Hádzaná - ME 2020: Slováci spoznali súperov v kvalifikácii (žreb)

12. 4. 2018 |
 

Žreb rozdelil 32 tímov do ôsmich kvalifikačných skupín po štyroch, z každej postúpia na európsky šampionát prvé dva celky.

FOTO TASR

Slovenskí hádzanári sa v 7. skupine druhej fázy kvalifikácie o postup na ME 2020 stretnú s Maďarskom, Ruskom a Talianskom. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v nórskom Trondheime, pri ktorom figurovali Slováci v treťom zo štyroch výkonnostných košov.

Žreb rozdelil 32 tímov do ôsmich kvalifikačných skupín po štyroch, z každej postúpia na európsky šampionát prvé dva celky. Doplnia ich štyri najlepšie tímy z tretích miest, pričom sa berú do úvahy iba výsledky proti dvom najlepším v tabuľke. Kvalifikácia sa bude hrať systémom každý s každým doma a vonku, odštartuje v októbri 2018 a vyvrcholí v júni 2019.

Opäť Rusko

S Ruskom sa slovenskí hádzanári stretli aj v uplynulých dvoch neúspešných kvalifikáciách. V boji o ME 2018 vydreli v Moskve senzačnú remízu 31:31 a doma na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave prehrali po dráme tesne 24:25. V kvalifikácii MS 2019 prehrali 22:32 vonku a 26:32 doma. Z prvého koša dostali zverenci dánskeho trénera Heineho Ernsta Jensena Maďarov, ktorí na tohtoročných ME obsadili 14. miesto a vlani sa na svetovom šampionáte prebojovali do štvrťfinále.

Tréner Slovenska: Je to ťažká skupina

"Je to ťažká skupina, no vedeli sme, že dostaneme silných súperov. Do každého zápasu pôjdeme s cieľom vyhrať. S Rusmi sa dobre poznáme, veď sme proti ním hrali v uplynulých dvoch kvalifikáciách. Dúfam, že nastúpime proti ním v kompletnom zložení, nie ako naposledy doma v Považskej Bystrici, kde nám chýbalo sedem-osem hráčov. Maďarsko je susedná krajina, hádzanársky veľmi silná. Maďari budujú nový tím, bude to zaujímavá konfrontácia. Proti Taliansku budeme v pozícii favorita a verím, že ju potvrdíme. Dôležité je, aby hráči každý deň tvrdo pracovali aj v kluboch, iba v tom prípade máme šancu uspieť," sprostredkoval pre TASR slová Jensena manažér pre marketing a médiá Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Kosák.

ME sa uskutočnia 10. až 26. januára 2020 premiérovo za účasti 24 tímov vo Švédsku, Rakúsku a Nórsku. Dejiskami budú Göteborg, Malmö a Štokholm (finálový víkend) vo Švédsku, Graz a Viedeň v Rakúsku a Trondheim v Nórsku. Účasť už majú istú tri organizátorské krajiny a Španielsko ako obhajca titulu.

Slováci naposledy na vrcholnom podujatí štartovali na ME 2012 v Srbsku (16. miesto), odvtedy vždy stroskotali už v elimináciách. Naposledy neuspeli v prvej fáze kvalifikácie MS 2019, keď v skupine obsadili nepostupovú druhú priečku za Ruskom.

Žreb druhej fázy kvalifikácie ME 2020 v hádzanej mužov

1. skupina: Nemecko, Poľsko, Izrael, Kosovo

2. skupina: Chorvátsko, Srbsko, Švajčiarsko, Belgicko

3. skupina: Macedónsko Island, Turecko, Grécko

4. skupina: Slovinsko, Holandsko, Lotyšsko, Estónsko

5. skupina: Bielorusko, Česko, Bosna a Hercegovina, Fínsko

6. skupina: Francúzsko, Portugalsko, Litva, Rumunsko

7. skupina: Maďarsko, Rusko, SLOVENSKO, Taliansko

8. skupina: Dánsko, Čierna Hora, Ukrajina, Faerské ostrovy

Termíny kvalifikácie:

1. a 2. kolo: 24. až 28. októbra 2018

3. a 4. kolo: 10. až 14. apríla 2019

5. a 6. kolo: 12. až 16. júna 2019

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo