Česi menia model futbalovej súťaže. Privítali by ste to aj u nás? (anketa)

8. 12. 2016 |
 

Čechom nestačí tridsať zápasov, preto po ich odohraní rozdelia kluby na tri skupiny.

Foto: Sparta Praha

Po odohraní úvodných tridsiatich kôl nadstavba o titul a Európsku ligu, v Česku idú upravovať najvyššiu futbalovú súťaž.

K zmene by malo prísť od sezóny 2018/19. Ligová futbalová asociácia tvrdí, že v súčasnosti sa hrá príliš málo súťažných zápasov.

Najvyššia česká súťaž má 16 účastníkov, pri dvojkolovom systéme každý tím odohrá za sezónu 30 zápasov.

Počet zápasov by sa dal navýšiť rozšírením či zúžením ligy, to však zatiaľ neprichádza do úvahy. Česi sa preto rozhodli, že ligu zmenia dodatočnými kolami. Inšpirovali sa Poliakmi či Belgičanmi.

O návrhu budú kluby hlasovať vo februári. V čom spočíva?

 

Viac vyhecovaných zápasov

Po tridsiatich odohraných kolách by sa tímy rozdelili na tri skupiny: šesť tímov o titul, štyri o postup do Európskej ligy a šesť o udržanie sa.

V prvej skupine by sa hralo o dve miestenky do predkôl Ligy majstrov a dve miestenky do predkôl Európskej ligy. Česi majú ešte jednu miestenku do EL pre víťaza pohára.

Štvrtý (alebo piaty, v závislosti od víťaza pohára) tím prvej skupiny by hral o EL s víťazom druhej skupiny.

Do nadstavby by kluby vstupovali s počtom bodov, ktorý získali v základnej časti. Potom by hrali každý s každým, no iba raz, nie systémom doma-vonku.

Dokopy by pribudlo 42 zápasov, čo je 17,5-percentný nárast oproti súčasnosti. To by sa malo odraziť aj na príjmoch z reklamy a televíznych práv.

„Chceme viac vyhecovaných zápasov a menej takých, v ktorých, najmä ku koncu súťaže, už o nič nejde. Teraz vždy máme niekoľko tímov, ktoré majú ďaleko k európskym pohárom a nemusia sa ani zachraňovať,“ povedal podľa iDnes.cz šéf ligy Dušan Svoboda.

Chceli by ste zmenu aj u nás?

Najvyššiu slovenskú súťaž momentálne hrá 12 klubov, každý z nich si trojkolovým systémom každý s každým zahrá 33 zápasov.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo