Bývalý rozhodca Hugec: Serena ukázala absolútnu neúctu k tenisu

9. 9. 2018 |
 

Naomi Osaková by mala byť vzorom pre všetky tenistky a tenistov za to, ako si udržala nervy a emócie na uzde, hovorí pre Športinak.sk Peter Hugec, ktorý rozhodoval tenis na najvyššej úrovni trinásť rokov.

Americká tenistka Serena Williamsová (vpravo) pri prudkej výmene názorov s rozhodcom Brianom  Earleyom počas finálového zápasu s Japonkou Naomi Osakovou . Foto - TASR/AP

Peter Hugec štyrikrát pískal na Australian Open, šesťkrát Wimbledon i dvakrát US Open, každoročne turnaje ATP a WTA. V roku 1996 bol ako čiarový rozhodca prvým Slovákom vo Wimbledone. Spolu s Martinom Babíkom, športovým klinickým psychológom a psychoterapeutom boli na olympijských hrách v Sydney 2000 jedinými slovenskými rozhodcami. Ženské finále US Open pozeral v Anglicku, kde pracuje a žije, a bol sklamaný z toho, čo predviedla Serena Williamsová. 

 

Bývalý rozhodca Peter Hugec.  Foto - archív PH

 

Prvý sporný moment v ženskom finále US Open sme videli, keď empajrový rozhodca Carlos Ramos dal Serene Williamsovej varovanie za nepovolený koučing. Ako ste vnímali tento moment?

“Predovšetkým si je potrebné uvedomiť, že rozhodca je na to, aby zachoval integritu tenisu a aby strážil pravidlá tenisu - on ich sám neovplyvňuje, on ich iba aplikuje - na 4 turnajoch tzv. Grand slamu je koučing stale zakázaný (na rozdiel od turnajov WTA Tour) a tak Carlos Ramos veľmi správne dodržal literu pravidiel a napomenul Serenu za nepovolený koučing. Zápas som sledoval v Anglicku, kde ho okrem iných komentovali bývalí profesionálni hráči Greg Rusedski a naša Daniela Hantuchová. Greg jasne popísal, čo chcel tréner povedať - že má Serena hrať aktívnejšie a že sa má tlačiť na site, čo aj vzápätí urobila a brejkla Naomi. Išlo o jasný koučing a Carlos Ramos to zvládol na jedničku. Nezabúdajme, že keď hrajú dve tenistky proti sebe a ak jednej povolím porušovať pravidlá, tak som prestal byt ‘nestranný’ rozhodca.”

 

Je rozhodujúce, či Serena gesto trénera Patricka Mouratogloua videla? Sám tréner po zápase pre americké médiá koučing priznal, ale s tým, že jeho zverenka ho nevidela.

“Podľa pravidiel je to nepodstatné, či hráč vidí alebo nevidí koučing - kamery a fakty sú však aj v tomto proti Serene.”

 

 

 

Druhý sporný moment nastal, keď Serena po dvojchybách v hneve rozbila raketu a dostala druhé napomenutie. Stále sa však v hádke s rozhodcom vracala k obvineniu z nepovoleného koučingu, hoci bez zlomenej rakety by nakoniec nestratila gem. Ako ste vnímali jej protesty v tejto fáze?

“Rozbitie rakety na cimpr-campr, keď zápas sledujú stovky miliónov fanúšikov vrátane detí je jasným porušením ‘code of conductô, teda Serena presne vedela, že dostane ‘code violation’ a logicky za warningom nasleduje penalta - strata bodu. Mám pocit, že tu jej bolo jasné, že zápas nevyhrá - japonská súperka ju prevýšila na celej čiare a začala sa prejavovať Serenina frustrácia.”

 

Foto - TASR/AP

 

 

Nakoniec prišla Serena Williamsová v rozhodujúcom momente zápasu o celý gem. Bolo to adekvátne rozhodnutie empajrového?

“Pravidlo ‘verbal abuse’ je jasné, kto pozorne sledoval zápas, tak si všimol, že pokiaľ Serena nadávala rozhodcovi v ‘private conversation’ cez ‘changeover’, akože mimo publika, tak jej to veľmi správne ešte mohol tolerovať - akonáhle vstala a začala vykrikovať na celý štadión priamo na neho, tak mu nedala šancu a on ju jednoducho musel napomenúť opäť - tentokrát v znení Code Violation Verbal Abuse Game Penalty Miss Williams.”

 

 

Ako ste ako dlhoročný rozhodca vnímali správanie šampiónky Serena Williamsovej?

“Veľmi ma ako tenisového fanúšika mrzí, že takto dokázala Serena pokaziť mladej Japonke Naomi Osakovej zážitok z prvého grandslamového titulu, Serena, bohužiaľ, zase raz ukázala svoju absolútnu neúctu k tenisu ako športu a k rozhodcom (viď incident 2009 US Open v zápase voči Kim Clijstersovej) a celý twitter rozoberá ako ‘ju rozhodca okradol o titul’.”

 

Ako to zvládla 20-ročná Osaková, ktorej veľký tenisový úspech zatienila Serena, jej idol? 

“Japonská mentalita je zjavne iná - asi sa máme všetci čo od Japoncov učiť - viď japonskí futbalisti po fantastickom výkone a zápase roka, keď smolne prehrali s Belgickom 2:3 a napriek tomu krásne upratali šatňu a poďakovali sa organizátorom za ich pohostinnosť, dokonca nechali lístok pre nich v ruštine ‘spasiba’. Podobne fantasticky sa zachovala Naomi Osaková. Napriek všetkej zlobe priam sršiacej zo Sereny si udržala nervy aj emócie na uzde, veľmi skromne sa poďakovala divákom, že na zápas prišli a dokonca sa im ospravedlnila, že vyhrala. Myslím si, že pre každú mladú tenistku by mala byt práve Naomi Osaková správnym ‘role model’.”

 

Naomi Osaková  Foto - TASR/AP