Ako šport je neznámy, hoci na Slovensku je viac florbalistov ako hokejistov

9. 12. 2015 |
 

Po úspechu ženskej reprezentácie sme sa boli pozrieť na detskom florbalovom tréningu. Je to finančne nenáročný šport, ktorý rýchlo rastie.

Na Slovensku máme už takmer 12-tisíc registrovaných florbalistov. Foto: Peter Kováč

Prečítajte si aj

Florbalista: Pracujeme v bojových podmienkach, ale robíme to so srdcom


BRATISLAVA. Je krátko po druhej hodine popoludní a do telocvične na jednom z bratislavských gymnázií sa pomaly trúsia 12-roční chlapci.

Práve na školách je základ florbalovej mládežníckej základne. Deti ho hrávajú v rámci krúžkov, pri ktorých si rodičia uplatňujú kupóny, ktoré dostali na začiatku školského roka.

„Ak je na nejaký šport dosť detí, vznikne krúžok. Potom nastúpime my a telocvikárovi, ktorý krúžok stále vedie, ponúkneme našich hráčov, ktorí vedia deti správne viesť,“ vysvetľuje Michal Liszkay, ktorý má vo florbalovom Hurikáne Bratislave na starosti mládež.

Deti tak už na školách môžu trénovať pod extraligovými hráčmi, ktorí sa snažia selektovať najšikovnejších a následne ich stiahnuť do klubu.

„Robíme to takto dlhé roky a môžem povedať, že popularita florbalu medzi deťmi na bratislavských školách je enormná,“ hovorí Liszkay.

Na Slovensku je registrovaných 11 641 florbalistov, pričom hokejistov bolo minulý rok podľa IIHF 11 308. SZĽH na svojom webe dokonca uvádza počet 9230.

Žiadny zo slovenských športov sa ani len nepribližuje k futbalu, ktorý má podľa webu SFZ 427 102 registrovaných hráčov.

Hráči v poli nemajú chrániče, tie má len brankár - kolenačky, keďže počas zápasu kľačí a masku na tvár. Foto: Peter Kováč

 

Prvá čisto florbalová generácia

Krátko po skončení tréningu sa dozvedáme, že slovenské florbalistky postúpili na majstrovstvách sveta do štvrťfinále. Zápas v priamom prenose RTVS sledovali desaťtisíce ľudí.

„Nášmu športu môže pomôcť hlavne to, aby sa dostal do povedomia širšej verejnosti,“ tvrdí Liszkay a vysvetľuje, že je náročné žiadať o dotáciu od mestskej časti, ak vám konkuruje napríklad futbal.

„Ten pozná každý, no ľudia, ktorí rozhodujú o toku verejných peňazí, sú v skutočnosti starí na to, aby vedeli, čo je florbal,“ vysvetľuje funkcionár a zároveň extraligový hráč.

Florbal prišiel na Slovensko koncom 90. rokov, systematicky sa s ním začalo pracovať okolo roku 2005, keď už aj existoval zväz.

Prečítajte si viac článkov z nášho seriálu "Malé a netradičné športy".

Michal Liszkay. Foto: Peter Kováč

Tento šport, ktorý vznikol vo Švédsku v 70. rokoch 20. storočia, spočiatku u nás hrávali prevažne bývalí hokejisti či hokejbalisti.

Dnes má registrovaných takmer 12-tisíc hráčov a až teraz sú medzi extraligistami prví jedinci, ktorí sa odmalička venovali len florbalu ako svojmu hlavnému športu.

„A je to aj na nich vidno, táto generácia dominuje v extralige, mladí sú o triedu až dve lepší ako moja generácia, ktorá začala hrať až po strednej škole. Juniori sú základnom ženskej aj mužskej reprezentácie.“

Jednoznačne najrozvinutejšou florbalovou krajinou je Švédsko, najlepšiu štvorku dopĺňa Fínsko, Švajčiarsko a Česko.

Slovenská mužská aj ženská reprezentácia sa pohybujú okolo piateho až ôsmeho miesta.

Na florbal stačia tenistky a hokejka. Foto: Peter Kováč

 

Dvadsaťpäť eur mesačne

S Liszkayom sa rozprávame počas florbalového tréningu, na ktorý chlapcom stačilo prísť s hokejkami a teniskami. Na palubovku si doniesli bránky a mohli hrať.

Florbal je medzi tínedžermi veľmi populárny, jedným z dôvodov je aj to, že sa na prvý pohľad výrazne podobá na hokej.

Navyše nepatrí ani k finančne náročným športom, napríklad v Hurikáne Bratislava je mesačné členské dvadsaťpäť eur, sú v ňom zahrnuté dva tréningy do týždňa a víkendové zápasy.

Zápasy sa konajú väčšinou v Bratislave, rodičia tak musia zabezpečiť len stravu a hokejku.

V čom je rozdiel medzi streľbou v hokeji a florbale.

„Na začiatok potrebujete nejakých 50 eur a potom 25 eur každý mesiac,“ hovorí Liszkay s tým, že v iných kluboch býva aj vyššie členské.

Na prebiehajúcich majstrovstvách sveta vidno, že florbal je populárny aj medzi dievčatami, tvoria približne pätinu hráčskej základne.

„Ak už v Bratislave dostaneme dieťa na florbal, je ideálny aj pre dievčatá. Nie je to nebezpečný šport, je dynamický a kolektívny.“

 

Pozor na kolená a členky

Pri florbale nie je ani veľká pravdepodobnosť zranení, napriek tomu, že ide o kontaktný šport. „Síce sa hrá tvrdo do tela, ale napríklad akékoľvek zákroky hokejkou sú v zásade fauly.“

Ak sa vyskytne zranenie, väčšinou ide o kolená či členky, keďže vo florbale často prichádza k prudkým zabrzdeniam na konkrétnu nohu.

„Dalo by sa im predchádzať, keby si decká dali povedať a dali si od florbalu prestávku aspoň cez prázdniny a nahradili ho iným športom alebo cvičením,“ vyzýva Liszkay.

Dopĺňa, že u starších hráčov môže prísť aj k problémom s chrbtom, keďže hokejka sa drží na jednu stranu. Tomuto sa však dá predísť kvalitným strečingom a kompenzačnými cvičeniami.

Prečítajte si aj

Ako sa správne rozcvičiť a strečovať? Pozrite si to krok po kroku

 

Na ulici vidno veľa hokejok

Florbalový zväz dostal na tento rok štátnu dotáciu 150-tisíc eur, pracuje však v amatérskych podmienkach.

Platený je len sekretár, ostatní funkcionári pracujú na úkor voľného času.

Náročné je to aj so zháňaním marketingových partnerov, väčšinou ide o firmy, v ktorých pracujú florbaloví nadšenci.

Základ rozpočtu okrem príjmov od sponzorov tvoria peniaze z členského a z poukázania dvoch percent dane.

Florbalové loptičky. Foto: Peter Kováč

Florbalová extraliga má generálneho partnera, švédsku firmu, ktoré vyrába potreby pre tento šport. „Je to aj vďaka tomu, že obchodné zastúpenie na Slovensku jej robí človek z trenčianskeho klubu,“ hovorí Liszkay a dopĺňa, že pre partnerov sa zvyšuje reklamný priestor:

„Dnes je oveľa väčší ako v minulosti, na uliciach vidíme čoraz viac detí s hokejkami, generuje sa kúpna sila.“

Na amatérskej báze funguje mužská a ženská extraliga, hráči platia členské aj dopravu na zápasy vonku.

„Mesačne ma to vyjde do sto eur,“ počíta Liszkay. Extraliga sa hrá po celom Slovensku každé dva týždne dve kolá naraz. Aj preto sú nevyhnutnosťou akési minitripy.

„Chodíme na ne, pokiaľ nehráme proti súperom, ktorí sú v dosahu – ako napríklad Trenčín, vtedy hráme jeden zápas doma, druhý vonku. Ináč mestá tvoria dvojičky, jeden víkend hráme v Prešove a Sabinove, potom sú dva košické tímy a máme aj trip na Oravu.“

Základné pravidlá florbalu

  • hrajú proti sebe dva tímy s jedným brankárom a piatimi hráčmi v poli
  • rozmery ihriska sú 40x20 m, ihrisko je vyznačené mantinelmi so zaoblenými rohmi
  • hrací čas je ako v hokeji - 3x20 minút
  • brankár nesmie používať hokejku

Kompletné pravidlá nájdete tu.

Kliknite si na našu titulku, na ktorej nájdete rubriky Výrok dňa či Troll Karol Športináka.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo