Hoffenheim prebral ako najmladší v histórii a smiali sa mu. Teraz ho Nemecko obdivuje

29. 11. 2016 |
 

Nagelsmann odmietol ponuku Bayernu, aby sa neskôr stal vo veku 28 rokov najmladším trénerom histórie bundesligy.

Tréner Hoffenheimu Julian Nagelsmann pred zápasom 23. kola nemeckej bundesligy medzi Borussia Dortmund - TSG 1899 Hoffenheim v Dortmunde 28. februára 2016. FOTO TASR/AP

Keď vedenie Hoffenheimu oznámilo, že novým trénerom sa stáva Julian Nagelsmann, v nemeckej tlači sa písalo o „akrobatickom kúsku PR“ či o „bláznivom nápade“.

Neprešiel ani rok a prestížny Kicker napísal, že vo vzduchu „cítiť Ligu majstrov“.

Nagelsmann mal vo februári 29 rokov a stal sa najmladším trénerom v histórii bundesligy. Pred sebou mal náročnú úlohu – zachrániť sa v najvyššej súťaži.

Musel sa vyhrabať zo zóny zostupu, na baráž strácal päť bodov.

Napokon sa mu to podarilo, a to dokonca aj bez baráže. A momentálne je so svojimi zverencami na šiestom mieste tabuľky bundesligy.

Všimol si ho aj Bayern

Bývalý brankár Hoffenheimu, nemeckej dedinky, ktorá má len niečo cez 3-tisíc obyvateľov, Tim Wiese ho označil za „Baby Mourinha“.

„Myslím si, že na záchrane má naozaj veľkú zásluhu. Podľa mňa by sme napríklad za Huuba Stevensa toľko zápasov nevyhrali,“ povedal pre český deník Sport Pavel Kadeřábek.

Skúsený Stevens bol dočasnou náhradou, klub mal len zachrániť. Pre problémy so srdcom sa však musel predčasne vzdať funkcie.

Nahradil ho mladík, ktorý nikdy nebol hlavným trénerom seniorského mužstva (keď mal 25, stal sa najmladším asistentom histórie bundesligy).

Úspechy však zbieral s tímom Hoffenheimu do 19 rokov. V sezóne 2014/15 s ním vyhral titul, o rok neskôr bol vo finále.

To zaujalo aj Bayern Mníchov, ktorý si ho pozval do svojej centrály. Vrcholové vedenie klubu mu ponúklo prácu pri tíme do 23 rokov, osobne sa zastavil aj Pep Guardiola.

Nagelsmann však odmietol. Ak mu najbližšie príde ponuka z Bayernu, už zrejme nebude na post trénera juniorského tímu.

S Kloppom si píše

Obdivuje práve Guardiolu, Jürgena Kloppa aj Thomasa Tuchela. Práve súčasný tréner Dortmundu mu dal šancu, ktorej sa pevne chytil.

Keď mal Nagelsmann 20 rokov, pôsobil v béčku Augsburgu. Prišlo však vážne zranenie kolena a predčasný koniec kariéry.

Tuchel mu však ponúkol, aby mu robil analýzy súperov.

„Veľmi veľa som si od neho vzal. U Guardiolu sa mi páči štýl založený na držaní lopty. Najviac si ale beriem od Kloppa. Chcem, aby môj tím mal rovnako perfektne zvládnutý pressing a prechod do útoku,“ hovorí Nagelsmann.

Pohyb hráčov bez lopty je preňho natoľko dôležitý, že si vedie štatistiky, koľko času strávili hráči v tieni.

Čiže v pozícii, keď nemohli prijať prihrávku, keďže v ceste lopty stál protihráč.

S trénerom Liverpoolu je dokonca v pravidelnom kontakte. „Keď sa nám niečo podarí, Jürgen ma pochváli. Píšeme si pravidelne.“

A keď ho Wiese nazval detským Mourinhom, mladý tréner súhlasil aj nesúhlasil.

„Mourinho je skvelý tréner, ale nemáme toho veľa spoločného. Aj keď má skvelý vzťah s hráčmi, o čo sa tiež snažím.“

Analýza pressingu Hoffenheimu.

Som tu nový tréner a idem vás zachrániť

Nagelsmann dáva veľký dôraz na taktiku, no tvrdí, že tá nie je najdôležitejšia.

„30 percent trénovania je taktika, zvyšných 70 sociálna kompetencia,“ povedal v auguste pre Süddeutsche Zeitung.

„Každého hráča motivuje niečo iné a musí sa k nemu pristupovať individuálne. Na tejto úrovni, pokiaľ je psychológia hráčov dobre nastavená, budú hrať dobre, aj keď nebudú mať k dispozícii perfektný taktický plán.“

29-ročný tréner priznáva, že keď prvýkrát predstúpil pred hráčov, bol nervózny. Zo slov Kadeřábka ale vyplýva, že to na ňom nebolo veľmi vidno.

„Keď prvýkrát prišiel do kabíny, bol veľmi suverénny. Nechcel na sebe nechať poznať, že je mladý, ale skôr chcel, aby sme si všimli, že ho môžeme rešpektovať. Bolo to asi takto: Ja som tu nový tréner a teraz vás zachránim.“

Český reprezentant oceňuje Nagelsmannov ľudský prístup. Napríklad zrušil pravidlo, podľa ktorého museli hráči noc pred domácim zápasom stráviť na hoteli.

„Je to síce maličkosť, ale je príjemné, že keď hráte doma, môžete byť večer predtým s rodinou a nie niekde izolovaný na hoteli.“

Zložité tréningy: Som ako pekár

K zmenám však prišlo aj v taktike. Nagelsmann začal hrať na troch obrancov systémom 3-5-2.

Kadeřábek ako krajný obranca priznáva, že spočiatku na to so spoluhráčmi nadávali, no postupne prišli na výhody tohto rozostavenia. Na troch obrancov hráva napríklad aj Juventus či Chelsea.

Na tréningoch rád experimentuje. Cvičenia strieda v rýchlom slede, niektoré z nich robia hráči len párkrát za rok.

„Pracujem ako pekár. Mixujem veci, dám ich do pece a zisťujem, čo vyjde von,“ vysvetľuje.

Kadeřábek tvrdí, že tréningy sú niekedy na hlavu.

„Zložité. Snažíme sa toho urobiť veľmi veľa a občas to majú problém pochopiť aj Nemci, nie ešte my, chalani zo zahraničia. Niekedy v tom úplne plávame.“

 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo