František Vancák: Za to, čo mi dlhuje VSS, by som si mohol kúpiť auto

27. 1. 2018 |
 

Košice by si ako mesto športu štadión zaslúžili, priznal v rozhovore František Vancák.

- - - -

  Foto - Feri VancákFrantišek Vancák je odchovancom košického futbalu. K futbalu ho priviedli jeho kamaráti. Postupne sa prepracoval vo FC VSS Košice cez mládežnícke kategórie až do A-mužstvo, ktoré viedol ako kapitán. Po zániku VSS pôsobil v miestnom klube Lokomotívy Košice. Aktuálne hráč treťoligového FK Vyšné Opátske by rád videl v Košiciach novú futbalovú arénu. 

 

Máte stále len dvadsaťtri rokov, no celú svoju futbalovú kariéru ste zasvätil futbalu v Košiciach. Ako si spomínate na svoje začiatky?  

„Na začiatky svojej kariéry spomínam len v dobrom. Od začiatku som mal v klube veľa kamarátov, vždy som sa tešil na každý jeden tréning. V mládežníckych kategóriach bolo vždy o nás veľmi dobre postarané, mali sme výborné podmienky a boli sme konfrontovaní s tými najlepšími mužstvami na Slovensku. Taktiež všetci tréneri, ktorí v klube trénovali, boli na profesionálnej úrovni. Každý tréner mi niečo dobré dal.”  Kto vás k futbalu priviedol? 

„S prvý športom, s ktorým som začal, nebol futbal. Môj otec je tréner karate, takže som začínal s týmto športom. Aj navzdory tomu  ma to vždy ťahalo k futbalu. Už ako malý chlapec som išiel na tréning už bývalého 1 M.F.K Košice, kde má zlákali moji kamaráti.” Ako sa s odstupom času pozeráte na celú situáciu, ktorá sa odohrala vo vašom materskom klube?

„Celá situácia okolo VSS je veľmi smutná, stále som z toho sklamaný a nie len ja. Z môjho pohľadu je ťažké povedať, čo mohlo celú situáciu zachrániť, no je to obzvlášť smutne po sezóne akú sme dokázali uhrať.” 


                                                                            Foto - Feri Vancák


Má už teraz bývalý klub FC VSS Košice voči vám vyplatené všetky podlžnosti?  

„Po skončení sezóny som z VSS nevidel ani korunu. Čiže všetky moje pozdlžnosti ostali tak, ako sú a momentálne je ťažké až nemožne s tým niečo robiť. Musím sa zmieriť s tým, že som prišiel o väčší balík peňazí. Zato čo, mi dlhujú, by som si vedel kúpiť auto. ” Mnoho hráčov sa po rozpade klubu rozpŕchlo po celom Slovensku. Sledujete ich, ako sa im darí? 

„Sledujem všetkých mojich bývalých spoluhráčov. Veľmi dobre sa uchytil Michal Jonec, ktorý začal pravidelne hrávať v prvoligovom Ružomberku. Tiež Jean-Pierre Morgan, ktorý síce prišiel do Baniku Ostrava v rozbehnutej sezóne, no postupne začal hrávať. Myslím si však, že každý z hráčov si dokázal nájsť svoj klub, kde sa mu darí.” Po zániku FC VSS sa ste sa stali hráčom miestnej Lokomotívy Košice. V klube ste toho za pol sezóny neodohrali veľa, čo za tým bolo? 

„Do Lokomotívy som prišiel tiež už v rozbehnutej sezóne, keďže celá situácia okolo VSS sa naťahovala. Ostal som bez letnej prípravy, čiže som mal oproti ostatným hráčom resty. Neskôr som sa nešťastne zranil na tréningu, čo ma vyradilo už na zvyšok sezóne, čiže som sa na ihrisko už nedostal.”Má podľa Vás Lokomotíva Košice na Fortuna ligu? 

„Určite má, podľa mňa by sa tam nestratili.” Po polsezóne ste sa sťahoval do  FK Vyšné Opátske. Klubu momentálne patrí v tretej lige druhé miesto. Aké sú ambície klubu? 

„O ambíciách klubu by som na teraz nechcel rozprávať, všetko ukáže budúcnosť a záver sezóny. Každý jeden hráč chce vyhrávať a myslím si, že aj všetci hráči v tíme urobia všetko preto, aby sme vyhrali každý jeden zápas.” Zimná príprava sa u futbalistov neteší veľkej obľube. Ako je to u Vás?   

„Tak ako ostatní, ani u mňa sa neteší veľkej obľube, no je potrebné si tým prejsť, aby sme mali z čoho čerpať. Ja sa postupne zapájam do plnej záťaže, keďže som v decembri absolvoval operáciu kolena a stále nie som 100% v poriadku. Príprava v Opátskom prebieha bežne, veľa behania striedame s tréningmi s loptou, zápasmi a posilňovňou.” 


Ešte je o tom síce skoro hovoriť, no ak sa Vám podarí postúpiť do druhej ligy a Lokomotíva nepostúpi do Fortuna ligy tak sa fanúšikovia v Košiciach môžu teší na derby. Ako celú situáciu vidíte vy?

„Pre mňa sú a boli derby zápasy vždy špecifické, mal som ich rád. Tešil som na každé jedno. Najideálnejší scenár by bol ten, ak by sme obe mužstva odohrali derby zápasy v prvej lige na novom štadióne. To by som veľmi prial nám aj Lokomotíve, no určite nie len ja, ale aj všetci fanúšikovia športu v Košiciach.” Aká partia hráčov tvorí kabínu Opatského?

„Poznám tu takmer celé mužstvo, keďže som v minulosti nastupoval v rámci striedavého štartu z VSS. Káder tvorí väčšina hráčov, ktorí majú minulosť spojenú s VSS, či už z mládežníckych kategórií alebo s A-mužstvom. Spolu so mnou prišiel do klubu aj Mojmír Trebuňák s Patrikom Gregom, s ktorými som minulú sezónu pôsobil vo VSS.”
 


                                                                            Foto - Feri VancákV Košiciach by mal do roku 2020 vyrásť nový štadión. Viete si predstaviť, že by ste v budúcnosti pôsobili spoločne s Lokomotívou v novej aréne? 

„Situáciu okolo štadióna sledujem dosť často a prajme si, aby veci okolo výstavby už nič nekomplikovalo. Košice boli vždy mestom športu a liahňou talentov, takže si vlastnú arénu zaslúžia. Bol by som aj za to, ak by v nej hrávali oba kluby ak by sa našlo spoločne riešenie.” Futbalovej verejnosti neušlo, že neraz navštívite v Nemecku vášho bývalého spoluhráča Ondreja Dudu. Ako vyzerajú vaše potulky po Berlíne? 

„S Ondrom sme výborní kamaráti, čiže som ho už viackrát navštívil. Na poslednej návšteve som si stihol pozrieť aj ich domáci zápas Európskej ligy so FC Zorya Luhansk a taktiež na zápase vo Wolfsburgu. Keď má Ondrej plný program tréningov a zápasov, tak ho nechcem veľmi ovplyvňovať. Zoznámil má s niektorými jeho spoluhráčmi a tiež mi ukázal ich tréningové centrum. Zvykneme sa isť niekde najesť, alebo na kávu. Poukazoval mi taktiež krásy Berlína, radi si spolu zahráme playstation.” 


                                                                            Foto - Feri Vancák


Akým je Ondrej hostiteľom? 

„Ondrej je výborným hostiteľom, vždy keď som u neho návšteve, cítim sa tam výborne. Už teraz sa teším na najbližšiu návštevu. Musím povedať, že uprednostňujeme reštauráciu, no občas sme si aj spolu niečo navárili. Väčšinou varím ja a Ondro je skôr pomocníkom ako šéfkuchárom(úsmev).”
 


                                                                            Foto - Feri Vancák

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo
 
 
- - - -