Hokejbal začínal na uliciach, k prvému zlatu pomohol Demitra

13. 6. 2015 |
 

V Bratislave sa v týchto dňoch pripravuje slovenská hokejbalová reprezentácia. V tichosti, prevažne len cez víkend. Lebo cez týždeň reprezentanti pracujú.

Slovenskí hokejbaloví reprezentanti do 18 rokov sa stali na domácej pôde majstrami sveta. Vo finále svetového šampionátu juniorov zdolali na bratislavskom Zimnom štadióne V. Dzurillu rovesníkov z Česka 2:0 a mohli sa tešiť zo zisku zlatých medailí. Na snímke prezident Slovenskej hokejbalovej únie Jozef Stümpel (druhý vľavo) odovzdáva zlaté medaily domácim slovenským hokejbalovým reprezentantom do 18 rokov po zisku titulu majstrov sveta na štadióne Vladimíra Dzurillu v Bratislave 29. júna 2014. FOTO TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA. Keď v roku 1999 slovenskí hokejbalisti na domácich majstrovstvách sveta získali zlaté medaily, komentátor Ivan Niňaj v priamom prenose poznamenal, že je to vôbec prvá zlatá medaila pre Slovensko z majstrovstiev sveta v kolektívnych športoch.

Dnes je hokejbal najúspešnejším kolektívnym športom u nás a Slovensko jedinou krajinou, ktorá má medailu zo všetkých seniorských svetových šampionátov.

 

Premiérové zlato aj vďaka Demitrovi

Organizovaný hokejbal sa na Slovensku objavil okolo roku 1982. Chlapci sa z ulice presunuli na asfaltové plochy s mantinelmi, počet hráčov sa postupne zvýšil z troch na piatich, tenisovú loptičku vymenila oranžová – hokejbalová.

Vznikla Slovenská hokejbalová únia (SHbÚ) a v roku 1996 sa v Bratislave konali prvé majstrovstvá sveta v tomto športe, na ktorých domáca reprezentácia získala bronzové medaily.

Svetový šampionát od toho roku organizuje Medzinárodná hokejbalová federácia (ISBHF) každé dva roky. Výnimkou bol rok 1999, keď sa po MS 1998 v českých Litoměřiciach konali majstrovstvá i o rok nato, na zimnom štadióne vo Zvolene.

Súčasťou slovenského mužstva boli vtedy aj hokejisti Jozef Stümpel, Richard Zedník, Rastislav Pavlikovský a Pavol Demitra. Práve posledný menovaný položil vo vyraďovacích bojoch mentálne základy tímu, ktorý neskôr dosiahol až na samotný vrchol.

Finále MS v hokejbale seniorov vo Zvolene 27. júna 1999. Pavol Demitra drží pohár majstrov sveta. Foto: Jozef Ďurník/TASR

„Hoci spočiatku sme mali v tíme viacerých hokejistov, pre zranenia či iné povinnosti vypadli a finále hral iba Demitra. Bol asi jediný z nich, ktorý hral hokejbal naozaj veľmi dobre. Ostatní sa mu venovali len pomimo, nie na špičkovej úrovni. Zato Demitra bol skutočným prínosom,“ spomína Jaroslav Mihal, ktorý v tom čase pôsobil ako technický vedúci mužstva.

„V semifinále sme s Čechmi po dvoch tretinách prehrávali 2:4. V prestávke pred treťou tretinou spravil Paľo v kabíne vietor, chalanov namotivoval spôsobom, aký azda ani nepatrí do médií. Opýtal sa ich, či si myslia, že aj v hokejbale budú s tými Čechmi prehrávať. A že on sa na to nemieni len tak pozerať.“

„Chalanov neskutočne nahecoval, v tretej tretine hrali ako vymenení, vyrovnali sme na 4:4 a na trestné strieľania sme vyhrali. To bol základ, že sme postúpili do finále a následne sme sa stali aj majstrami sveta,“ dodáva v súčasnosti manažér mužskej i juniorských hokejbalových reprezentácií.

 

 

Hravá forma letnej prípravy

Podľa prieskumu IIHF malo Slovensko minulý rok 11 308 registrovaných hokejistov. Hokejbalistov bolo v rovnakom čase ešte o čosi viac - 12 180, z toho 590 žien a 2837 mládežníkov.

Každý rok do nej pribudne v priemere osemsto hráčov. Mnohí z nich sú však bývalí či súčasní hokejisti. Uplatnenie v hokejbale hľadajú najmä tí, ktorým sa v hokeji nepodarilo výraznejšie presadiť.

„Mnohí súčasní hokejbalisti začínali s hokejom, už ho však nehrajú, napríklad Roman Bujdák. V hokejbale videl väčšie uplatnenie, najmä pokiaľ ide o reprezentáciu. V hokeji by sa na nej neuplatnil, v hokejbale je majster sveta. A pritom hral druhú najvyššiu hokejovú súťaž na Slovensku. Tadiaľ však cesta do reprezentácie neviedla. Nie všetci sa môžu stať špičkovými hokejistami. Tí, čo sa výraznejšie nepresadia, ostávajú pri hokejbale. A takých je tu naozaj veľmi veľa,“ hovorí Mihal.

Na poslednom juniorskom šampionáte v hokejbale si v drese Slovenska zahrali aj hokejisti Adrián Lipovský a Richard Mráz. Obaja nastupujú i v Slovenskej hokejbalovej extralige a súhlasne tvrdia, že hokejbal je pre nich najmä skvelým doplnkovým športom.

Richard Mráz na hokejbalovej exhibícii. Foto: fb hokejbal.sk

„Hokejbal je o behaní a nabratí kondície, navyše hravou formou. Vďaka nemu sa dobre pripravím na hokejovú sezónu,“ vraví Lipovský.

Na príbuznosť dvoch športov poukazuje aj Jozef Stümpel, nielen aktívny hokejista, ale aj súčasný prezident Slovenskej hokejbalovej únie:

„Markantný rozdiel je akurát v tom, že na hokeji sa korčuľuje a na hokejbale behá. Pri behaní sa nedá povoliť, kým v hokeji sa dá občas odviezť, trošku porozmýšľať, oddýchnuť si. V hokejbale je to však iné.“

 

Kvalitní hokejbalisti doplnení hokejistami

Aktivita hokejistov v hokejbale je výhodná pre obe strany.

„Hokejisti majú rozvetvenejšiu mládež ako my, oveľa lepšie spracované tréningy. I keď v tomto smere sme už aj my šli dopredu, máme trénerské semináre, kurzy, vychovávame trénerov. V minulosti to bol totiž skôr tréner – amatér. Hrával hokejbal, niečo o ňom vedel, ale nikdy nebol školený. Hokejbal je veľmi podobný hokeju, takže aj taktika je dosť podobná,“ porovnáva Mihal.

Pri minuloročnom triumfe slovenských juniorov na majstrovstvách sveta sa objavilo niekoľko hokejistov v kádri reprezentácie do šestnásť, osemnásť aj dvadsať rokov. Slováci preto čelili kritike.

„Veľa neprajníkov možno povie, že sme tam mali hokejistov, kým naši súperi nie. Ale toto je naša cesta, my si ich držíme aj preto, že keď im nevyjde hokej, ostanú pri hokejbale a neskôr sú prínosom aj pre mužskú reprezentáciu.“

„Veľa hokejistov hráva hokej aj hokejbal. Aj v aktuálnej mužskej reprezentácii sú asi štyria hokejisti, ale reprezentačný tréner ich nepreferuje. Naopak, preferuje hokejbalistov, ale tím vhodne dopĺňa hokejistami.“

Mihalove slová potvrdzuje aj Adrián Lipovský, ktorý bol súčasťou tímu U20: „Zišla sa skvelá partia, bolo tam veľa kvalitných hokejbalistov, ktorých sme doplnili my - hokejisti. Tréneri to poskladali asi najlepšie, ako sa dalo a odzrkadlilo sa na to na celkovom úspechu.“

 
Posted by Hokejbal.sk on 17. jún 2013

 

O budúcnosť sa starajú už dnes

Úspešný juniorský šampionát sa zaradil k najkrajším chvíľam slovenského hokejbalu. Na domácom bratislavskom Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu sa naši stali majstrami sveta vo všetkých troch vekových kategóriách.

Rád na to spomína ďalší člen slovenskej hokejbalovej „dvadsiatky“ Richard Mráz. Hokejbalu sa venuje od detstva, ako drvivá väčšina hráčov aj on začínal na ulici medzi domami.

Postupne sa prepracoval cez juniorské a mestské hokejbalové ligy až do slovenskej extraligy a juniorskej reprezentácie. V prvom rade je však hokejista, ktorý okrem slovenskej Tipsport extraligy nazrel už aj do KHL.

„Na minuloročné majstrovstvá spomínam len v dobrom. Boli sme vynikajúci kolektív, a to nielen hráčov, ale aj trénerov a celého realizačného tímu. Hokejbal vždy zapájam do letnej prípravy. Oproti hokeju je náročnejší na kondíciu, hokej je však zas rýchlejší a tvrdší.“

V konkurencii najlepších juniorských tímov na svete teda Slovensko obstálo výborne. V každej sezóne sa zvyšuje počet mladých hráčov - v kluboch, centrách voľného času či centrách talentovanej mládeže prichádzajú deti s organizovaným hokejbalom do kontaktu už v ranom školskom veku.


Značí to, že sa slovenský hokejbal nemusí obávať generačnej výmeny?

„Určite nie. Hokejbalistov vychovávame veľa a kvalitných. Na Slovensku je hokejbal veľmi populárny, je to masový šport. Má zázemie, od roku 1999, keď sme sa stali prvýkrát majstrami sveta, išiel hore. Od roku 2006 začal stúpať aj mládežnícky hokejbal, vtedajší prezident SHbÚ Roman Török spustil mládežnícke extraligové súťaže.“

„Spočiatku boli síce len dve, v kategóriách U16 a U18, dnes však už majú svoju súťaž deti od ôsmich rokov až po juniorov. Preto je hokejbal tak úspešný,“ pomenováva Mihal dôvody slovenských hokejbalových úspechov.

Dodáva, že hokejbal je blízky deťom najmä preto, že je tu odjakživa. Akurát dnes ulice a provizórne mantinely z debničiek nahradili asfaltové plochy a skutočné mantinely. Prezident SHbÚ Jozef Stümpel však nachádza ešte jeden dôvod:

„Možno to pripísať aj úspechom. Hoci tento šport nie je finančne až tak náročný, financie dnes treba všade. V hokejbale napríklad na výstavbu ihrísk, podporu mládeže a podobne. Bolo by skvelé, keby ľudia, ktorí sú športovo zanietení, mali jednoduchšiu možnosť finančne podporovať šport. Hoci mám ešte stále aktívnu hokejovú kariéru, chcem pomôcť hokejbalu. Lebo každý mladý hráč začína na ulici s hokejkou a loptičkou.“

 

Už to nie je len o troch krajinách

Hokejbal je na Slovensku amatérskym športom. Hráči cez týždeň fungujú v civilnom zamestnaní, večer mávajú tréningy, počas víkendov zápasy. Veľkej obľube sa teší prakticky v celej krajine, dnes sa už nachádzajú hokejbalové ihriská nielen v mestách, ale aj v mnohých obciach.

Najlepší pôsobia od roku 1990 v Slovenskej hokejbalovej extralige. Momentálne jej kraľuje už piatu sezónu mužstvo HBK Nitrianski Rytieri Nitra, ktoré prerušilo bratislavský monopol na víťaznú trofej. Do roku 2010 si ju striedali iba tímy z hlavného mesta.

Po jednoznačnom výsledku máme piaty titul v rade ! ! ! http://hbknitra.sk/index.php/seenior/376-po-jednoznacnom-vysledku-mame-piaty-titul-v-rade

Posted by HBK Nitrianski Rytieri Nitra on 23. máj 2015

19. júna 2015 sa vo začínajú švajčiarskom Zugu 11. majstrovstvá sveta v hokejbale mužov a 5. Majstrovstvá sveta v hokejbale žien. Hoci slovenskí hokejbalisti i hokejbalistky doteraz z každého šampionátu priviezli medaily, manažér mužskej reprezentácie Jaroslav Mihal tvrdí, že získať ďalšiu nebude ľahké:

„Hokejbalová špička sa v súčasnosti rozrastá. Aj keď v minulosti bralo medaily takmer vždy len trio krajín Slovensko, Česká republika a Kanada, dnes už majú cestu k nim ťažšiu. Na MS 2005 Česi dokonca prepadli a bronzovú medailu na ich úkor získali Taliani, v roku 2009 sa zas dostala do finále India a bez medaily ostali Kanaďania.“

Ženy budú obhajovať druhú priečku, muži zas majstrovský titul z kanadského St. John´s 2013. Prekaziť im to budú chcieť nielen české a kanadské celky:

„V roku 1999 sme Švajčiarom dávali osemgólové prídely, dnes už s nimi v príprave prehrávame. Okrem nich sa dostáva vyššie aj Portugalsko, Grécko či Amerika. Síce nad nimi ešte stále vyhrávame, ale už nie takým rozdielom. Už je to aj s odretými ušami. S Grékmi sme na posledných MS vyhrali 1:0 len vďaka tomu, že potrebovali vyhrať, odvolali brankára a my sme dali gól do prázdnej bránky. Zápasy sú vyrovnané a neraz to býva i o šťastí,“ dodáva Mihal.

Viac hokejového čítania nájdete v rubrike hokej.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk v sieťach spoločností Orange a Slovak Telekom.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo