Boli sme v zákulisí NHL: Ako fungujú arény Pittsburghu Penguins

10. 11. 2015 |
 

Hlavný stánok Pittsburghu je premyslený do posledného detailu. Ako to funguje v Consol Energy Center?

Takto to vyzerá v aréne Pittsburghu Penguins. Foto: Michal Frank

PITTSBURGH. V aréne sa okrem hokeja konajú aj rôzne koncerty a akcie. Podľa programu v nej napríklad vo februári vystúpi Janet Jackson, v marci bude deväťkrát po sebe ľadová šou Frozen (športoví fanúšikovia, ktorí majú deti, vedia o čo ide - Ľadové kráľovstvo je populárne aj na Slovensku).

Stará hala Civic (predtým Mellon), zvaná iglu, z roku 1961 už doslúžila a klub sa rozhodol postaviť novú, nesie názov podľa uhliarskeho komplexu. Otvorili ju pred piatimi rokmi. Niektoré zdroje uvádzajú, že pojme 18 387 divákov, my sme sa dozvedeli číslo 18 887, plus zopár voľných miest na státie. Tak si vyberte.

Šéf klubu David Morehouse povedal, že býva oveľa efektívnejšie postaviť nový štadión než udržiavať a opravovať starý. Najvyšší šéf exekutívy klubu pozná dobre aj Európu. V Prahe sprevádzal Billa Clintona (Pitt je mesto so zázemím demokratov), najnovšie prejavil Penguins vážny interes o úzku spoluprácu s Prešovom, partnerským mestom Pittsburghu.

Stará Civic Arena. Foto: wikimedia.org.

Naši pamiatkari by si trhali vlasy

Podarilo sa nám dostať do útrob tejto arény, na miesta, na ktoré sa bežný fanúšik „Pens“ nikdy nedostane. Štadión, nachádzajúci sa v centre mesta, býva obvykle vypredaný, inak tomu nebolo ani počas otváracieho zápasu sezóny 2015/2016 proti Montrealu Canadiens.

Urbanistické riešenie je pozoruhodné, slovenskí pamiatkari by si zrejme trhali vlasy. V tesnej blízkosti, nieže v susedstve, stojí trebárs kostol. Zvonku hala vyzerá ako nenápadná súčasť celej zástavby, keď človek príde bližšie, uvidí kolos, do ktorého ho neomylne naviguje hokejové súsošie pred arénou.

Consol Energy Center má niekoľko poschodí, podľa nich sa menia aj ceny lístkov. Hoci vstupenka na hokejový zápas stojí aj takmer tisíc dolárov, o záujemcov núdza nie je. Skôr naopak, lístky na tučniakov treba zháňať.

Zároveň však treba dodať, že najpopulárnejším športom v „oceľovom“ meste je americký futbal a na domáce zápasy klubu Pittsburgh Steelers chodieva vyše 85-tisíc fanúšikov.

Futbalová Heinz Arena. Foto: wikimedia.org

Ak neviete, čo s peniazmi, môžete si za niekoľko tisíc dolárov prenajať na domáci zápas Penguins vlastný skybox. Hoci boxy stoja nekresťanské peniaze, je o ne záujem. Najmä medzi biznismenmi.

Športový stánok je prepracovaný do detailov, práve tie hrajú dôležitú rolu. Samozrejmosťou je detský kútik, súčasťou „merču“ je výroba dresov s vlastným menom či interaktívne hry, občerstvovacie stánky sú všade, alkohol sa podáva vo vyhradených, ale dostupných priestoroch.

Takisto nikde nechýbajú obrazovky. Marketing tvorí zásadnú zložku počas zápasu a počas prestávok je využitá každá sekunda.

Foto: Michal Frank

Keď slovenskí hráči so skúsenosťami z NHL zdôrazňujú, že na Slovensku treba zásadne zlepšiť marketing, hoci našim ušiam to znie tak nekonkrétne, presne vedia o čom hovoria. V zámorí to funguje.

 

Komplex Mária Lemieuxa najmä pre mládež

Popri hlavnom štadióne je kľúčovou arénou v Pittsburghu Penguins UMPC Lemieux Sports Complex. Táto novootvorená tréningová hala nesúca meno legendy svetového ľadového hokeja a dnes spolumajiteľa Penguins má dve ľadové plochy, tisíc miest na sedenie a dvesto na státie. Otvorená je aj pre iné športy.

UPMC je medicínska firma, Pittsburgh sa zmenil z mesta ocele a uhlia na mesto zdravotného sektora a technológií. Spoločnosť má v komplexe vlastnú časť, za ktorú klub platí prenájom. Na rehabilitáciu hráčov slúži bezplatne. V aréne je tiež posilňovňa, ktorú má v prenájme bývalý hráč „Pens“ Gary Roberts.

Táto aréna je tréningovým centrom Penguins a domovským stánkom juniorských klubov Black a Elite. V prípade play-off či mimoriadnych zápasov sa však aj mladí dostanú do hlavnej arény Consol Energy Center. V Pittsburghu pôsobí niekoľko desiatok mládežníckych klubov, len tréningových hál je osemnásť, aréna UMPC Lemieux Sports Complex je však najväčšia. Každá z nich má dve až päť ľadových plôch.

Foto: Michal Frank

Šéf mládeže Penguins Mark Shuttleworth má na starosti amatérsky hokej. Tvrdí, že v okruhu sto míľ v spádovej oblasti Pittsburghu sa tomuto športu venuje 14-tisíc detí vo veku od 5 do 17 rokov.

Z toho len dva kluby hrajú v najvyššej hokejovej lige Tier 1 AAA. Celkový počet hokejových klubov v Pittsburghu je 87! Pri týchto číslach si človek pomyslí, že bronz Slovákov zo svetového šampionátu juniorov hraničí so zázrakom.

Novou arénou UMPC Lemieux Sports Complex nás sprevádzal manažér Penguins Andrew Taglianetti. Zaujímavosťou je, že jeho otec Peter dvakrát získal s tučniakmi Stanley Cup, no on sám nehrával ľadový hokej, ale americký futbal za Pittsburgh Panthers. A v štruktúrach hokejového klubu pôsobí aj Andrewove dvojča John, inak tiež futbalista.

Atmosféra počas úvodného domáceho zápasu Penguins v aréne Consol Energy Center v sezóne 2015/2016. Tím Montreal Canadians vyhral v Pittsburghu 3:2.  

Aréna je moderná, v mnohom - vrátane občerstvovacieho zázemia či fanshopu – sa nelíši od hlavného štadióna. Vytvorený je v nej aj priestor na budúce rozširovanie. V súčasnosti pri nej stavajú veľké parkovisko a hotelové a obchodné centrum.

V čase našej návštevy sa tam konal turnaj kategórie AAA, na ktorom zápolili možno budúce hviezdy NHL v dresoch NY Islanders, Washington Capitals, domácich „pens“ a ďalších.

Motto arény „pre to najúžasnejšie, čo vo vás je“ („forthemagnificentone in you“) je naplnené do bodky. O budúcnosť hokeja sa členovia exekutívy Penguins neobávajú. Práve naopak, stále hľadajú nové možnosti investovania do nových športových stánkov a to nielen doma, ale aj v Európe.


 

Ktorí hráči Pittsburghu sú najpopulárnejší? 

Medzi fanúšikmi Pittsburghu Penguins sme spravili optický prieskum popularity jednotlivých hráčov. Podľa mien na dresoch. Čo z neho vyplynulo?

Jednoznačnou jednotkou v popularite hráčov je kapitán tučniakov Sidney Crosby. Dvadsaťosemročný center je podľa odborníkov (napr. magazín ProHockey) v súčasnosti najlepším hráčom na svete, členom Tripplegold klubu (víťaz Stanleyho pohára, olympiády a majstrovstiev sveta) a je hrajúcou ikonou klubu.

Dresy s Crosbyho menom idú na dračku. Okrem armády fanúšikov má v iných mestách základňu anti-fanúšikov. Hráč s č. 87 skrátka nikoho nenechá chladným.

Druhým najpopulárnejším menom na drese je Mario Lemieux, a je fuk, že sa jeho aktívna kariéra skončila pred rokmi. Ďalším miláčikom publika je ruský útočník „Džíno“ Malkin. Ďalšie mená sme na dresoch zazreli zriedka, väčšinou išlo o mená Kunitz, Fleury, Letang, Mättä... Čoskoro plejádu obľúbených mien na dresoch isto rozšíri Phil Kessel, nová posila útočných radov tučniakov.

Foto: Michal Frank

Príbehy ako z filmu zažili v Pittsburghu aj Slováci. Marián Hossa prestúpil z klubu do Detroitu so slovami, že sa dostal do tímu, s ktorým môže získať Stanley Cup. Išlo totiž o úradujúceho držiteľa Stanley Cupu z roku 2008, ktorý zdolal práve Penguins.

Iróniou osudu Hossa sa však Detroit po roku znova stretol vo finále s Pittsburghom a v sedemzápasovej dráme prehral. Hossa tak absolvoval dve finálové série po sebe bez zlata, navyše dovtedy nemal žiadnu trofej, ešte aj všetky medaily reprezentácie mu ušli. Vynahradil si to však neskôr. S Chicagom Blackhowks získal tri Stanleyho poháre.

Iný príbeh zažil v tom čase Miroslav Šatan, dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie, s ktorou získal na svetových šampionátoch všetky štyri cenné kovy. V sezóne 2008/2009 obliekal dres Penguins, odohral tisíci zápas v NHL, no zároveň z tímu vypadol a skúsený borec skončil iba na farme v AHL. Príbeh mal však rozprávkový koniec, pred play-off ho Pittsburgh povolal späť a dopadlo to ziskom najcennejšej trofeje.

Veľkým menom z minulosti klubu je Jaromír Jágr. Jeho portréty nechýbajú na stenách arény. S klubom získal dvakrát Stanleyho pohár spolu s Mariom Lemieux začiatkom 90. rokov, bol tiež najmladším hráčom (19), ktorý vsietil gól vo finále, aj kapitánom tímu.

Vyradené dresy na čestných miestach majú v Pittsburgu dvaja hráči. Číslo 66 mal Mario Lemieux, legenda a dnešný spolumajiteľ klubu. Druhý vyradený dres má číslo 21 a nosieval ho Michel Briere, ktorý tragicky zahynul v roku 1971.

Za tučniakov si v minulosti zahrali aj Martin Štrbák, Ladislav Karabin, Žigmund Pálffy, Tomáš Surový, Róbert Döme a Richard Lintner.

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.