Ako sa dostane žena ku golfu? Cez manžela alebo deti

10. 6. 2018 |
 

Je to veľký relax, vypustíte bežné problémy a úplne sa odreagujete, hovorí amatérska golfistka Lucia Ravasová. Ku golfu ju priviedol manžel so synom, ktorého do areálu Golf Trnava pravidelne vozila na tréningy.

Prvý dámsky turnaj Gof Trnava. Foto - autor

 

TRNAVA. Ten pocit je ťažko opísateľný. Vkročíte do areálu a všetky starosti akoby ste nechali niekde ďaleko za plotom. Zostáva len pohoda, vietor vo vlasoch a radosť z pobytu na čerstvom vzduchu.

Naozaj ťažko povedať prečo, ale ten pocit vás kompletne prevalcuje. “Neriešite tu iné veci. Máte okolo len stromy, pole a les, je tu naozaj pokoj,” hovorí Lucia Ravasová, mama dvoch malých golfistov a pár mesiacov sama nadšená amatérska golfová hráčka. “Keď sa potrebujete sústrediť na odpálenie loptičky, zaujať správny postoj a všetko ostatné, jednoducho nemáte čas myslieť už na nič iné,” dodáva.

 

Foto - autor

 

Prvý dámsky turnaj Golf Trnava

Areál golfového odpaliska v Trnave na okraji mestského lesoparku Kamenáč patril v druhú júnovú sobotu ženám. Na úvod spoločná fotografia a potom už dámy a dievčatá postupne nastupovali na odpalisko prvej jamky. Poslednú dvojicu tvorili dve žiačky základnej školy.

“Pre vačšinu z nás to bol prvý turnaj v živote, vydaril sa výborne,” hovorí event manažérka ihriska Daniela Novotná. Sama hrala a výsledky ju potešili. Nebol to iba prvý golfový turnaj pre väčšinu hráčok, ale aj prvý golfový turnaj žien pre golfový areál v Trnave.

 

Foto - autor

 

Deväťjamková golfová akadémia Golf Trnava

V minulosti vybudované odpalisko pred pár mesiacmi rozšírili aj o deväťjamkovú golfovú akadémiu, teda ihrisko s kratšími vzdialenosťami. Na začiatok a na tréning paráda.

A ako sa dostane ku golfu žena? Cez manžela alebo deti, zhodujú sa účastníčky turnaja. “Vo veľa prípadoch sa stáva, že to chytí detí a rodičia si potom popri čakaní pri tréningu začnú odpalovať aj sami,” hovorí Daniela Novotná. Turnaj si zahrala aj jej dcéra a vôbec jej to nešlo zle.

“To je len na nás ženách, že sa vždy niečoho bojíme, že budeme začiatočníčky. Golf je úžasný v tom, že aj ten začiatočník hrá s tým dobrým a stále sme si seberovní,” dodáva Daniela Novotná.

Celý areál je prístupný okrem členov golfového klubu aj širokej verejnosti z Trnavy a okolia a tak tam radi uvidia aj nové tváre. Prísť si vyskúšať niekoľko prvých odpalov stojí len pár eur za loptičky, golfové palice vám ochotne požičajú.

Nemusíte tak deti či manžela čakať pri dobrej kávičke, ale príjemne si zašportujete aj sama. Prísť sa dá autom, na bicykli, ale z Trnavy pokojne aj pešo. A to aj bez detí či manžela, partia sa nájde.

 

Foto - autor

 

Golf pomohol synovi aj zdravotne

“Začali hrať dcéry a manžel a tak som chcela mať zelenú kartu a tiež ísť na ihrisko. Je to príjemný šport, vlastne sa prechádzate, fyzicky to nie je nič veľmi náročné,” hovorí Andrea, rekreačná golfová hráčka, ktorá hrá už od roku 2012. Šport by určite odporučila aj ostatným dámam. “Keď je čas, je to veľký relax. Vypustíte bežné problémy a úplne sa odreagujete,” dodáva Andrea. Na turnaj prišla spoločne s dcérami, s jednou z nich si spoločne urobili aj základný kurz, ktorého výsledkom je zelená karta, niečo ako vodičský preukaz pre všetkých golfistov.

“Mňa ku golfu priviedol manžel so synom,” potvrdzuje aj Lucia Ravasová, ktorá do areálu pravidelné vozí deti na tréningy. “Manžel mal veľkú túžbu hrať golf a splnilo sa mu to, keď v Trnave otvorili tento areál. Začal hrať spoločne aj s naším sedemročným synom a tak som bola väčšinu času sama doma. Keď vlani začal hrať aj náš mladší syn, pridala som sa aj ja,” hovorí Lucia s úsmevom.

“Včera som si bola v rámci tréningu zahrať s mojim starším synom, stále som ešte v tom leveli, že sa od nich učím. S manželom majú náskok štyri roky, ale naozaj sa dá povedať, že hráme všetci,” hovorí Lucia.

 

 

Jedným z dôvodov, prečo syna na golf priviedli, bolo zdravie. “Mal vtedy nejaká zdravotné problémy a nemohol robiť nijaký fyzicky namáhavý šport, tak toto nám prišlo vhod. Dnes ho baví, že si musí drilovať schopnosti a skúšať si to znova a znova. Vidím na ňom, že mu to prospelo,” povedala Lucia. Deti na golfových tréningoch sú podľa nej veľmi dobrá partia.

“Neberú sa tak veľmi konkurenčne, myslím, že si veľmi veľa doprajú,” hovorí Lucia. Syn má dnes dvanásť a športu sa venuje piaty rok. Začal navštevovať detské turnaje a hráva regiónálnu tour detských nádejí, navštevuje aj tréningy miestneho Centra talentovanej mládeže.

“Okrem golfu hrá aj florbal, jedno má tímový, druhý individuálny. Je tu rád, je stále vonku na čerstvom vzduchu, radi ho v tom podporujeme,” dodáva Lucia.

 

Foto - autor

 

Golfové turnaje dvojíc

V hre sa našli aj obaja rodičia. “Už sme si manželom vyskúšali aj turnaj dvojíc proti iným manželským párom. Bola to zádava a hoci ja hrám naozaj kratšie, myslím že sa zlepšujem,” hovorí Lucia s úsmevom a golf jednoznačne odporúča aj iným ženám.  

Na ihrisku trávi hodinu či dve týždenne, počas tréningov, ktoré tu absolvujú synovia. “Je to presne ten pocit, keď sa hovorí, že si vyčistíte hlavu. Chodiť na turnaje ambícieú nemám, som spokojná s tým, ako je to teraz,” hovorí Lucia.

 

Foto - autor

 

Golf Trnava sa rozširuje

Aktuálne majú v Trnave už viac ako tri desiatky mládežníckych hráčov a hráčok. A chcú, aby ich postupne pribúdalo.

“Golfový areál v Trnave vznikol v roku 2011. Najskôr to bolo odpalisko a tréningová plocha na chippovanie a patovanie,” hovorí športový manažér trnavského golfového areálu Martin Richter.

Pred dvoma rokmi v Trnave ihrisko dobudovali. “Momentálne máme v Trnave deväťjamkovú golfovú akadémiu, perfektnú na tréning, samozrejme, zostalo odpalisko a všetky tréningové plochy, ktoré golfisti potrebujú,” dodáva Richter.

Keď Golf Trnava začali stavať, otvoriť ho prišla naša najlepšia golfistka Zuzana Kamasová. Pre ňu je golf skvelá hra pre ženy. "Môžu si zašportovať aj podebatiť popri hre. Tým, že sa hrá vonku v prírode, tak je skvelé, že sa človek môže socializovať, ale i športovo oddychovať a môže si dopriať kávičku po hre. Pri golfe sa človek dosť nachodí, takže spáli aj veľa kalórií, čo sa ženám páči. Spoznáte aj nových ľudí, keďže na turnajoch sú hráčky rozlosované do rôznych flajtov," hovorí Kamasová a dodáva, že golfové špecifikum pri ženách je najmä to, že nie sú také súťaživé ako muži. "A tak zvyknú hodnotit svoj deň na golfe viac podľa dobrého zážiku ako skóre."  

 


 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo