Nezničiteľný Sagan vyhral 1. etapu BinckBank Tour, zdolal aj Kittela

6. 8. 2017 |
 

Peter Sagan opäť svetu ukázal výbornú formu a stal sa víťazom 1. etapy pretekov BinckBank Tour 2017 v Holandsku. Ešte vlani sa tieto preteky volali Eneco Tour.

Peter Sagan vyhral 3. etapu Tour de France 2017. Foto - TASR/AP

Program - etapy cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017

1. etapa 2. etapa 3. etapa 4. etapa 5. etapa 6. etapa 7. etapa

 

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom 1. etapy pretekov BinckBank Tour, ktorá viedla z Bredy do Venray a merala 180 km. Dvojnásobný majster sveta sa presadil v záverečnom špurte rovinatej etapy, jeho triumf musela potvrdiť až cieľová fotografia.

 

Dobré čítanie na portáli sportinak.sk podporuje futbalovysen.sk.

 

BinckBank Tour 1. etapa online prenos - kliknite

Vo finále pondelňajšej etapy sa nachádzali dva kruhové objazdy, ktoré natiahli pelotón, čo vyradilo z hry viacerých adeptov na prvenstvo.

Vpredu sa dokázal udržať Peter Sagan, ktorý vsadil na dlhý šprint, a na cieľovej páske zviedol tesný súboj s Nemcom Philom Bauhausom zo Sunwebu. O víťazovi musel rozhodnúť až foto-finiš, ktorý vyznel pre slovenského jazdca stajne Bora-hansgrohe.

Ďaleko v poli porazených zostal aj suverén špurtérskych etáp na nedávno skončenej Tour de France Nemec Marcel Kittel, ktorý sa tentoraz ani nedostal do záverečného špurtu.

"Mal som šťastie. Najskôr som si myslel, že som skončil druhý, ale napokon som vyhral ja. Ešte sa mi nestalo, aby som čakal na potvrdenie víťazstva päť minút. Vo finále sa predo mnou otvoril priestor, preto som poslal dopredu Seliga a začal som šprintovať za ním. Bol to dlhý šprint, ale bolo to správne. Na chvíľu som ešte využil jazdcov predo mnou, ale Bauhaus predviedol veľmi dobrý šprint. Zajtra nás čaká prvý dôležitý deň. Budem sa snažiť, aby som v časovke minimalizoval moje straty," citoval Sagana špecializovaný portál cycling-info.sk. Saganov krajan a tímový kolega Michael Kolář obsadil 157. priečku.

 

Prvú etapu BinckBank Tour vyhral Peter Sagan

Výsledky 1. etapy BinckBank Tour 2017 (Breda - Venray, 180 km)

1. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) 3:50:09 h, 2. Phil Bauhaus (Nem./Sunweb), 3. Magnus Cort Nielsen (Dán./ORICA-Scott), 4. Dylan Groenewegen (Hol./Team LottoNL-Jumbo), 5. Boy Van Poppel (Hol./Trek - Segafredo), 6. Rick Zabel (Nem./Kaťuša-Alpecin) všetci rovnaký čas ako víťaz

Priebežné poradie BinckBank Tour 2017

 1. P. SAGAN 3:49:59 h, 2. Laurens De Vreese (Belg./Astana) +1 s, 3. Bauhaus +4, 4. Elmar Reinders (Hol./Roompot - Nederlandse Loterij) +5, 5. Cort Nielsen, 6. Mark McNally (V. Brit./Wanty - Groupe Gobert) obaja +6

BinckBank Tour 2017 1. etapa online Sagan dnes live od 12:40 1. etapa Breda - Venray 180 km 

BinckBank Tour 2017 - mapa 1. etapa

BinckBank Tour 2017 - profil 1. etapa

BinckBank Tour 2017 - mapa 1. etapa

Program - etapy cyklistických pretekov BinckBank Tour 2017

1. etapa 2. etapa 3. etapa 4. etapa 5. etapa 6. etapa 7. etapa
Aktualizuj online prenos
Z našej strany je to na dnes všetko, ďakujeme vám za pozornosť a prajeme ešte pekný zvyšok dňa. Zajtra pokračujeme prenosom z druhej etapy BinckBank Tour, ktorou je deväťkilometrová časovka.
Peter Sagan tak potvrdil svoju výbornú formu aj v prvej etape holandsko-belgických etapových pretekov BinckBank Tour. Vyhral ju a zajtra pôjde v zelenom drese celkového lídra pretekov, takisto je lídrom bodovacej súťaže.
časová značka 1. etapa pretekov BinckBank Tour sa skončila.
Cieľ dôležité Dvojnásobný majster sveta zvolil na cieľovej rovinke stratégiu dlhého špurtu, dotiahol sa naňho Phil Bauhaus z tímu Sunweb a táto dvojica finišovala plece pri pleci. O víťazovi rozhodlo hodenie predného kolesa na cieľovú čiaru.
Cieľ dôležité Balík sa pred špurtom nielen natiahol, ale jeho čelo sa aj odpojilo a André Greipel či Marcel Kittel sa nakoniec do súboja o víťazstvo ani nedostali. O etapový vavrín bojoval Peter Sagan proti Philovi Bauhausovi a z mimoriadne tesnej konfrontácie, kde bol rozdiel skutočne nepatrný, vyšiel víťazne!
Cieľ dôležité Víťazom prvej etapy BinckBank Tour sa stal Peter Sagan!
1 km Po prejazde kruhovým objazdom sa pelotón poriadne natiahol, prejazd ním zvládli veľmi dobre cyklisti Lotto-Soudal a aj Bory.
2 km Pre Petra Sagana pracuje dvojica pretekárov, pravdepodobne to budú Michael Kolář a Rudiger Selig.
3 km Tri kilometre pred cieľom sa únik štvorice Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Laurens De Vreese (Astana) a Mark McNally ( Wanty–Groupe Gobert) definitívne skončil.
4 km Vedúca štvorica má stále k dispozícii náskok, ale už len skutočne minimálny.
6 km Peter Sagan si drží dobré miesto, v špurte bude chcieť bojovať veľa pretekárov, takže je veľmi podstatné, aby mal slovenský majster sveta čo najlepšiu východiskovú pozíciu.
8 km Na čele balíka sú dresy tímov Orica–Scott, Sky, Trek-Segafredo či LottoNL-Jumbo. Vysúva sa už aj Lotto-Soudal.
10 km Pretekári vstúpili na posledných desať kilometrov, únik štvorčlennej skupiny bude o pár momentov minulosťou.
12 km Štvorica na čele etapy bojuje, pokračuje v poctivom striedaní sa pri vytváraní tempa, ale balík ich už má na dohľad a situáciu si postráži.
15 km Zdá sa, že v popredí pelotónu sú všetci favoriti dnešného dojazdu. Vysunul sa tam aj tím Dimension Data, za ktorý by mohol špurtovať Mark Renshaw, známy ako dvorný pomocník Marka Cavendisha pri rozbiehaní špurtu.
17 km dôležité Ako sa očakávalo, Laurens de Vreese sa do špurtu na rýchlostnej prémii nezapojil, Mark McNally už nemal dostatok síl, a tak sa súboj o desať bodov zúžil na dvojicu Piet Allegaert-Elmar Reinders. Rýchlejší bol Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), ktorý tak vyhral obe rýchlostné prémie súťaže aktivity a zajtra povezie čierny dres.
19 km Pretekári sa už nachádzajú na záverečnom okruhu, strata pelotónu klesla k hranici jednej minúty.
22 km dôležité Na zlatom kilometri si prišiel po deväť bonifikačných sekúnd Laurens De Vreese (Astana), spolubojovníci z úniku s ním o ne nebojovali. Vo vedúcej skupinke sa zrejme dohodli, že De Vreese zas na výmenu nebude šprintovať na druhej rýchlostnej prémii súťaže aktivity.
25 km Unikajúca skupina sa blíži k zlatému kilometru, v pelotóne sa zatiaľ opäť začína pracovať.
30 km Tridsať kilometrov pred cieľom má vedúca štvorica k dispozícii náskok, ktorý presahuje minútu a pol. Hlavné pole je teraz roztiahnuté na celej šírke cesty, Peter Sagan si stráži dobrú pozíciu.
34 km Pelotón v tejto fáze etapy zvoľnil svoj tempo, je v záujme šprintérskych tímov, aby vedúca štvorica ešte nebola dostihnutá a na čele etapy ešte nejaký čas pobudla.
37 km dôležité Na prvej rýchlostnej prémii súťaže aktivity špurtovali o víťazstvo všetci štyria borci z úniku. Z dramatického súboja vyšiel víťazne Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), ktorý získal desať bodov do klasifikácie o čierny dres.
40 km dôležité Na méte štyridsať kilometrov pred cieľom sa zodvihla dvojica cyklistov francúzskeho tímu AG2R La Mondiale. Ich pokus o atak však veľmi rýchlo zlikvidoval Iljo Keisse.
42 km Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Laurens De Vreese (Astana) a Mark McNally ( Wanty–Groupe Gobert) vstúpili na okruh s náskokom necelej minúty pred pelotónom.
44 km Peter Sagan sa môže spoľahnúť na podporu slovenských priaznivcov aj v Holandsku, vedúca skupina práve prešla okolo rozprestretej slovenskej vlajky s nápisom Sagan.
47 km Dnešná etapa vyvrcholí na okruhu, ktorý meria 21 kilometrov a cyklisti ho absolvujú dvakrát.
50 km V popredí pelotónu je sformovaný kompletný tím Quick-Step Floors. Hlavné pole ťahá vpred 34-ročný belgický cyklista Iljo Keisse.
53 km Pelotón stiahol svoje manko pod minútu a pol. Úniku ostáva do prvej prémie dnešného dňa šestnásť kilometrov.
57 km Vedúca štvorica nepredstavuje pre šprintérske zoskupenia žiadnu hrozbu, pretekári z úniku sú si zrejme sami veľmi dobre vedomí, že na víťazstvo v etape pomýšľať nemôžu. Motiváciou pre nich sú dve prémie o body do súťaže o najaktívnejšieho jazdca, ako aj zlatý kilometer.
62 km Tempo pelotónu momentálne určuje pretekár tímu Quick-Step Floors, s ktorým sa na špici strieda borec LottoNL–Jumbo a Bory–Hansgrohe. Pre Petra Sagana tam pracuje skúsený Marcus Burghardt v drese nemeckého šampióna.
70 km Adeptov na etapový triumf je tak veľmi veľa, môžeme sa tešiť na zaujímavý súboj rýchlych borcov.
77 km Jeho vyzývateľmi by mali byť André Greipel, Arnaud Démare, víťaz štvrtej etapy Tour de France 2017, Dylan Groenewegen, ktorý sa tešil zo zisku kráľovskej špurtérskej etapy na Elyzejských poliach na tohtoročnej edícii Tour, či bratia Danny a Boy Van Poppelovci, ktorí sa rovnako ako Peter Sagan zúčastnili na pretekoch Okolo Poľska. V dobrej forme je takisto Elia Viviani, taliansky pretekár včera skončil druhý na majstrovstvách Európy.
80 km Vzhľadom na výkony, ktoré predvádzal na nedávnej Tour de France, je najväčším favoritom na víťazstvo v dnešnej etape Marcel Kittel. Nemecký rýchlik vyhral na Starej dáme päť etáp, v čisto špurtérskych dojazdoch pôsobil bezkonkurenčne. Uvidíme, ako je na tom jeho forma po tom, čo musel odstúpiť z Tour odstúpiť.
85 km Odstup pelotónu klesol pod dve minúty, aktuálne je na hranici minúty a štyridsiatich piatich sekúnd. Etapa sa vyvíja podľa predpokladov, jej najzaujímavejšie momenty by sme mali vidieť až pri záverečnom špurte.
87 km Unikajúca štvorica stále disponuje dvojminútovým náskokom pred hlavným balíkom. Štvrtým mužom vo vedúcej skupinke je 25-ročný Holanďan Elmar Reinders.
97 km Svojho pretekára dnes poslal do úniku aj tím Wanty–Groupe Gobert, je ním Mark McNally, britský cyklista, ktorý za belgický kontinentálny tím jazdí druhým rokom.
100 km Reklamu kontinentálnemu tímu Sport Vlaanderen–Baloise robí na čele dnešnej etapy mladý Belgičan Piet Allegaert. 22-ročný cyklista takisto predviedol kvalitný výkon na tohtoročnej slávnej klasike Paríž-Roubaix, v jednorázovke, ktorej sa hovorí Peklo severu, finišoval na sedemnástej pozícii a naznačil tak svoj klasikársky potenciál.
105 km Jedným z dvojice Belgičanov v úniku je Laurens De Vreese, ktorý háji farby kazašského tímu Astana. 28-ročný cyklista je solídnym klasikárom, čo dokumentuje aj jeho výsledok na poslednom Paríž-Roubaix, kde obsadil pätnáste miesto. Čo sa týka pretekov BinckBank Tour (predtým Eneco Tour), v rokoch 2012 a 2013 na nich získal čierny dres pre najakatívnejšieho cyklistu podujatia.
109 km Po šesťdesiatich kilometroch prvej etapy je situácia na trati nezmenená. V úniku figurujú Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Laurens De Vreese (Astana) a Mark McNally ( Wanty–Groupe Gobert), ktorí majú pred balíkom k dobru dve minúty.
112 km Na méte 23 kilometrov do cieľa sa začne takzvaný zlatý kilometer, na ktorom sú situované tri rýchlostné prémie. Na každej z nich je možné získať tri, dve a jednu bonifikačnú sekundu. Ak by sa jednému cyklistovi podarilo na zlatom kilometri vyhrať všetky tri rýchlostné prémie, v celkovom hodnotení si polepší o deväť sekúnd.
117 km Na pretekoch BinckBank Tour sa bojuje o tri dresy. Zelený patrí lídrovi celkového poradia, modrý prvému mužovi bodovacej súťaže a čierny sa udeľuje najaktívnejšiemu pretekárovi. Dnes sú na trati dve rýchlostné prémie, na ktorých budú k dispozícii body do súťaže o čierny dres. Prvá je na méte 37 kilometrov pred cieľom, druhá na méte 16 kilometrov do cieľa.
120 km Hlavné pole znížilo svoju stratu na dve minúty.
130 km Peter Sagan je spoločne s tímovými kolegami zabudovaný v pelotóne. V cieli by mal bojovať o víťazstvo, uvidíme, ako sa mu podarí preladiť z pretekov Okolo Poľska na holandsko-belgické podujatie.
135 km Piet Allegaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Laurens De Vreese (Astana) a Mark McNally ( Wanty–Groupe Gobert) sa nachádzajú pred pelotónom s náskokom, ktorý je stabilizovaný na úrovni dvoch minút a tridsiatich sekúnd.
145 km Typickým spôsobom na prezentáciu kontinentálnych tímov sú úniky. Preto niet divu, že Wanty–Groupe Gobert, Roompot–Nederlandse Loterij a Sport Vlaanderen–Baloise majú zastúpenie v dnešnej čelnej skupine.
155 km Na pretekoch BinckBank Tour štartuje dvadsať dva tímov. Okrem osemnástich zoskupení s licenciou UCI WorldTeam dodali svoje zostavy aj štyri kontinentálne tímy, ktoré dostali divokú kartu.
160 km Štyroch vedúcich pretekárov už môžeme označiť ako únik dňa, keďže si pred pelotónom vypracovali náskok dvoch minút a tridsiatich sekúnd.
165 km V prvom úniku pretekov figurujú štyria pretekári – Allegaert, De Vreese, Reinders a Mark McNally.
časová značka Preteky BinckBank Tour práve odštartovali prvou etapou.
Etapové preteky BinckBank Tour sú nielen ďalšou súťažnou zastávkou Petra Sagana v sezóne 2017, ale aj ďalším cyklistickým podujatím, ktorým vás prevedieme prostredníctvom textových prenosov z jednotlivých etáp.

BinckBank Tour, ktoré doteraz niesli názov Eneco Tour, patria do kalendára UCI World Tour a profilom sedia najmä klasikárskym špecialistom. Ich víťazmi z posledných rokoch sú Lars Boom, Zdeněk Štybar, Tim Wellens (dvakrát za sebou) a Niki Terpstra, ktorý sa na holandsko-belgickom podujatí tešil z triumfu v celkovej klasifikácii vlani.

Aktuálny ročník ponúkne sedem etáp – prvá, tretia a štvrtá by mali vyvrcholiť špurtom pelotónu, v druhej etape čaká na pretekárov individuálna časovka o dĺžke deväť kilometrov a v piatej, šiestej i siedmej sa k slovu dostanú klasikári.

Medzi favoritov pretekov patria Niki Terpstra, Philippe Gilbert, Greg Van Avermaet, Tim Wellens, Oliver Naesen, Lars Boom, Sep Vanmarcke, Jasper Stuyven, Enrico Gasparotto, Jens Keukeleire a aj Peter Sagan. Dvojnásobný majster sveta dokončil minulý týždeň preteky Okolo Poľska, na ktorých ukázal, že po návrate do súťažného diania disponuje fantastickou formou. Sagan na vlaňajšom ročníku BinckBank Tour, vtedy Eneco Tour, vyhral dve etapy, v celkovom poradí obsadil tretie miesto s minútovým odstupom za víťazným Terpstrom a stal sa jasným víťazom bodovacej súťaže.

13. edícia týchto pretekov odštartuje 169,8 kilometra dlhou etapou, ktorá prevedie cyklistov po holandskom území z mesta Breda do cieľovej destinácie Venray. Ide o čisto šprintérsky profil, únik tak budú kontrolovať šprintérske tímy a v cieli by sme mali vidieť súboj najrýchlejších mužov podujatia. Hlavnými kandidátmi na zisk etapového vavrínu sú Nemci Marcel Kittel a André Greipel, ďalej Arnaud Démare, Dylan Groenewegen či súrodenci Van Poppelovci. V súboji o prvú etapu budeme očakávať aj Petra Sagana, ktorého najvhodnejšie etapy síce prídu v druhej časti podujatia, ale ani v čisto šprintérskych dojazdoch rozhodne nie je bez šance. Pomáhať mu budú tímoví kolegovia, ako Marcus Burghardt, Rüdiger Selig, Maciej Bodnar a takisto Michael Kolář, ktorý včera získal desiate miesto na majstrovstvách Európy.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.
 
 
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo