Bol či nebol? Od najspornejšieho gólu histórie uplynulo päťdesiat rokov

3. 8. 2016 |

Až po päťdesiatich rokoch zrejme môžeme povedať, že gól Geoffa Hursta vo finále MS 1966 mal platiť.

Futbalisti Anglicka s trofejou pre majstrov sveta. Foto: fifa.com

Anglicko nezažíva najlepšie obdobie. Na nedávno skončenom EURE skončil Albión v osemfinále na islandskom prekvapení turnaja, čo nemohlo skončiť inak ako demisiou Roya Hodgsona.

Pred jeho, trošku prekvapujúcim, nástupcom Samom Allardycom stojí neľahká úloha, po dlhých rokoch vrátiť anglickú reprezentáciu späť na výslnie.

Posledný výraznejší úspech zaznamenali Angličania ešte na domácej pôde v roku 1996 na EURE, kde však v semifinále podľahli neskorším víťazom Nemcom, ako inak, v penaltovom rozstrele.

Na majstrovstvách sveta je dátum ich posledného úspechu ešte o šesť rokov starší, keď na MS v Taliansku v roku 1990 podľahli práve domácim tiffosi v boji o bronz.

Jednoznačne najväčším a zároveň aj najpamätnejším dňom v histórii anglického futbalu preto aj po pol storočí stále je tridsiaty júl 1966.

Skvelý Charlton

V tom roku hostilo Anglicko v poradí ôsmy svetový šampionát. Domáci tím patril k jedným z najväčších favoritov, veď v základnej zostave vtedajšieho Anglicka by ste našli velikánov ako Bobby Moore, o ktorom Pelé povedal, že je najlepším obrancom, proti ktorému hral, brankára Gordona Banksa, ktorý bol vyhlásený za druhého najlepšieho brankára dvadsiateho storočia (po Levovi Jašinovi), brilantného technika v strede poľa Martina Petersa, a predovšetkým jedného z najlepších, ak nie najlepšieho, anglického futbalistu Bobbyho Charltona, ktorý v roku 1966 získal aj Zlatú loptu.

Tím pod vedením Alfa Ramseyho potvrdzoval papierové predpoklady, hoci hneď v prvom zápase základnej skupiny stratil body za remízu s Uruguajom. Potom však porazil Mexiko a Francúzsko rovnakým pomerom 2:0 a postúpil do štvrťfinále, kde Anglicko narazilo na Argentínu, ktorú porazilo 1:0 a kedy prišla prvá a zďaleka nie posledná hviezdna chvíľa menej známeho Geoffa Hursta, ktorý zažil svoj reprezentačný debut len v roku konania týchto domácich majstrovstiev.

V boji o vysnívané finále čakalo Angličanov Portugalsko na čele s čiernou perlou z Mozambiku, ale jeden gól Eusébia nestačil na dva presné zásahy Bobbyho Charltona a z postupu sa tešili domáci.

V súboji o zlato bol súperom Anglicka výber Nemeckej spolkovej republiky, ktorého najväčšími hviezdami bola dlhoročná ofenzívna hviezda Hamburgu Uwe Seeler a samozrejme priekopník postu libera, "Cisár" Franz Beckenbauer.

Hurstov hetrik.

Mal platiť

Finále sa hralo v sobotu (ako jedno z dvoch finále MS vôbec) na beznádejne vypredanom Wembley (viac ako 96 000 prítomných divákov) a je dodnes najsledovanejšou televíznou udalosťou v dejinách Británie - viac ako 32 miliónov ľudí pozeralo toto finále v televízii.

V základnom hracom čase sa hral otvorený obojstranne útočný futbal a výsledkom bola remíza 2:2. V predĺžení už prišli veľké chvíle Geoffa Hursta, ktorý v 101. minúte vypálil na bránu nemeckého gólmanaTilkowského a od brvna sa lopta odrazila smerom do brány.

Brankár sa len bezmocne prizeral, či lopta prešla bránkovú čiaru a švajčiarsky rozhodca Gottfried Dienst po konzultácii s čiarovým Bulharom Tofiqom Bahramovom napokon tento gól napriek mohutnému protestu nemeckého tímu uznal.

Napriek obrovskému technologickému progresu sa až donedávna stále viedli spory, či lopta celým objemom prešla bránkovou čiarou, alebo nie. Zrejme definitívnu bodku za týmto najkontroverznejším gólom futbalovej histórie dala nedávna analýza SkySports, ktorá naozaj potvrdila správnosť verdiktu Švajčiara Diensta.

Hurst dal jeden gól aj v riadnom hracom čase a v úplnom závere predĺženia pridal aj svoj tretí gól, čím sa stal vôbec prvým a do dnešných dní stále jediným hráčom, ktorému sa podarilo vsietiť hetrik vo finále MS.

Ani tento poisťovací gól sa však nedá považovať za úplne regulárny, pretože prebiehala už posledná minúta predĺženia a niektorí vášniví fanúšikovia Anglicka predčasne oslavovali vytúžený svetový primát vbehnutím na ihrisko, čo je proti pravidlám.