Hokej: Slovenská, maďarská a česká asociácia sa dohodli na spolupráci

5. 9. 2018 |
 

K myšlienke spolupráce jednotlivých asociácií naprieč hranicami prišlo po tom, čo sa do slovenskej najvyššej súťaže Tipsport Ligy pripojili pred sezónou 2018/2019 dva maďarské kluby.

Na snímke ambasádor slovenskej asociácie hokejistov (SIHPA) Dušan Pašek, hokejisti Branko Radivojevič a Jozef Stümpel počas tlačovej konferencie hokejových asociácií Slovenska (SIHPA), Česka (CAIHP) a Maďarska (JESZ) 5. septembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská, česká a maďarská hráčska asociácia (SIHPA, CAIHP a JESZ) v stredu v Bratislave podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci. Tá bude spočívať v pomoci pri zastupovaní hokejistov v jednotlivých krajinách, ochrane ich práv a vo výmene skúseností a spôsoboch práce. Zároveň sa dohodli, že hráčov v Tipsport Lige, či už z maďarských alebo slovenských klubov, bude reprezentovať iba SIHPA.

V Bratislave ju slávnostne podpísali prezident Slovenskej asociácie hráčov ľadového hokeja Oliver Pravda, prezident Asociácie českých hokejistov Libor Zbořil a šéf Maďarskej hráčskej asociácie Attila Pavuk.

K myšlienke spolupráce jednotlivých asociácií naprieč hranicami prišlo po tom, čo sa do slovenskej najvyššej súťaže Tipsport Ligy pripojili pred sezónou 2018/2019 dva maďarské kluby - MAC Budapešť a DVTK Jegesmedvék Miškovec. Po prvých rokovaniach medzi SIHPA a JESZ vznikla aj spolupráca s CAIHP.

"Aj keď je v krajinách rozdielna legislatíva a rozdielne dopady na šport ako taký, myslím si, že hlavné gro práce hráčskych asociácií je, aby sme spoločne zastupovali našich hráčov a vedeli im zabezpečiť čo najlepšie podmienky. Tipsport Liga sa rozrástla o dva maďarské kluby a to bol dôvod, prečo bolo treba rýchlo zareagovať a spojiť sa s JESZ. Z hľadiska výmeny skúseností, spôsobu práce a postupov považujeme za veľmi dôležité, spojiť sa aj s českými kolegami," povedal ambasádor SIHPA Dušan Pašek.

Hlavné princípy spolupráce

Hlavné princípy Memoranda zhrnul Pravda do troch bodov. "Po prvé budeme sa vzájomne uznávať ako jediné hráčske asociácie na Slovensku, Česku a v Maďarsku. Po druhé budeme vyznávať rovnaké športové hodnoty a podporovať súlad medzinárodnej športovej legislatívy s národnými športovými legislatívami. A po tretie, budeme sa pravidelne stretávať za účelom výmeny skúseností a porovnávania našich postupov," uviedol.

Medzinárodná spolupráca by sa nemala skončiť iba pri troch asociáciách, ale chcú ju rozšíriť na všetky popredné európske ligy. "V prvom kole by sme chceli osloviť Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko a Dánsko. Myslím si, že naším cieľom by malo byť vytvorenie asociácie asociácií. Chceme vytvoriť subjekt, ktorý bude mať lepšie vyjednávacie pozície nie len voči národným zväzom ale aj smerom k Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF)," predstavil ciele do budúcnosti Libor Zbořil.

Radivojevič získal cenu SIHPA

Na stredajšej tlačovej konferencii predstavili aj držiteľa Ceny SIHPA pre najužitočnejšieho hráča Tipsport Ligy 2017/2018 podľa hlasovania hráčov. Do svojich rúk ju prevzal kapitán Dukly Trenčín a bývalý reprezentant SR Branko Radivojevič. V uplynulom ročníku nazbieral v 62 dueloch TL rovnaký počet bodov (24+38) a Duklu priviedol až do finále play off. Premiérovým víťazom bol v ročníku 2016/2017 Tomáš Surový z Banskej Bystrice.

"Cením si to a vážim si to. Chcem sa poďakovať svojim spoluhráčom, bez ktorých by som to nedokázal. Tá finálová prehra v siedmom zápase stále škrie, ale ideme ďalej a uvidíme, čo prinesie nová sezóna. Pozerám sa dopredu, za chvíľu nám to začne a v Trenčíne sa na to všetci tešíme," povedal Radivojevič.