Alkohol, drogy a rýchla hra. O'Sullivan je synonymom snookru

12. 2. 2015 |
 

Niekoľkokrát ukončil kariéru. Keď sa naposledy vrátil, tak povedal, že snooker mu nechýbal. Potreboval však peniaze.

Ronnie O'Sullivan je výnimočný. Jeho hra je veľmi rýchla, dokáže používať obe ruky. Foto: wikimedia.org

Tému snooker sme rozdelili na viac častí
Rozhovor s bratislavským snookristom K snookru som sa dostal cez syna, píše Michal Frank Elegancia a gentlemanstvo. Nafotili sme snookristu

 

BRATISLAVA. Ronnie O’Sullivan ako desaťročný zahral svoj prvý stobodový, už v 15-tich maximálny nábeh. Získal 15 trofejí z troch najcennejších snookerových turnajov. V tomto roku prekonal rekord legendárneho Stephena Hendryho v počte centrury breakov v kariére. Keby nebol zbabelý, už dávno by spáchal samovraždu.

Napríklad zo Slovákov stobodový nábeh v súťažnom zápase doteraz nezahral nikto. O’Sullivan viac ako sedemstokrát.

„Raketa“ je pre snooker tým, čím Michael Schumacher pre F1 alebo Wayne Gretzky pre hokej. „On je synonymum tohto športu. Je to veľmi talentovaný hráč, zároveň aj šoumen. Ronniemu sa stáva, že tú hranicu niekedy prekročí a aj vďaka tomu sa o ňom veľa píše. Dlhodobo pracuje na tom, aby snookrom bavil nielen seba, ale aj divákov,” hovorí snookrový hráč a organizátor turnajov u nás Adam Horáček.

Boli sme sa pozrieť v snookrovom klube.

 

Imidž zlého chlapca

Snookeru sa začal venovať keď mal šesť. V roku 1992 sa ako 16-ročný stal profesionálom a už o dva roky neskôr bol svetovou trojkou. Prezývku si vyslúžil počas prvého roku medzi profíkmi, keď si v kvalifikácii na Grand Prix s Jasonom Curtisom poradil výsledkom 5:0 za necelých 44 minút.

Je absolútnym opakom napríklad Petera Ebdona, ktorého pre rozvláčnu hru volajú psychológ. O’Sullivan je držiteľom hneď niekoľkých rýchlostných rekordov, v ktorých sa mu ako-tak vyrovná jediný hráč – Malťan Tony „Tornádo“ Drago.

Okrem typicky rýchleho a agresívneho štýlu hrania je O’Sullivan známy aj povesťou „zlého chlapca“. Začalo sa to v počiatkoch jeho kariéry, v čase, keď obaja rodičia boli vo väzení a v dome usporadúval bláznivé večierky s alkoholom a marihuanou.

Ronnieho nemal kto držať na uzde. V čase, keď jeho matku prepustili, bol O’Sullivan sebestačný. Nemal problém ani s tým, že ho vyhodila z domu. Po krátkej dobe sa s ňou však udobril a vrátil sa.

Nelichotivá situácia v domácom prostredí sa spolu s jeho psychickou nevyrovnanosťou podpísala pod jeho búrlivé správanie. V roku 1996 ho uznali vinného za napadnutie rozhodcu počas majstrovstiev sveta.

Radiaci orgán mu vtedy udelil dvojročný podmienečný trest, pokutu 20-tisíc libier a odporučil mu darovať 10-tisíc libier na charitu. 

Porovnanie O'Sullivana s Ebdonom.

 

Vrátil sa, potreboval peniaze

V tom istom roku ho Alain Robidoux obvinil z nešportového správania a podceňovania súpera. O’Sullivan, ktorý ako jeden z mála hráčov na svete dokáže tágo držať oboma rukami, odohral celý zápas proti Kanaďanovi ľavou rukou, hoci za normálnych okolností hrá pravou.

Keď sa ho po zápase spýtali, prečo hral ľavačkou, odpovedal svojským spôsobom:

„Cítil som sa pohodlne pri hre ľavou rukou. Dokázal som takto zahrať už aj 90-bodové nábehy. Moja hra ľavou rukou je lepšia ako jeho pravou. Divákom sa to páčilo a to je najpodstatnejšie.“ 

V roku 2006 birminghamský rodák nečakane vzdal štvrťfinálový duel na UK Championship za vedenia 4:1 nad Stephenom Hendrym. A to mu O‘Sullivan tri roky predtým vyčítal nešportové správanie

Niekoľkokrát avizoval koniec kariéry. Pred tromi rokmi po majstrovstvách sveta oznámil, že pre osobné problémy vynechá sezónu.

Nasledujúci rok sa pred svetovým šampionátom vrátil: „Uvedomil som si, že mi snooker nechýba, ale potreboval som trocha peňazí. Naozaj si nemyslím, že snooker je pre mňa. Toto by mohlo byť moje posledné veľké podujatie.“

 „Všetci vieme, že Ronnieho rozhovory sú trochu ako britské počasie. Je to však dilema pre fanúšika snookeru. Diváci milujú to, čo vychádza z jeho tága, občas ale neznášajú to, čo vychádza z jeho úst, pretože je to dehonestujúce voči snookeru,“ povedal legendárny Steven Davis pre denník Independent

Desať najlepších Ronnieho strkov.

 

Alkohol a drogy

V roku 2001 získal Ronnie svoj prvý titul majstra sveta. V čase, keď chcel skončiť s kariérou.

Obaja jeho rodičia sa dostali do väzenia, otec na 18 rokov za vraždu, matka na pol roka za daňové úniky. Ronnieho to veľmi vzalo, svoj žiaľ utápal v alkohole a drogách.

V roku 1998 mu dokonca odobrali titul z Irish Masters, neprešiel antidopingovými testami. V autobiografii napísal, že deň nemohol začať inak ako marihuanou.

Snažil sa liečiť, užíval rôzne lieky, skúšal pomoc psychológov. Napokon sa prihlásil na kliniku Priory a postupom času sa jeho stav zlepšoval. Lekári zistili, že mal až nebezpečne nízku hladinu serotonínu. Látky, ktorá spôsobuje šťastie. Dokonca údajne pod hodnotou samovraždy.

Na jej zvýšenie užíval liek Prozac, pre ktorý časť snookerovej verejnosti spochybňovala zisk jeho premiérového titulu majstra sveta v roku 2001. Práve v tomto čase to s jeho depresiami údajne bolo najhoršie.

Raketa sa však stále dostáva do depresívnych stavov, hoci, ako vraví, už dlho neužíva Prozac a nepije alkohol. 

„Má to niečo do činenia s tým, kto som. Keď nedokážem zahrať tie najjednoduchšie údery v hre, stratím rytmus a pomyslím si: ‚toto nie je dobré‘. Takéto okamihy som zažíval celú sezónu. Vo vnútri znervózniem, pretože si nie som istý, čo spravím najbližšie,“ priznal sa O’Sullivan v roku 2009 v rozhovore pre britský denník Guardian a dodal:

„Niektoré rána len tak ležím v posteli a pomyslím si, aký zmysel má vstať? Takto ležím do jednej hodiny popoludnia. Napokon sa vyštverám, dám si šálku čaju a to je tak všetko. To sú tie dni, ktoré len tak stratíte.“

Raketa pri zahraní extrémne rýchleho maximálneho nábehu.

 

Hendry či O’Sullivan?

Britská verzia Eurosportu porovnala dvoch velikánov snookru – Ronnieho a Stephena Hendryho. Stalo sa to po tom, ako O’Sullivan 776. stobodovým nábehom prekonal Hendryho rekord. Zo siedmych redaktorov sa piati priklonili na stranu 39-ročného O’Sullivana.

Za všetky hovorí postoj Toma Adamsa. „Stephen Hendry možno má sedem titulov majstra sveta proti Ronnieho piatim, ale keď porovnávate najlepších, musíte sa zaoberať celým prierezom kariéry a nie len individuálnymi turnajmi. Prekonanie Hendryho rekordu v počte stobodových nábehov je dôkazom, že na všetkých turnajoch z celého sveta pred malými kulisami či obrovskými, ako v Crucible (Divadlo v Sheffielde, kde sa každoročne konajú majstrovstvá sveta) tu nikdy nebol taký hráč ako O’Sullivan.“

“Je neuveriteľne talentovaný a v súčastnosti asi najlepší. Má aj svoje slabé stránky. Stále hovorím, že keď má niekto výnimočný talent, tak hranica medzi dokonalosťou a šialenosťou je veľmi tenká. Keď k tomu pridá dobrú náladu, tak je v podstate dokonalý. On perfektne zvláda všetky aspekty hry - potápanie, pozičná hra, taktika. Hrá obojručne, čo je veľká výhoda. Je veľmi rýchly. Rýchlo hrá aj rozmýšľa,” dodáva Adam Horáček.

S piatimi svetovými titulmi má O’Sullivan nakročené k prekonaniu ďalšieho rekordu legendárneho Škóta.

„Naozaj by som si ho rád udržal, pretože ak ho nezlomí Ronnie, mám pocit, že už nikto. Dúfam, že čoskoro skončí s kariérou,“ žartoval Hendry v rozhovore pre Eurosport.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo