Froome sa necháva testovať. Chce dokázať, že nedopuje

18. 8. 2015 |
 

Údaje, ktoré počas Tour de France vypustil tím Sky, naznačujú, že Froomove parametre nevybočovali z normálnu a tak zrejme nedopoval.


LONDÝN. Dvojnásobný víťaz slávnych cyklistických pretekov Tour de France Chris Froome v pondelok odštartoval sériu fyziologických testov, ktorých cieľom je preukázať, že jeho výkony a úspechy by nemali priťahovať dopingové podozrenia.

Britský jazdec stajne Sky sa podrobí testom v laboratóriu farmaceutickej spoločnosti GlaxoSmithKline v Londýne, v ktorom skúmajú výkonnosť človeka.

Froome čelil počas uplynulej Tour ohováraniu a urážkam pre podozrenie, že za jeho výkonmi sú zakázané látky. Jeden z fanúšikov ho dokonca na trati oblial močom. Vedenie Sky nakoniec pristúpilo k nezvyčajnému kroku a zverejnilo výkonnostné dáta tridsaťročného pretekára.

"Je treba urobiť veľa ďalších testov a analýz, výsledky zverejním neskôr tento rok," agentúra Reuters citovala Frooma, ktorý sa predstaví aj na španielskej Vuelte.

 

Kicking off physiological testing at GSK Human Performance Lab today Plenty more testing & analysis to be done, I will be sharing results later in the year!

Posted by Chris Froome on 17. august 2015

 

Naša analýza: Zrejme nedopoval

"Pre mňa nie je náročné zostať pokojným. Bolo by to však iné, keby som mal čo skrývať. Viem, že som čistý jazdec. Viem, že som pracoval extrémne tvrdo, aby som bol na tejto pozícii. Som na to naozaj hrdý," hovoril britský cyklista ešte počas Tour.

Analýza odborníka Juraja Karasa pre portál Šport .inak potom ukázala, že Froomove údaje neukazujú žiadnu anomáliu a že zrejme nedopoval.

„VAM, parameter rýchlosti nastúpaných metrov za hodinu (ukazujúci, ako rýchlo vie jazdec prekonávať čo najväčšiu nadmorskú výšku), mal Froome 1 600 Vm/h. V dopingovej ére dosiahli Lance Armstrong či Marco Pantani hodnotu 1 800 Vm/h,“ napísal vtedy Karas.

Prečítajte si kompletnú analýzu

Sagan vs. bežný smrteľník. Froome zrejme nedopuje, analyzovali sme jeho parametre

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.