Funkcionárov sme sa pýtali, či a kedy bude mať Slovensko florbalové Superfinále

25. 4. 2016 |
 

Slovenský florbal v súčasnosti nie je na takúto udalosť pripravený, reálne to je v roku 2018.

Na fotografii vpravo Dominik Granec. Ilustračné foto: TASR, Peter Kováč/koláž: sportinak.sk

BRATISLAVA. Vo Švédsku pätnásty raz, v susednom Česku piaty, vo Švajčiarsku druhý raz a premiérovo sa florbalové superfinále konalo vo Fínsku. K štyrom svetovým veľmociam sa Slovensko zatiaľ nepridalo.

Aj keď sa florbal u nás teší z roka na rok väčšej popularite, na superfinále ešte nedospel. Slovenský zväz florbalu chce svoje amatérske prostredie najprv zmeniť na profesionálne a urýchliť prirodzený vývoj florbalu.

Po budúcoročných majstrovstvách sveta žien v Bratislave by sa tak v roku 2018 mohli dočkať veľkého superfinále aj slovenskí fanúšikovia.

 

Prišlo by 3-tisíc ľudí

Náš florbal síce rastie enormnou rýchlosťou a jeho nadšenci by radi videli podobný finálový duel ako v Česku, kde prišlo naposledy na superfinále žien 8711 a na mužov 12 144 divákov, no za týmito číslami sa skrýva dlhá cesta, ktorou si prešli aj naši susedia.

„Doteraz fungoval náš florbal amatérsky, všetko robíme popri zamestnaní a dobrovoľne. Od septembra by sme to chceli poňať trochu profesionálnejšie, pretože inak neposunieme florbal vyššie. Vychádzame aj z dlhodobej spolupráce s Českom,“ vysvetľuje pre Športinak.sk prezident SZFB Daniel Granec.

Na jednodňový veľkolepý vrchol florbalovej sezóny Slovensko ešte nie je pripravené.

„Už sme nad tým premýšľali, ale v tomto momente to ešte nie je reálne. Keby sme superfinále robili dnes, príde možno 2000 – 3000 divákov, ale mohlo by to byť už veľké podujatie,“ hovorí Granec.

„Budúci rok budeme hostiť majstrovstvá sveta žien, takže na tom pracujeme vo veľkom. Úvaha je taká, aby sme následne ešte v sezóne 2017/2018 pripravili aj superfinále,“ povedal Granec.

O veľkej novinke premýšľali už aj slovenské florbalové kluby. Prezident tohtoročného majstra mužskej extraligy ATU Košice Juraj Dudovič dokonca tento nápad predložil na zasadnutí extraligových mužstiev.

„Povedali, že je ešte priskoro. Viem si to predstaviť už aj v ďalšej sezóne, keby sa to pripravovalo koncepčne celý rok. Florbal sa musí dostať do médií, aby ľudia o ňom vedeli. Teraz je vývoj florbalu taký prirodzenejší, na základných a stredných školách sa to už nedá zastaviť, florbal vytláča ostatné športy. Medializácia by mu ale pomohla.“

Prečítajte si aj

Bol som na českom florbalovom Superfinále. Čo im dáva a čo by dalo nám?

 

Veľké oči po košickom finále

Len pred dvoma týždňami sa skončila historicky najsledovanejšia finálová séria mužskej extraligy na Slovensku medzi dvoma košickými klubmi. Na prvé dva zápasy prišlo vyše tisíc ľudí, na ďalšie dva cez osemsto.

„Myslím si, že máme veľké oči po poslednom finále. Ale to bolo len vďaka tomu, že to bolo košické finále, preto bol o to trošku väčší mediálny aj divácky záujem. Škoda len, že to nedávali na RTVS,“ priznal Dudovič.

Prezident zväzu Daniel Granec je presvedčený, že ak by bola k dispozícii väčšia hala, fanúšikov príde viac.„Minimálne tritisíc ľudí,“ hovorí.

Ak by aj toľko prišlo, o nalákaní priaznivcov na superfinále hrané na neutrálnej pôde môžeme zatiaľ len snívať.

A zrejme môžeme snívať aj o číslach, ktoré mali pri premiére pred piatimi rokmi Česi (7877 na mužov a 5097 na ženy) alebo v tejto sezóne Fíni, ktorí do Hartwall arény dostali 10-tisíc ľudí.

 

Marketing vyhráva nad športom

Superfinále, to je špecifický jediný zápas, ktorý rozhodne o úspešnej alebo neúspešnej sezóne. Žiadna séria na tri alebo štyri víťazné zápasy, v ktorej dokáže mužstvo napraviť svoje chyby. Športová stránka ide bokom. Propagácia a marketing vyhrávajú.

„Určite je to nespravodlivé. Keď hráte na päť zápasov, je to lepšie, hrá sa viac dní. Teraz sme to mali v Košiciach a Košičania si prišli na svoje. Ale neviem, keby sme hrali proti niekomu inému, či by tie posledné zápasy mali takú sledovanosť,“ tvrdí Dudovič.

„V Česku urobili superfinále, lebo vedeli, že ja za tým perfektný mediálny marketing a propagácia. Organizátori aj kluby musia byť spokojné. Neviem, neviem, či by sme ich vedeli napodobniť, preto sa toho každý bojí.“

Robia to tak nielen v Česku, ale vo všetkých štyroch špičkových florbalových krajinách, ktoré majú z majstrovstiev sveta najviac medailí.

„Ako znehodnotenie športu by som to nevnímal. Je to skôr dobrý nástroj, ako spropagovať florbal do médií. Možno je to trochu nevýhoda pre kluby, keď sa nehrá normálne play-off, pretože prichádzajú aj o financie z návštevnosti,“ hovorí šéf zväzu Granec.

„Ale napríklad Česi potom rozdeľujú dotácie zo Superfinále pre víťazné kluby. Niektoré naše kluby sú za Superfinále, niektoré by radšej ostali pri tradičnom play-off, je to tak 50 na 50.“

 

Bratislava nie, Košice a Nitra možno

Jedným z najdôležitejších faktorov úspešnej premiéry superfinále na Slovensku bude výber miesta. Bez ohľadu na to, či to bude o rok, o dva, alebo o päť rokov.

„Aby to malo taký ten šmrnc ako v Česku, museli by sme to robiť v Košiciach alebo v Bratislave na zimnom štadióne. Bratislava je dosť širokospektrálna, je tam veľa športu, podujatí, pre každého niečo, čiže skôr nie,“ približuje Granec.

„Všetko závisí od podmienok, ktoré vie pre florbal vytvoriť mesto. Teraz sme chceli napríklad robiť kvalifikáciu na MS v Košiciach, síce sme tam dostali morálnu podporu, ale nevedeli nám vyjsť v ústrety s halou a cenovými reláciami. V Nitre je zase zázemie fakt vynikajúce, florbal tam dosť podporujú, celú halu nám dali dokonca grátis na päť dní.“

Prečítajte si aj

Keď sa ľad mení na parkety. Takto prerobili Zimný štadión Ondreja Nepelu