Víťazom Australian open 2019 je Novak Djokovič, Nadal nemal šancu

27. 1. 2019 |
 

Novak Djokovič sa stal víťazom Australian open 2019, keď vo finále dvojhry mužov zdolal Rafaela Nadala 3:0 na sety.

Tenisoví rivali Rafael Nadal a Novak Djokovič. Foto - TASR

Australian open 2019. Srbský tenista Novak Djokovič vyhral ako prvý hráč v histórii siedmykrát Australian Open v Melbourne. Vo finále dvojhry zdolal v pozícii nasadenej jednotky turnajovú dvojku Španiela Rafaela Nadala po výbornom výkone hladko 6:3, 6:2, 6:3. Djokovič získal 15. grandslamový titul v kariére, tretí za sebou.

Australian open 2019 finále muži Djokovič Nadal online prenos tenis dnes od 9:30

Novak Djokovič sa odpútal od Austrálčana Roya Emersona a Švajčiara Rogera Federera, ktorí na úvodnom podujatí veľkej štvorky triumfovali šesťkrát. V počte grandslamových trofejí sa na treťom mieste osamostatnil od Američana Petea Samprasa - štrnásťnásobného šampióna. Djokovič aj siedme melbournske finále pretavil v zisk titulu.

Vďaka finálovému triumfu si odnáša prémiu 4,1 milióna austrálskych dolárov pred zdanením a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP Entry. V jeho pondelňajšom vydaní si zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu upevní post lídra. Nadal nevyužil šancu získať druhý melbournsky titul, z doposiaľ jediného sa tešil v roku 2009.

Djokovič vstúpil do finálového súboja excelentne. V úvodných troch gemoch dovolil súperovi uhrať iba jeden fiftín a vybudoval si náskok 3:0. Srb hral sebavedomo, skvele podával i returnoval a nerobil takmer žiadne nevynútené chyby. Nadal pôsobil nervóznym dojmom, chýbala mu úderová istota. Po ospalom začiatku sa v ďalšom priebehu úvodného dejstva postupne dostal do tempa. Djokovič však pri vlastnom servise nepustil Španiela k ničomu a zobral mu prvý set na tohtoročnom Australian Open.

O osude druhého dejstva rozhodol gem za stavu 2:2, v ktorom Nadal po sérii nevynútených chýb prišiel o servis. Španiel nevedel, čo má na disponovaného súpera hrať. Snažil sa čoraz častejšie využívať forhend s hornou rotáciou, no to na Djokoviča, ktorý výborne pokrýval celý dvorec, neplatilo. Srb prakticky nekazil, v dlhších výmenách od základnej čiary dokázal dostať Nadala pod tlak a na jeho konto pribúdal jeden víťazný úder za druhým.

Djokovič Nadal Australian open 2019 finále muži online prenos tenis dnes od 9:30

V treťom sete Srb za stavu 1:1 po úspešnom stopbale prelomil Nadalovo podanie a zápas už dotiahol do víťazného konca. Djokovič zahral 34 winnerov, spravil iba deväť nevynútených chyb a Nadala pustil k jedinému brejkbalu - za stavu 3:2 v treťom sete. Vzájomnú bilanciu so Španielom upravil na 28:25. Vo finále grandslamových turnajov sa obaja veľkí rivali stretli osemkrát, stav je nerozhodný 4:4. Nadalovi sa nepodarilo odplatiť Djokovičovi finálovú prehru z Australian Open 2012, päťsetová dráma vtedy trvala 5 hodín a 53 minút.

Djokovič po prevzatí trofeje z rúk Ivana Lendla v úvode slávnostného príhovoru zložil poklonu svojmu finálovému súperovi. "Chcem pochváliť Rafu za to, čo predviedol v uplynulých dvoch týždňoch. Obdivuhodne sa vrátil po zranení. Ukázal mladým športovcom, nielen tenistom, ako správne bojovať. Pre mňa je tento titul výnimočný. V hlave si teraz premietam, v akej som bol situácii vlani. Presne pred 12 mesiacmi som sa podrobil operácii lakťa, teraz tu stojím ako šampión Australian Open. Vyhral som sedem zápasov za sebou. Je to úžasné, nemám slov," povedal Djokovič.

"Chcem sa poďakovať za podporu celému môjmu tímu na čele s trénerom Mariánom Vajdom. Ďakujem, že si sa vrátil. Vždy stojíte za mnou, aj keď nemám svoj deň a tolerujete ma. Dokázali sme vybudovať vzorec, ktorý funguje. Chcem sa na diaľku poďakovať aj rodine, v prvom rade mojej manželke, synovi a bratom. Dúfam, že pozerali finále v televízii. Trofeje sú o to cennejšie, keď sa máte o ne s kým podeliť. Australian Open je jednoznačne najlepší turnaj na svete, všetci hráči sa tu cítia ako doma. Cítim na každom rohu, že ľudia tu tenistov rešpektujú, je to pre nás veľká česť," uviedol Djokovič.

Australian open 2019 finále dvojhra muži

Novak Djokovič (1-Srb.) - Rafael Nadal (2-šp.) 6:3, 6:2, 6:3

 

Djokovič 3 6 6 6
Nadal 0 3 2 3

27.01.2019 09:46 • Australian Open - muži • Finále

Aktualizuj online prenos
časová značka Konec zápasu
6:3 dôležité Dva údery Djokoviče a poté vyhozený křižný bekhend Nadala z pravé strany. Novak Djokovič je sedminásobným vítězem Australian Open a tohle je jedna z nejtěžších porážek v kariéře Rafaela Nadala! Tomu povolila světová jednička pouhých osm gamů.
40-30 Španěl neměl, co ztratit. Vzal jestřába, ale první servis byl v autu.
40-30 Nadal tlačil spíše do forhendu, následně Djokovič poslal bekhend zleva za základní čáru.
40-15 dôležité Po bekhendovém returnu vybojoval Djokovič dva mečboly vítězným forhendem po pravé lajně.
30-15 Dvakrát trefil Djokovič čáru, celkem sázel na razanci, nakonec vynucená chyba Nadala z pravé strany do sítě dostává Srba do vedení v gamu.
15-15 Po forhendovém returnu na základní čáru to vypadalo, že Nadal váhá, jestli vzít či nevzít jestřába, ale hrálo se dál a Srb si bekhendem po levé lajně připravil vítězný forhend ven z kurtu z levé strany.
0-15 Bekhendový return skončil za základní čárou.
5:3 Nadal vrátil míček dvakrát bekhendem a jednou forhendem, ale Djokovičovo prasátko při voleji zakončilo (možná) předposlední game finále. Srb je čtyři body od výhry. Španěl podává na udržení se v zápase.
A-40 Nečistý bekhendový return končí v levém koridoru pro debl.
40-40 Djokovič pustil Nadala několikráte k forhendu a tím získal Španěl půdu pod nohama, vše ukončila vynucená bekhendová chyba Srba zleva do autu.
40-30 Nadal se nedostal k ničemu a jeho druhý forhend zleva byl víceméně vynucenou chybou do sítě.
30-30 Nadal přetlačil Djokoviče bekhendem do forhendu, Srbova vynucená forhendová chyba do levého koridoru pro debl znamená srovnání stavu hry.
30-15 Nadal udělal vynucenou forhendovou chybu po tvrdém servisu na kříž!
15-15 Srb mířil třikrát do bekhendu a zvládl vítěznou smeč po dopadu do levé poloviny kurtu a protipohybu.
0-15 Djokovič servíroval do bekhendu a napálil následně forhend do pravého koridoru pro debl, ještě si špatně vyžádal jestřába.
4:3 Bekhendový return se zastavil v síti a Nadal tak snižuje na 3:4.
15-40 Přímý bod podáním do forhendu.
15-30 Srb posílá forhendový return za základní čáru.
15-15 Těsná čára, takže eso na kříž! Špatný jestřáb ze strany Srba.
15-0 Nadal vrátil první bekhend Djokoviče, druhý bekhend Srba byl však vítězným křižným úderem zleva.
4:2 V gamu, kdy měl Nadal svůj první brejkbol ve finále, stejně vítězí Djokovič. Na závěr servíroval ven z kurtu a zahrál vítězný forhend po levé lajně.
A-40 Djokovič nepovolil z tlaku do bekhendu,dvakrát škrtl míček po jeho úderu o základní čáru a napodruhé po forhendu do obouručného úderu Španěla donutil protihráče k chybě do sítě.
40-40 Šance na brejk určitě byla, šlo se do výměny. Djokovič vytěžoval hlavně bekhendem forhend, nakonec bekhendová chyba Nadala zprava do sítě znamená shodu.
30-40 dôležité Po servisu ven z kurtu trefuje Djokovič pravou část sítě a je tu první brejkbol Nadala ve finále!
30-30 Djokovič držel Nadala za základní čárou a v obraně, hrál spíše do forhendu až poslal bekhend zleva do pravého koridoru pro debl.
30-15 Po servisu ven z kurtu zkusil Djokovič bekhend do forhendu, Nadal určitě mohl prohazovat po levé lajně, ale míček zapadl do sítě.
15-15 Djokovič servíroval do bekhendu a tím také krátce poté chyboval, když Nadal vymyslel delší křižný bekhend zleva a tím dostal Srba pod tlak.
15-0 Zprvu klid, poté byl Djokovič lepší díky několika forhendům do pravé poloviny kurtu až se Nadal unáhlil kraťasem do sítě.
3:2 Po servisu ven z kurtu zahrál Nadal forhendem do bekhendu a poté zakončil game vítězným křižným bekhendovým volejem z pravé strany. Tím pádem se ještě drží v zápase čistou hrou, protože pokud by pustil Djokoviče do vedení o dva brejky ve třetím setu, tak by nebylo moc, co řešit.
