výhre Huddersfieldu 4:3 na penalty zneškodnil Ward dve penalty súpera. Vo finále baráže o Premier league vo Wembley sa penalty znova opakovali. Po výsledku 0:0 v riadnom hracom čase a predĺžení prišiel na rad penaltový rozstrel. Huddersfield znova vyhral na penalty 4:3, tentokrát brankár Ward zneškodnil dve penalty hráčom Readingu.

Bezprostredne po penaltovom rozstrele vypukla eufória radosti v tábore Huddersfieldu. Hráči na čele s trénerom Wagnerom ukončili dlhé 45-ročné čakanie na návrat medzi elitu anglického futbalu. Účasť v Premier league pre nasledujúcu sezónu si zaistil tím, ktorý mal pred začiatkom sezóny v druhej najvyššej anglickej lige jeden z najmenších rozpočtov určených na prestupy (údajne to bolo menej ako 12 miliónov libier).

„Ešte pred semifinálovým zápasom play-off som svojim hráčom povedal – ste hrdinovia, skončili ste v lige na piatom mieste. Spadnúť z hrdinu až k úplnej nule vo futbale sa dá niekedy aj za týždeň. Teraz máte príležitosť stať sa legendami. Pred rozstrelom vo finálovom zápase som im zasa povedal, že najjednoduchšia vec vo futbale je umiestniť loptu do siete zo vzdialenosti jedenástich metrov. Teraz po desiatich mesiacoch máte možnosť postúpiť do PL – všetko čo musíte spraviť je dopraviť loptu z tejto vzdialenosti do siete. Berte to ako jednoduchú výzvu a urobte to. Všetci, ktorí chcú ísť kopať nech zodvihnú ruku,“ opísal svoje bezprostredné pocity po finálovom rozstrele Wagner.

David Wagner počas uplynulej sezóne preferoval rozostavenie 4-2-3-1 s vysokým pressingom tzv. gegenpressing. Rovnaký štýl hry preferuje jeho bývalý kolega a dobrý priateľ Jurgen Klopp na lavičke Liverpoolu.

Najlepším strelcom Huddersfieldu sa v minulej sezóne stal Elias Kachunga s trinástimi gólmi. 25-ročný útočník bol v tíme Huddersfieldu na hosťovaní z nemeckého Ingnolstadtu. Od novej sezóny bude už ale Kachunga kmeňovým hráčom Huddersfieldu, ktorí za jeho služby zaplatil nemeckému tímu viac ako milión libier. Veľkou oporou mužstva bol aj spomínaný brankár Danny Ward, ktorý bol v tíme iba na hosťovaní z Liverpoolu. V tíme by určite radi udržali aj Aarona Mooya, Kaseyho Palmera či Isaiaha Browna. Všetci traja boli v Huddersfielde na hosťovaní z Manchestru City respektíve FC Chelsea.

Letné prestupové obdobie bude pre „teriérov“ (prezývka klubu) veľmi dôležité. Správne investovať a priviesť hráčov, ktorí by dokázali vyvrátiť papierové predpoklady a pomohli by tímu zachrániť sa v nasledujúcej sezóne v Premier league – to je momentálne hlavný cieľ klubu. Huddersfield bude v novej sezóne PL zrejme najväčším outsiderom a adeptom na vypadnutie. V anglickej lige je ale všetko možné, preto táto súťaž patrí k najlepším a najsledovanejším na celom svete. Nechajme sa teda prekvapiť, ako sa mužstvu Davida Wagnera bude dariť spoločnosť tých nejlapších klubov anglického futbalu.

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo