Florbalistky idú na šampionát do Kanady, aké sú ich reálne možnosti?

1. 5. 2016 |
 

Naše juniorky odcestovali bez najväčšej hviezdy Paulíny Hudákovej, ich cieľom je obhájiť piate miesto.

BRATISLAVA. Slovenské juniorské reprezentantky vo florbale sa na začiatku mája predstavia na majstrovstvách sveta hráčok do 19 rokov, ktoré sa prvýkrát uskutočnia mimo Európy - v kanadskom Belleville (4. - 8. mája).

Zverenky trénera Jaroslava Marksa si dali za cieľ minimálne obhájiť piate miesto zo šampionátu v poľskom Babimoste 2014, ale snívajú i o postupe do semifinále.

Hrací systém MS je jednoduchý - osem tímov je rozdelených do dvoch skupín, pričom do semifinále postúpia najlepšie dva celky z každej skupiny. Družstvá na tretích priečkach zabojujú o celkové 5. miesto, tímy na štvrtých pozíciách budú hrať o udržanie sa v A-divízii.

 

Vyrovnané tímy, okrem Švédska

Slovenky narazia v základnej A-skupine na Švajčiarky, štvornásobné majsterky sveta Švédky a Nórky. Z hľadiska postupu bude dôležitý hneď prvý duel.

"Bude svojím spôsobom rozhodujúci, v prípade víťazstva budeme mať šancu bojovať o postup medzi najlepšiu štvorku turnaja. Švajčiarky sú dobre fyzicky pripravené, vyznávajú celoplošný, agresívny štýl.“

„Švédky sú ako obhajkyne titulu suverénnymi favoritkami, nielen skupiny, ale celého šampionátu. S nimi je to zakaždým boj o 'prežitie'.“

„Ostatné tímy sú vyrovnané, bude záležať na každej minúte zápasu, na každom momente. Nórky sú nováčikovia A-divízie, ale netreba ich podceniť, dobre bránia, hrajú jednoducho dopredu, majú ťah na bránku. Na Polish Cupe odohrali veľmi vyrovnané zápasy," povedal pre TASR tréner SR Marks.

V 20-člennom kádri má tri legionárky z Česka. "Bolo by pre nás obrovským úspechom, ak by sme postúpili medzi štyri najlepšie celky. Našou devízou bude dobrá obrana. Budeme sa spoliehať na skúsené hráčky ako sú Zuzana Šponiarová, Timea Patakyová a Kristína Hudáková," dodal kouč.

Zuzana Šponiarová s odkazom pre čitateľov Športinak.sk.

 

Hotel s plnou penziou

Slovenky odcestovali do Kanady už v sobotu, aby mali dostatočný čas na aklimatizáciu a prispôsobili sa na časový posun. Tréner sa bude snažiť zmeniť denný rytmus hráčok, keďže dva zápasy v skupine budú hrať už o 10.10 h miestneho času.

"Šampionát na kanadskej pôde je pre nás pomerne veľkou finančnou záťažou, ale podarilo sa nám vytvoriť, čo sa týka cesty aj ubytovania, optimálne podmienky. Verím, že hráčky aj realizačný tím budú s nimi spokojné. Našimi ambíciami je obhájiť piate miesto, ale budeme samozrejme radi aj za lepšie umiestnenie," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Daniel Granec.

Zväz zverejnil, že mladé Slovenky budú ubytované v trojhviezdičkovom hoteli Comfort Inn Belleville. Na izbách budú po štyroch, s plnou penziou.

Granec priznal, že tento údaj zverejnili aj pre kritiku, ktorá sa na zväz zniesla po decembrových seniorských majstrovstvách sveta žien.

Kapitánka Lucia Košturiaková vtedy označila podmienky na ubytovanie ako skautský tábor. Niektoré spoluhráčky vraj podľa nej odohrali turnaj na instatných polievkach.

„To Švédsko (prípravný turnaj pred MS, pozn. redakcie) by som už neriešil, rovnaké podmienky mali napríklad aj české reprezentantky,“ povedal pre Športinak.sk.

Ak by bol šampionát v Európe, florbalový zväz by to vyšlo o polovicu menej. Florbal však už má viac peňazí ako v minulosti, a to vďaka novému zákonu o športe.

„Stále sme dosť podceňovaní, a to sme druhý najmasovejší šport na Slovensku, máme viac ako 11-tisíc registrovaných hráčov.“

 

Bez Hudákovej

Reprezentačný tím sa bude musieť na šampionáte zaobísť bez jednej z najskúsenejších hráčok a opory družstva Paulíny Hudákovej z FBK Kométa Spišská Nová Ves, ktorá chýba zo zdravotných dôvodov. V kádri ju nahradila Kristína Belicová z FBK Tvrdošín.

"Paulína nám bude chýbať, ale nemôžeme si to pripustiť v hlavách. Naopak, verím, že to bude pre nás väčšia motivácia, aby sme viac zabrali, skórovali a boli každá líderkou.“

„Dievčatá sú odhodlané za každú cenu zabojovať. Pre mnohé to bude prvá skúsenosť v reprezentačnom drese, verím však, že nechajú na ihrisku všetko," vyjadrila sa kapitánka juniorskej reprezentácie Zuzana Šponiarová.

Zápasy nasledujú v rýchlom slede, v priebehu troch dní odohrajú Slovenky tri stretnutia. "Pripravovali sme sa na to. Pokiaľ nezanedbáme strečing, regeneráciu, dobre si pospíme, tak v tom nebude problém," dodala.

 

Nominácia SR "19" na MS junioriek v Belleville:

  • brankárky: Denisa Patková (NTS FK - ZŠ Nemšová), Petra Hačková (ŠK Harvard Partizánske)
  • obrankyne: Viktória Grossová (FBK Kométa Spišská Nová Ves), Klaudia Robová (FBC Mikuláš Prešov), Alexandra Kocúrová (ŠK 98 Pruské), Timea Patakyová (Elite Praha, ČR), Valéria Malichová (NTS FK - ZŠ Nemšová)
  • útočníčky: Zuzana Šponiarová (1. SC Vítkovice, ČR), Miriam Buková (FBK Tvrdošín), Lenka Cupráková (FBC Mikuláš Prešov), Alžbeta Bachorcová (ŠK 98 Pruské), Kristína Hudáková (FBK Kométa Spišská Nová Ves), Lenka Dobrodejová (ŠK 98 Pruské), Klára Grossová (FBK Kométa Spišská Nová Ves), Michaela Lupačová (FBC Mikuláš Prešov), Šárka Boľová (Herbadent Praha, ČR), Michaela Žikavská (ŠK Slávia SPU DFA Nitra), Viktória Ďuríková (FBK Tvrdošín), Sarah Charolette Žideková (FBK Kysucké Nové Mesto), Kristína Belicová (FBK Tvrdošín)

Zloženie skupín:

  • A-skupina: Švédsko, Švajčiarsko, SLOVENSKO, Nórsko
  • B-skupina: Fínsko, Česko, Poľsko, Lotyšsko

Program SR v základnej skupine:

  • streda 4. mája, 21.30 h: SR – Švajčiarsko
  • štvrtok 5. mája, 16.10: SR – Švédsko
  • piatok 6. mája, 16.10: Nórsko – SR

/všetky časy sú stredoeurópske/