15-40 Po servisu na téčko vyhodil Nadal forhend za základní čáru.
0-40 Přímý bod z podání...
0-30 Eso na pravou čáru.
0-15 Nadal vypálil servis do bekhendu a poté vytáhl vítězný forhend po levé lajně.
3:1 Nadal returnoval do forhendu, ve výměně zahrál dvakrát na základní čáru, ale stejně Djokovič ukončil game vítězným bekhendem zleva ven z kurtu.
40-15 Po druhém servisu do bekhendu následuje vítězný míč do levé poloviny kurtu.
30-15 Přímý bod po servisu na boční lajnu.
15-15 Po servisu ven z kurtu poslal Srb protihráče na druhou stranu svým vítězným křižným forhendem zleva.
0-15 Ve výměně od základních čar se rozhodl Nadal pro úder ve stylu všechno, nebo nic a trefil vítězný bekhend po pravé lajně.
2:1 dôležité Jenže teď už se z defenzivy nedostal, nepatrně aktivnější Djokovič nejprve tvořil hru, poté ji zkrátil, Nadal míček doběhl, ale stejně jej před téčkem poslal forhendem do středu sítě a tohle vypadá na zcela jednoznačné finále, což nemohl čekat snad vůbec nikdo.
40-30 Djokovič sahal po brejku. Ve většině výměny měl navrch, ale Nadal předvedl parádní obranu a poté si bekhendem do forhendu došel pro vynucenou chybu do sítě.
40-15 dôležité Nadal se dostal z tlaku do bekhendu, ale jako už poněkolikáté zaznamenal forhendovou chybu zleva za základní čáru, dva brejkboly!
30-15 Dvojchyba Nadala.
15-15 Vítězný forhendový return ven z kurtu proti druhému podání.
0-15 Přímý bod po servisu na téčko a returnu za základní čáru.
1:1 To samé i nyní. Kolik chyb udělal dnes Nadal z forhendu?
40-0 Vyhozený forhendový return druhého podání za základní čáru.
30-0 Druhý bekhend Nadala je chybou do pravého koridoru pro debl.
15-0 Nadal returnoval forhendem do bekhendu a vzápětí zasáhla páska, druhý forhend Španěla zapadl zleva do sítě.
0:1 Přímý bod servisem do bekhendu, game Nadal.
30-40 Nadal si pomáhal hlavně forhendem, vypořádal se s bekhendovým returnem a následně získal gembol vítězným forhendovým volejem do levé poloviny kurtu.
30-30 Tři údery Djokoviče byly přesné, stejně tak následný kraťas a posléze také lob. Nadal se otáčel a trefil forhendem střed síť.
15-30 Přímý bod po podání ven z kurtu.
15-15 Djokovič nejprve odmítl chybovat z forhendu, posléze zkusil kraťas, Nadal oplácel stejnou mincí, ale tentokráte to byl Srb, kdo si připsal vítězný prohoz ven z kurtu.
0-15 Jeden špatně umístěný úder Nadala dostal Djokoviče na koně, následně byl lepší z bekhendu, ale Španěl vytáhl křižný prohoz zprava.
6:2 dôležité Třetí eso v řadě, tentokráte ven z dvorce. Tak tohle se muselo líbit Ivu Karlovičovi a Johnu Isnerovi. Každopádně, co se nelíbí Rafaelu Nadalovi je skutečnost, že ve finále zatím uhrál pouhých pět gamů a za Djokovičem naprosto jasně zaostává ve všech směrech.
40-0 dôležité Ten samý typ vítězného úderu z druhé strany do středu kurtu, tři mečboly!
30-0 Eso.
15-0 Po servisu na téčko vyhrál Djokovič rozehru vítězným forhendem po pravé lajně.
5:2 dôležité Djokovič na tom byl skvěle z bekhendu, jeho údery byly rychlé, přesné a právě bekhendem chyboval Nadal pod tlakem z pravé strany do sítě. Takže Srb bere Španělovi servis a po přestávce půjde podávat na to, aby vedl 2:0 v zatím jednoznačném finále prvního grandslamu letošní sezony.
40-15 dôležité Djokovič přehrál Nadala sérií bekhendů a především vítězným forhendem po pravé lajně, dva brejkboly a víceméně takové malé setboly na 2:0!
30-15 Nadal si oběhl míček na forhend, ale tím podstatně ztratil a dost možná si prohrál rozehru. Od té doby byl Djokovič lepším hráčem a křižným winnerem zleva se dostává do vedení v gamu.
15-15 Dvojchyba druhým servisem do středu sítě.
0-15 Djokovič lítal po kurtu, ale aktivnější Nadal vše vyšperkoval vítězným kraťasem do levé poloviny kurtu, což Srb ocenil zdviženým palcem.
4:2 Djokovič tlačil hlavně do bekhendu a výměnu měl pod kontrolou, po levé lajně si vynutil chybu do sítě a ačkoliv teď pošilhával Nadal po brejkbolu, tak stejně Srb potvrdil brejk a ujímá ve vedení 4:2.
A-40 Po bekhendovém returnu došlo na kratší forhendový souboj, který skončil křižnou chybou Španěla do pravého koridoru pro debl a první brejkbol Nadala ve finále to tak zatím nebude.
40-40 První podání bylo v autu podle jestřábího oka, druhý servis.
40-40 dôležité Nadal nebyl v ideální pozici při svých třech bekhendech, ale následně vypálil vítězný forhend po levé lajně z těžké pozice. Tohle byl jednoznačně jeho nejlepší úder v zápase!
A-40 Nadal se nedostal absolutně k ničemu, jen vracel míček a kapitupoval po vítězném forhendu po pravé lajně do protipohybu.
40-40 Tohle je první shoda při Srbově servisu ve finále. Může za to vyhnání světové jedničky z kurtu křižným úderem a následná forhendová chyba do sítě.
40-30 Spíše do bekhendu pálil Srb, do hry zasáhla také páska, ale průběh rozehry nikterak zásadně neovlivinila, což neplatilo o bekhendové křižné chybě Nadala do levého koridoru pro debl.
30-30 Djokovič nasměroval míček dvakrát do bekhendu a v závěru byl lepší, vítězným forhendem po levé lajně srovnává stav hry.
15-30 Takový stav tu při podání Djokoviče ještě nebyl, Srb poslal bekhend do pravého koridoru pro debl.
15-15 Po podání zahrál Djokovič forhend do bekhendu a byla z toho chyba soupeře do pravého koridoru pro debl při snaze o prohoz po čáře.
0-15 Bekhendový return ven z kurtu, následně udělal Djokovič vynucenou forhendovou chybu za základní čáru.
3:2 dôležité Potvrdilo se, že v delších výměnách má Dokovič navrch. Zase obrovská jistota v úderech, parádní délka z forhendu. V závěru sice kraťas do levé části kurtu nebyl ideální, oba hráči se setkali u sítě, ale Španěl stejně chyboval za základní čáru. Tím pádem vede světová jednička o set a brejk a zatím prakticky dominuje ve finále!
40-15 dôležité Djokovičův bekhendový return po levé lajně byl dlouhý a kontrabekhend Nadala šel zprava do sítě, brejkboly!
30-15 Eso do forhendu.
30-0 Djokovič byl určitě horším hráčem a k ničemu se nedostal. Nicméně, jako již poněkolikáté vyhodil Nadal forhend za základní čáru a tenhle úder jej dnes prostě nedrží.
15-0 Srb disponoval, velkou jistotou při svých úderech a ta se jenom stupňovala, nakonec se dočkal bekhendu Španěla z pravé strany za základní čáru.
2:2 Nadal nezreturnoval servis protihráče a rozdíl mezi oběma hráči na příjmu je znatelný.
40-15 Tři, nebo čtyři údery Nadala v rozehře. V závěru byl forhend po levé lajně hodně rychlý, ale jednoručný úder následně Španěla zradil a balónek přistál v levém koridoru pro debl.
30-15 Přímý bod do středu kurtu.
15-15 Kratší rozehra od základních čar končí bekhendem Djokoviče zleva do středu sítě.
15-0 Druhý servis lízl lajnu, Nadal returnoval forhendem do sítě.
1:2 Přímý bod servisem na boční lajnu. Nadal si podržel podání ve třetím gamu druhého setu.
30-40 Djokovičovi celkem fungoval bekhend, ale nestačilo to. Nadal vyhrál rozehru vítězným forhendem křížem z levé strany a má gembol.
30-30 Štěstí pro Nadala. Po servisu ven z kurtu zahrál vítězný forhend po levé lajně, přitom k chybě do prostoru pro debl moc nechybělo.
30-15 Djokovičův return byl krátký a Srb se dostal postupem času pod tlak, vzápětí však doběhl kraťas a získal bod kvůli Nadalově forhendovému voleji do sítě.
15-15 Dva údery stačily Srbovi, Španěl se poté vyhodil bekhendem zprava za základní čáru.
0-15 Přímý bod z podání.
1:1 Druhý bekhend Nadala z pravé strany je vynucenou chybou do sítě. Platí tak, že Španěl si vyhrál na příjmu pouze na jeden bod...
40-0 Djokovič sází eso za esem, což pro něj rozhodně není typické.
30-0 Španěl chybuje druhým forhendem zleva do sítě a zatím se na returnu zkrátka vůbec nechytá.
15-0 Míček získává Djoković.
0:1 Nadal končí game vítězným bekhendem po levé lajně po podání do bekhendu a vede 1:0.
30-40 Přímý bod po servisu na kříž!
30-30 Djokovič překvapil Nadala delším vítězným bekhendem z levé strany.
15-30 Přímý bod po servisu do středu dvorce.
15-15 Nadalův servis do bekhendu byl solidní, následně trefil křižný vítězný forhend zprava.
15-0 Nadal se dvěma údery dostal na síť, ale Djokovič mu zahrál křižným bekhendem zleva pod nohy a následovala forhendová chyba Španěla do zámezí.
6:3 dôležité V kratší rozehře se Nadal dopustil forhendové chyby z levé strany od základní čáry do sítě, takže Djokovič bere první sadu poměrem 6:3.
40-15 dôležité Parádní výměna, dva setboly! Oba hráči se snažili dát, co největší ránu a k vidění byla vidět přestřelka od základních čar. Každý měl chvíli více ze hry až Nadal chyboval do sítě.
30-15 Djokovič nechal hrát Nadala forhendem, ale ten toho nevyužil. Výměnu rozhodl vítězný bekhend Srba po levé lajně.
15-15 Nadal returnoval bekhendem a poté měl vše dobře rozehráno z forhendu, který nakonec umístil do levého koridoru pro debl.
0-15 První výměna pro Nadala na příjmu. Může za to forhend Djokoviče z levé strany do sítě.
5:3 Nadal podal na kříž a poté zakončil game rychlým vítězným forhendem zprava ven z kurtu. Djokovič tak jde podávat na ukončení prvního setu, zatím na servisu neprohrál ani jednu rozehru.
0-40 Po bekhendovém returnu hrál Djokovič forhendem zprava do sítě.
0-30 Nadal byl zpočátku horší, ale ke konci lepší. Nakonec mířil spíše do bekhendu a křížem zprava donutil Djokoviče k forhendu do sítě.
0-15 Nadal si rozběhal Djokoviče, křížem jej vyhnal z kurtu a ukončil boj bekhendovým vítězným míčem z pravé strany.
5:2 Varianta servis ven z kurtu a vítězný bekhend po levé lajně znamená, že už čtyři gamy na returnu nevyhrál Nadal ani výměnu.
40-0 dôležité Nadal promáchl druhý forhend zleva.
30-0 Djokovič měl postupem času více ze hry až po křižném úderu přišla vynucená forhendová chyba Nadala do levého koridoru pro debl.
15-0 Po svých dvou úderech sáhl Djokovič pro kraťas a přitáhl si Nadala, ten zahrál dobrý kontrakraťas, ale poté se zmohl pouze na bekhendovou smeč zprava do sítě.
4:2 Bekhendový return končí za základní čáru a Nadal snižuje na 2:4, ačkoliv Djokovič mohl v tomto gamu pomýšlet miminálně na brejkbol.
30-40 Djokovičovi pomohla páska při bekhendovém returnu a poté přeloboval Nadala z levé strany, jenže Španěl se otočil a bekhendem se vrátil do boje, načež forhendový volej Srba skončil v síti.
30-30 Djokovič se neustálým tlakem do forhendu postaral o vynucenou křižnou chybu Nadala do zámezí.
15-30 Eso po pravici Djokoviče to nebude, protože Srb si dobře vzal jestřábí oko.
15-30 Nadal poslal servis na kříž a poté rozhodl křižným vítězným forhendem zprava.
15-15 Přímý bod podáním do bekhendu.
15-0 Nadal zapsal forhendový výhoz směrem do levé poloviny kurtu poté, co servíroval do bekhendu.
4:1 Djokovič přidává třetí čistý game na servisu, takže Nadal z dvanácti možných bodů neuhrál ani jeden. Srb vede 4:1.
40-0 Eso po levé ruce Španěla.
30-0 Srb byl v kratší výměně po prvním podání na kříž aktivnější a bod získal kvůli bekhendu Španěla zprava do sítě.
15-0 Eso do středu kurtu.
3:1 Nadal drží servis a pokud by tenhle game ztratil, tak by bylo (asi) hotovo. Španěl si pomohl servisem a poté si forhendem doše pro vynucenou chybu.
40-A Stejně tak nyní.
40-40 Chyba s velkou hodnotou, Djokovič nasměroval forhendový return druhého podání za základní čáru.
40-30 dôležité Djokovič se třikrát ubránil, následně vyhodil Nadal křižný bekhend zprava do levého koridoru pro debl, brejkbol!
30-30 Servis ven z kurtu a k tomu vítězný forhend po levé lajně.
30-15 Djokovič returnoval forhendem a poté vypálil křižný bekhendový vítězný míč z levé strany.
15-15 Srb returnuje forhendem za základní čáru po druhém podání.
15-0 Povětšinu výměny měl Nadal navrch, nejprve vytěžoval forhend, poté se dostal na síť, ale první volej nebyl ideální a Djokovič prohazoval bekhendem po levé lajně.
3:0 Eso ven z kurtu, čistá hra. Nadal zatím na přjímu nehrál ani bod a za Djokovičem jasně zaostává.
40-0 Djokovič měl vše pod kontrolou, zahrál bekhendem po levé lajně a z toho plynula vynucená chyba Nadala.
30-0 Bekhendový return měl dobrou délku, následně trefil Nadal nečistě forhend zleva.
15-0 Přímý bod podáním do forhendu.
2:0 dôležité Nadal udělal obrovskou chybu po vynikajícím servisu, kdy křižným forhend zprava přetáhl základní čáru, Djokovič běžel na druhou stranu a míček by určitě nevrátil, Španěl si prohrává servis hned na úvod finále.
40-15 dôležité Djokovič byl celkem hluboko za základní čárou, ale byl dost jistý, hrál hlavně forhendem a po bekhendové chybě Nadala zprava do sítě má dva brejkboly!
30-15 Po servisu na téčko přidal Španěl vítězný forhend zleva ven z dvorce.
30-0 Srb přehrál Španěla díky parádní hře z forhendu a poté zaznamenal vítězný křižný bekhend z levé strany, kdy poslal protihráče do opačné poloviny dvorce.
15-0 Tři údery Djokoviče, poté vyhozený forhend Nadala z levé strany.
1:0 Djokovič tlačil především do forhendu a nakonec si po levé lajně vynutil chybu do sítě, srbský hráč je vítězem prvního gamu finále.
40-0 Eso na boční lajnu.
30-0 Nadal se vyhodil za základní čáru svým druhým křižným forhendem zleva.
15-0 Po servisu ven z kurtu zahrál Djokovič vítězný forhend po levé lajně do protipohybu.
0:0 časová značka Utkání právě začalo.
Djoković podává, zápas začíná.
Rafael Nadal se objevil v Melbourne čtyřikrát ve finále, ale třikrát v řadě prohrál. Pouze v roce 2009 byl úspěšný. Před dvěma lety nestačil na Rogera Federera 2:3 na sety.

Loni zde skrečoval čtvrtfinále s Marinem Čiličem a tehdy si dost stěžoval na to, jak je nabitý tenisový kalendář a není vůbec ohleduplný (narážka na to, že finále Davis Cupu se hraje na konci listopadu a za měsíc začíná další sezona).
Novak Djoković je ve finále Australian Open po třech letech. V roce 2016 vyhrál nad Andym Murraym 3:0. Srb hrál v Melbourne šestkrát finále a vždy proměnil mečbol. To se stalo také ve skvělém souboji o titul před sedmi lety s Rafaelem Nadalem. Djokovič udolal svého protihráče 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5 po více než pěti hodinách.
Cesta turnajem – N. Djoković
1. kolo – Krueger 3:0
2. kolo – Tsonga 3:0
3. kolo – Shapovalov 3:1
Osmifinále – Medvěděv 3:1
Čtvrtfinále – Nišikori 6:1, 4:1, skreč
Semifinále – Pouille 3:0
Cesta turnajem – R. Nadal
1. kolo – Duckworth 3:0
2. kolo – Ebden 3:0
3. kolo – De Minaur 3:0
Osmifinále – Berdych 3:0
Čtvrtfinále – Tiafoe 3:0
Semifinále – Cicipas 3:0
Tomuhle duelu náboj skutečně nechybí. Novak Djoković může vyhrát posedmé Australian Open, čímž by se dostal před Rogera Federera. A pochopitelně Švýcar už těch šancí, jak soupeřit se Srbem v Melbourne zas až tolik mít nebude. Djokovič je černou můrou pro Andyho Murrayho, kterého v australském finále porazil hned pětkrát. Brit tak drží nejdelší šňůru v historii, co se týče proher v řadě ve finálovém střetnutí v Melbourne.

Rafael Nadal se dnes může stát prvním tenistou historie, který vyhraje každý z turnajů velké čtyřky alespoň dvakrát. Federer a Djokovič totiž doplatili na Nadalovu dominanci v Paříži. V hlavním městě Francie zvítězili jednou.

V případě, že tedy dnes Djokovič vyhraje, tak v Paříži bude na přelomu května a června právě on.

Zmiňme ještě, že Nadal může dnes dosáhnout na své osmnácté grandslamové prvenství. Ve své sbírce má oproti svému soupeři (a vlastně i Federerovi) úplně vše, co lze v tenise vyhrát (olympijské hry, Davis Cup, čtyři grandslamy).
Nadal na Djokoviče na tvrdém povrchu neumí. Jeho poslední vítězství na tomto podkladu spadá do finále US Open 2013, které Španěl opanoval 3:1. To byl také na necelých šest let poslední zápas dvou odvěkých rivalů na tvrdém povrchu na tři vítězné sety.

Jak asi víte, tak Djokovič s Nadalem psali podstatné řádky svých vzájemných utkání na pařížské antuce. Nadal nikdy neprohrál finále Roland Garros. Nicméně, Djokovič je společně se Švédem Robinem Söderlingem jedním ze dvou borců, kteří kdy dokázali Nadala porazit na oranžovém francouzském písku. V roce 2015 nepovolil Srb Španělovi ani set ve čtvrtfinále. Najednou si tak tenisový svět myslel, že Djokovič konečně dosáhne na vytouženou Paříž, jenže Stan Wawrinka podal bez nadsázky životní výkon ve finále, jenž otočil z 0:1.
Vzájemné zápasy 27:25
Djoković a Nadal se utkali naposledy v loňském semifinále Wimbledonu, které bylo rozložené do dvou dní vzhledem k tomu, že všechny zápasy v All England Clubu končí ve 23:00 tamního času. Neméně podstatnou roli sehrálo maratónské představení Kevina Andersona s Johnem Isnerem, které trvalo 6,5 hodiny a Jihoafričan se radoval poměrem 26:24 v páté sadě. Do finále na londýnské trávě postoupil nakonec Srb taktéž po pěti setech (10:8 v pátém). Rodák z Bělehradu následně celý turnaj vyhrál.
Hezké ráno, vítejte u textové reportáže z letošního finále mužské dvouhry na Australian Open, ve kterém si to rozdají Novak Djoković a Rafael Nadal. Začínáme krátce po 9:30.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:30.
 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo