Analýza Atlético - Barca: Prevaha bez Messiho a s Messim sú dva rôzne pojmy

14. 9. 2015 |

Messi na ihrisko prišiel až v 60. minúte, ale zmenil všetko. Dokonca sa vžil do úlohy playmakera.

Vpravo barcelonský útočník Lionel Messi oslavuje so spoluhráčmi svoj gól v 77. minúte v šlágri 3. kola španielskej Primera División Atletico Madrid - FC Barcelona (1:2) v sobotu 12. septembra 215. FOTO TASR/AP

PRAHA. Domácí kouč Diego Simeone udělal oproti poslednímu ligovému duelu se Sevillou jednu změnu – na postu levého obránce nastoupil místo Gámeze navrátilec z Chelsea Filipe Luís. V útoku pak opět dostala důvěru dvojice Torres – Griezmann

Luis Enrique to měl se skládáním sestavy trochu složitější – z různých důvodů mu totiž scházel brankář Bravo, obránci Pique a Alves, přičemž jen na lavičku náhradníků se posadil Messi.

V brance kvůli tomu začal německý brankář Ter Stegen, doprostřed obrany se k Mascheranovi postavil Vermaelen (který se v první půli zranil a nahradit jej musel Mathieu) a na pravém kraji operoval S. Roberto. Místo Messiho pak zaujal Rafinha.

Atletiko Madrid vs Barcelona - Football tactics and formations

Tradiční průběh hry

Duely Atlétika s Barcelonou mohou být již pro fanouška nudné, protože je v posledních letech předem jasné, jaký obraz hry bude mít možnost sledovat. Barcelona tradičně ráda drží míč a dominuje hře, zatímco celek z hlavního města Španělska dává přednost pečlivé defenzivě a úderným protiútokům, pomocí kterých dokáže zaskočit jakéhokoliv soupeře.

Před každým střetnutím se proto řeší tradiční otázka – jakým způsobem Barcelona organizovanou hru Atlétika prolomí? A bude se hrát ve vysokém (svědčí Barceloně), nebo naopak pomalém tempu?

Zde bylo již od prvních minut jasně patrné, že budeme sledovat velmi rychlý a intenzivní zápas. Ačkoliv celkově duel příliš mnoho šancí nenabídl, rozhodně nelze říct, že by si jej fanoušek nemohl užít.

Kompaktní Atlétiko a přesuny hry

Domácí se rychlou kombinaci hostí snažili klasicky rozbít tím, že bez míče zůstali velmi kompaktní – v tomto ohledu jsou dost možná nejlepší na světě.

V dnešní době sice mnoho týmů dokáže být kompaktní horizontálně – to znamená, že obvykle tři defenzivní řady hráčů hrají velmi blízko sebe a neposkytují soupeři mnoho prostoru mezi nimi, ze kterého by pak mohli snadno zahrozit.

Většina celků má ovšem daleko větší potíže s vertikální soudržností – jednoduše vysvětleno jsou v defenzivě aktivní obvykle pouze hráči u míče, zatímco ti na druhé straně nereagují – zůstanou příliš blízko postranní čáře a nedostatečně tak zúží pruh, na kterém může protivník hrát.

Atlétiku se něco takového nestává, jelikož oba krajní záložníci se pohybují v naprostém souladu s pozicí míče. A pokud je ten na druhé straně, doplňují střední záložníky – ostatně jejich posouvání ve středovém bloku funguje úplně stejně jako v obranném, a jejich zónová defenziva je proto takřka až nejlepší na světě.

Nicméně takový druh bránění pak samozřejmě odkrývá druhou stranu hřiště – to není chyba, pouze důsledek snahy o ono maximální zhuštění prostoru, na kterém se hraje.

Tato místa samozřejmě nejsou okamžitě nebezpečné, ale pokud tým dokáže rychle přesouvat těžiště hry, může defenzivní blok rozběhat a dostat do nesnází.

Barcelona o této možnosti samozřejmě věděla – její krajní obránci tradičně zaujímali vysoké postavení, aby poskytovali nezbytnou šířku k podobnému otáčení hry.

A jejich kombinace měly přesně tento účel – ideálním příkladem může být šance Rakitiče, do které se dostal po driblingu Iniesty na straně levé a následné kolmici do pravé části pokutového území.

Atlétiko proto v první půli sice bránilo velmi disciplinovaně, ale rozhodně se nedá říct, že by nemělo potíže – při postupném útoku Barcelonu sice pustilo jen do jedné vyložené šance, ale díky ofenzivnímu plánu hostí měli velký problém míč získat v takovém prostoru, aby bylo následně možné zahájit rychlý kontr. Díky tomu byli v prvním poločase až na pár momentů téměř neškodní.

Zostrih zápasu.

Presink domácích

Možná trochu překvapivým aspektem hry mohlo být napadání domácích, kteří první části obou poločasů odehráli s poměrně vysunutou linií a snahou o získání míče už na polovině protivníka.

V první půli byla tato snaha párkrát úspěšná, přičemž také přinesla jednu velkou šanci – Torresovu střelu ale dokázal zblokovat vracející se Vermaelen.

Domácí při onom napadání dokázali velmi dobře kontrolovat Busquetse, který bývá k prolomení té první vlny napadání obvykle klíčový. Nesnažili se bezhlavě nahánět hráče s míčem, na pohybu jejich hráčů bylo patrné, že měli jasný plán – ve chvíli, kdy se míč dostal k jednomu ze stoperů, měl první z útočníků za úkol odříznout možnou přihrávku na druhého středního obránce a gólmana.

Druhý hrot se pak musel ve sprintu přesunout k Busquetsovi, aby mu nebylo možné adresovat snadný pas. Zbytek týmu pak vytvářel tlak na zbylé členy týmu, přičemž volnější zůstali pouze krajní obránci – ani ti ale nebyli často v pozici, aby mohli přijmout přihrávku bez rizika možné ztráty.

Několikrát vedla tato snaha domácích k tomu, že byl Mascherano nucen individuálně vyvézt míč, čímž se zároveň dostal pod tlak a do potíží – a právě při šanci Torrese mu Griezmann dokázal míč vypíchnout a kolegu poslat do nebezpečného úniku.

Poločasové změny

Domácí kouč Simeone sice o přestávce neprovedl žádné střídání, zrealizoval ovšem jednu systémovou změnu – jeho svěřenci změnili rozestavení a po pauze hráli ve formaci 4-3-3. Domácí kouč si byl pravděpodobně vědom výrazné dominance hostujícího celku, a proto byl nucen takto reagovat.

Výsledkem bylo hned několik věcí – zaprvé byli domácí schopni lépe kontrolovat změny těžiště hry v podání Barcelony. Defenzivní blok měl v záložní řadě najednou 5 hráčů, a tak sám o sobě pokryl větší množství prostoru než v dějstvím první. Míst na stranách hřiště tak ubylo a zároveň do nich domácí dokázali rychleji dostat své hráče.

Druhým důsledkem bylo, že najednou Atlétiko dokázalo v jistých pasážích kontrolovat hru skrz držení míče v záložní řadě. Není pochyb o tom, že jejich hlavní ofenzivní síla tkví v protiútocích, ale v prvním poločase byli pod drtivým tlakem, nedokázali podržet míč, postupně zakombinovat a ulevit zadním řadám.

Přítomnost dalšího záložníka jim v tomto aspektu rozhodně pomohla a zejména v prvních 20 minutách druhé půle měli i pasáže, kdy ve středovém prostoru drželi míč po delší chvíli.

A zatřetí to možná trochu překvapivě pomohlo ofenzivním přechodům – v prvním poločase existovalo ofenzivní snažení čistě skrz dvojici Griezmann – Torres, v té druhé byl sice na samotném hrotu pouze Fernando, jenže podpora jeho spoluhráčů byla mnohem lepší.

Vysvětlení? Při zisku míče byli zejména krajní záložníci v mnohem lepších pozicích (v první půli byli výrazně ve středu hřiště – těžko se podniká okamžitý náběh do volného křídelního prostoru), zatímco díky přechodu na 5 hráčů se nyní i v defenzivě pohybovali více u lajny, a tudíž i v lepším prostoru pro případný protiútok.

Messiho víťazný gól.

Messi změnil vše

Nejlepší fotbalista planety se na hřiště podíval až v 60. minutě za stavu 1:1 (oba góly padly tak trochu mimo rámec taktické bitvy), přesto ale ráz utkání dokázal kompletně změnit.

V druhé půli mělo Atlétiko méně problémů s kombinacemi hostů a začalo být ve svém defenzivním bloku poměrně komfortní, jenže tento argentinský reprezentant zcela překlopil misky vah.

Barcelona díky tomuto střídání (odešel Rakitič) trochu změnila svou ofenzivní organizaci – zatímco se Rafinha (nyní ve středové trojici) na postu pravého křídla obvykle pohyboval u lajny a mezi linie chodil jen minimálně, Messi oproti tomu ovládl střed hřiště.

Zaujímal chytrá místa mezi liniemi, s čímž prakticky okamžitě začal mít střed pole Atlétika potíže. Zároveň se převtělil do role playmakera a hru svého celku značně zrychlil – s míčem na kopačkách byl extrémně agresivní a defenzivní blok prakticky neustále narušoval – ať už šlo o individuální průnik, narážečku či vynikající pas do prostoru mezi liniemi.

Během 10 minut po svém nástupu vypracoval dvě šance – ta první vedla k zakončení Suareze z výborné pozice vedle, tu druhou zblokoval Neymarovi na brankové čáře Godin.

Nebylo ale vůbec žádným překvapením, když vítěznou branku vsítil právě Messi. A opět tak ukázal, že převaha bez Messiho a s Messim jsou téměř dva odlišné pojmy.