Elegancia, gentlemanstvo a stratégia. Fotili sme snookristu

13. 2. 2015 |
 

Na Slovensku je približne sto hráčov snookru. Jedným z nich je Adam Horáček, ktorý patrí medzi organizátorov turnajov.

Tému snooker sme rozdelili na viac častí
Rozhovor s bratislavským snookristom Prečítajte si profil Ronnieho O'Sullivana Môj syn hovorí: Ak je atletika kráľovnou športou, snooker je kráľom

 

Neodmysliteľnou súčasťou snookru je kriedovanie. Na špičke tága je koža. Keď je nakriedovaná, najmä pri falšových úderoch je lepší kontakt tága s bielou guľou.

“Musíme rozlíšiť rekreačného hráča a takého, ktorý reálne trénuje. Rekreačný zvyčajne proti niekomu hrá priateľský zápas. Tí, ktorí to myslia vážnejšie, si stavajú rôzne pozície a tie sa snažia hrať,” hovorí Horáček.

"Naposledy som rozdiel medzi snookrom a biliardom vysvetľoval na colnici, keď som si objednával špičky na snookrové tágo. Tete som povedal, že je to niečo ako biliard. Lepší sa to rok od roku, pomáha hlavne, že snooker vysielajú na Eurosporte."

“Typická situácia je, že sa hráč prizná k faulu, o ktorom vie len on sám. Potom dostane trestné body a pustí k stolu súpera. Aj tak to povie. Alebo správanie hráčov, ktorí nie sú v strku. Marco Fu na turnaji počkal, kým jeho súper nezahrá a až potom si otvoril fľašu s vodou. Nechcel súpera rušiť v sústredení akýmkoľvek zvukom.”

“Zvyčajne myslím na tú ďalšiu gulu. V snookri si môžete nahrávať na nejaké miesto. Aby ďalšia nahrávka mohla ísť tam, kam potrebujete. Myslím si, že špičkoví hráči rozmýšľajú tak tri gule dopredu. Väčšina z nich si už na začiatku nábehu urobí v hlave plán ako budú stolom postupovať. To ale neznamená, že hráč na začiatku vie, ako presne bude nasledujúcich tridsať gulí hrať.”

Snooker sa hrá s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou.

Stôl má rozmery 1,8 x 3,6 m (6 a 12 stôp). “Snookrista zvyčajne absolvuje kondičný tréning. Človek sa okolo toho veľkého stola nachodí. (smiech) Špičkoví hráči chodia behať a do posilňovne, kde tiež cvičia vytrvalosť. Na majstrovstvách sveta sa hrá finále na 35 frejmov. Jeden sa hrá tak 15 až 20 minút. Finálový zápas tak trvá s prestávkami dva dni.”

Boli sme sa pozrieť na snookrovom tréningu.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo