Bondra sa osobne vložil do pomoci chorým deťom. Je to pre mňa prirodzené, hovorí

3. 8. 2015 |
 

Hokejové legendy a ďalšie osobnosti tento rok vyzbierali na pomoc chorým deťom viac ako 21-tisíc eur.

Šek v hodnote 4 747 eur prebrala Dana Rušinová, riaditeľka Nadácie pre deti Slovenska. Foto: Black Stork

VEĽKÁ LOMNICA. Rekordných viac ako 21-tisíc eur sa podarilo vyzbierať osobnostiam na 8. ročníku charitatívneho golfového turnaja Charity Golf Cup.

Peniaze poputujú aj pre telesne a mentálne postihnuté deti prostredníctvom Nadácie Miroslava Šatana a projektu „Hodina deťom“.

Golfový turnaj pod záštitou ďalšej hokejovej legendy Petra Bondru sa konal v sobotu na golfovom ihrisku Black Stork PGA Golf Course vo Veľkej Lomnici.

Celkovo hokejisti a ďalší významní športovci a osobnosti spoločenského a kultúrneho života za osem ročníkov projektu venovali deťom viac ako 140-tisíc eur.

Prečítajte si aj

Handzuš: U mňa je charita o viere

 

Šatanova nadácia funguje desať rokov

„Veľakrát ma niekto počas kariéry prosil o pomoc. Vtedy som ale na to pre hokej nemal čas. Po skončení kariéry si potom človek povie, že aspoň raz za rok musí urobiť niečo zmysluplné a tak to dobehnúť. Som hrdý, že moja nadácia už funguje desať rokov,“ povedal Miroslav Šatan.

Žiadostí o pomoc je veľa. Športovci nevedia vyhovieť každému a tak rozhoduje výška vyzbieraných peňazí a akútnosť prípadu.

Symbolické šeky až do hodnoty 2-tisíc eur prevzali rodičia s deťmi priamo z rúk Petra Bondru, Mira Šatana, Mariána Hossu a Richarda Lintnera.

Miroslav Šatan. Foto: Black Stork

 

Pre Bondru je charita prirodzená

Vďaka výťažku z akcie sa nadácia oddelenia detských kardiochirurgov Šťastné srdcia môže tešiť z najmodernejšej 3D tlačiarne, ktorá bude pomáhať pri liečbe najťažších vrodených chýb. Do rúk ju dostal predseda správnej rady nadácie Matej Nosáľ.

„Nesmierne si vážim podporu Petra Bondru. Mnoho z našich detí na detskej kardiochirurgii trávi mesiace a svoje vzory vidia iba v televízii. O to viac si vážime podporu, ktorú nám Peter Bondra tlačiarňou prejavil. Ako sa osobne vložil do zháňania potrebnej tlačiarne, ktorá nám pomôže presne ukázať, ako sa príroda neférovo zahrala s detským srdiečkom,“ povedal uznávaný detský chariochirug Nosáľ.

Pre Petra Bodru sú charitatívne akcie prirodzené. „Za hokejových čias som bol vo Washingtone v nadácii Scoring for children's, kde sme nedražili, ale za každý svoj gól alebo asistenciu som daroval sto dolárov. Prispievali aj fanúšikovia a sponzori. Za nejaký čas sme vyzbierali štvrť milióna dolárov. Všetci, ktorí sme tu, máme to šťastie, že sme zdraví a môžeme pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Tešíme sa z toho.“

Peter Bondra v golfovom autíčku. Foto: Black Stork

 

Daňo sa rýchlo učí

Golf si zahrali aj Marián Hossa, Richard Lintner, Radoslav Suchý, Ľuboš Bartečko, Július Šupler, Ján Filc, Dominik Hrbatý, Adam Žampa a Ján Kozák.

Osobne ho podporili aj Zdeno Chára, Rastislav Pavlikovský a Zuzana Rehák-Štefečeková. Kto nemohol prísť, poslať aspoň veci do dražby. Napríklad Jaroslav Halák a triatlonista Richard Varga.

Športovci darovali časť svojho športového oblečenia, hokejisti dresy, hokejky a helmy, Adam Žampa prilbu, Dominik Hrbatý tenisovú raketu Novaka Djokoviča.

Svoju prvú hokejku použitú pri charitatívnom zápase daroval aj mladý hokejista Marko Daňo. Vydražila sa za 160 eur.

„Marko je mladý, ale učí sa rýchlo,“ smeje sa Bondra a pokračuje. „Richard Lintner bol na charitatívnom zápase na počesť pamiatky Mira Hlinku, tak zobral asi polovici chalanov hokejky. Dal im ich podpísať. Bol tam aj Marko Daňo a som rád, že aj on sa v takom mladom veku spolu s Tomášom Jurčom zapája do takýchto akcii. Veď sa už dostávajú na hranicu, že musia mať aj zodpovednosť a musia vrátiť niečo ľuďom, ktorí im nejako pomohli,“ vysvetľuje Bondra.

Vydražená hokejka Marka Daňa. Foto: autorka

 

Čím viac športu, tým viac zdravia

Charitu po prvý raz podporil aj športový fotograf TASR Michal Svítok, ktorého fotografiu Mira Šatana vydražili za 150 eur. Záber vznikol v roku 2013, keď prezident prijal hokejistov po majstrovstvách sveta, na ktorých skončili na ôsmom mieste.

„Ja som sa na tomto prijatí ocitol ako na bežnej inej akcii v rámci svojej práce agentúrneho fotografa a keď som videl to svetlo, tak som neodolal nevyužiť ho,“ povedal Svítok.

Peter Bondra je rád a nesmierne si váži, že dary na charitu už posielajú ľudia sami.

Najúspešnejší v dražbe bol dres Mariána Hossu zo zápasu Winter Classics 2015 medzi Washingtonom a Chicagom, ktorý sa vydražil za 2-tisíc eur.

 

Michal Svítok: fotografia Mira Šatana

Posted by Nadácia Šťastné srdcia on 27. júl 2015

„Podporovať šport je vždy dobrá investícia. Malo by to byť súčasťou kultúry každého národa. Čím viac budú ľudia športovať, tým budú zdravší a tým menej bude treba na zdravotníctvo. Náš cieľ nie je veľkolepý, ale aspoň sa snažíme,“ zamyslel sa Miro Šatan a Peter Bondra ho doplnil:

„Aj my sa musíme posunúť niekam ďalej. Aj naša spoločnosť. Musíme sa zanedbaným veciam viac venovať. Ak hovorím o hokeji, tak sme niektoré veci zameškali a teraz to musíme doháňať a ako to môžeme urobiť? Jedine vysúkať rukávy a ísť do toho naplno, aby sme sa posunuli ďalej a nejako tomu hokeju a športu pomohli.“

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

 

Signál do spoločnosti

Napriek nie celkom „poslušným nohám“ si golf zahral a myšlienku charity podporil aj bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc.

„Chlapci takto dávajú dobrý signál do spoločnosti, že je potrebné hľadať spôsob, ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Hlavne, ak to robia v čase, keď môžu oddychovať a mať súkromie. Je to dobrý príklad aj pre ľudí z iných oblastí.“

„Som šťastný, že som mal v živote šťastie a zažil som s nimi obdobie, kedy udávali tón svetovému hokeju a že sme si udržali pekné priateľské vzťahy aj v čase, keď sme už pomaličky mimo športu a hokeja,“ povedal Filc.

Foto: Black Stork

 

Lintner zdolal Bondrovcov

Víťazom turnaja sa stal flajt Adely Banášovej pred Martinom Mňahončákom. Tretí skončil Radoslav Suchý. Najlepší brutto výsledok mal flajt Richarda Lintnera s výsledkom 12 pod PAR.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo poraziť najmä Bondrovcov. (smiech) My sme zvíťazili na počet rán bez prihliadnutia na hendikepy, kde vyhral tím Adely Banášovej. Najväčšími víťazmi sú však detičky, ktoré dostali potrebnú pomoc a ľudia, ktorí prišli pomôcť,“ konštatoval Richard Lintner.

Hráči si pochvaľovali nádherné prostredie pod Tatrami, zelené gríny a horúce slnečné počasie.

Dôkazom toho bol aj mimoriadny výkon jedného z najlepších hráčov NHL a najrýchlejších korčuliarov tejto súťaže Mariána Hossu, ktorý si časť turnaja na ihrisku vo Veľkej Lomnici zahral unikátne bosý, keďže ho tlačili golfové topánky.

Bosý Marián Hossa. Foto: autorka

 

Bondra má dobrý pocit

Všetci hrali systémom „texas scramble“, kde sa vždy hrá najlepšie padnutá golfová loptička zo všetkých hráčov vo flajte. Tohto roku pre mimoriadny záujem hráčov musel rezort vo Veľkej Lomnici postaviť až 5-členné flajty. Príprava podujatia preto nebola jednoduchá.

„Veľmi sa tešíme, že už je z toho tradícia. Každý rok je iný, ale na záver dňa je vyzbieraná suma z roka na rok vyššia. Je to úžasné. Už vlastne ani nemusíme oslovovať ľudí, ale hlásia sa sami.“

„No a potom riešime to, že máme množstvo hráčov, ktorí za hru chcú zaplatiť 300 eur a tak venovať peniaze na charitu. No, ale potom k nim potrebujeme zohnať aj množstvo osobností,“ smeje sa spokojne generálna riaditeľka Golf International vo Veľkej Lomnici Sylvia Hrušková, ktorá priznáva, že tohto roku bola organizácia asi najnáročnejšia.

„Keď ale spolupracujete s ľuďmi z tohto golfového rezortu ako Sylvia Hrušková, alebo Danka Velecká, tak tieto veci idú ľahšie. Naozaj som šťastný. Urobiť jeden turnaj za jeden deň a posunúť ľuďom, ktorí to potrebujú, viac ako 20-tisíc eur, to je naozaj dobrý pocit,“ dodal Peter Bondra.

 

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo