35 rokov? Ideálny vek na historický grandslam

29. 1. 2017 |
 

Obaja víťazi Australian Open 2017 sú na scéne už dlhé roky, v tenisovom svete sa ich mená stali pojmami ešte skôr, ako ukončili kariéru.

Serena Williamsová i Roger Federer vyhrali Australian Open 2017 vo veku 35 rokov.
Foto: TASR/AP


Mal to byť turnaj doznievajúcej minulej sezóny. V nej sa na absolútny vrchol predrali hráči ako Novak Djokovič či Andy Murray, medzi ženami víťazné vavríny zbierala najmä Angelique Kerberová, Slovákom robila radosť Dominika Cibulková.

Veľa sa od týchto hráčov očakávalo aj na prvom grandslame roku 2017. Na tenisové kurty sa po zraneniach síce vrátili veľké mená, Serena Williamsová, Rafael Nadal či Roger Federer sa však po dlhšej pauze chceli najmä rozohrať. Posledný menovaný po postupe do semifinále dokonca uviedol, že po tom, ako videl vyžrebovanie, dúfal, že by mohol uhrať pár kôl.

Scenáre športových podujatí však našťastie nepíšu papierové predpoklady, rebríčkové poradie ani čísla v kolónke veku. Píšu ich svojimi výkonmi samotní športovci a my sme vďaka nim mohli vidieť jedno z najúžasnejších a najdramatickejších vyvrcholení veľkého tenisového turnaja za posledné roky.

Šampiónmi sa stali tridsaťpäťroční tenisti. Obaja sú na scéne už dlhé roky, v tenisovom svete sa ich mená stali pojmami ešte skôr, ako ukončili kariéru.

Serena Williamsová mala cestu ku profesionálnej kariére ťažkú najmä pre svoju farbu pleti a muskulatúru. Odkedy však v roku 1999 vyhrala svoj prvý veľký turnaj, americký US Open, dávala médiám dôvod hovoriť o nej predovšetkým v súvislosti s jej výsledkami.
 


 

Triumf na tohtoročnom Australian Open bol pre ňu 23. z podujatí „veľkej štvorky“. Definitívne tak prepísala históriu, druhá Steffi Grafová ich má na konte 22. Viac sa v Open ére nikomu dosiaľ nepodarilo získať, v ženskom ani v mužskom tenise.

Dokonca aj Roger Federer ich má ,,len“ 18. Posledný pridal na rovnakom dvorci, z ktorého len pár hodín dozadu odišla šťastná Serena s trofejou v náručí. Z grandslamového víťazstva sa naposledy tešil v roku 2012, keď triumfoval na svojom obľúbenom Wimbledone. Skoro päťročné čakanie na veľký tenisový primát bolo najdlhšie v jeho doterajšej kariére.

V historických tabuľkách tak len zveľadil počet pohárov z vrcholných podujatí. Má ich o štyri viac ako jeho finálový súper Rafael Nadal. Súper, ktorému sa poďakoval a uviedol, že by v tomto zápase bral remízu, dokonca by si dokázal predstaviť aj svoju prehru. Súper, vďaka ktorému má ešte stále motiváciu hrať.
 


 

Ženské finále malo ešte azda o čosi dramatickejšie obsadenie. Zatiaľ čo Federer s Nadalom sú kamaráti, no cítiť medzi nimi istú profesionálnu hranicu, Serena Williamsová nastúpila proti svojej sestre Venus. Práve jej venovala úvodné vety svojej ďakovnej reči a priznala, že bez nej by dnes nestála na kurte, nebola by tým, kým je. Jej slová boli potvrdením dokonalého scenára austrálskeho turnaja.

Serena Williamsová sa v najbližšom rebríčku WTA vráti na prvú priečku, Roger Federer by sa zo sedemnásteho miesta mal dostať do prvej desiatky. Pre oboch je to fantastický začiatok novej sezóne. Možno nebudú po celý čas pokračovať v nastolenom trende, o slovo sa určite výrazne prihlásia aj ich najväčší súperi. Nateraz však platí, že v Austrálii zažil tenisový svet návrat kráľa a kráľovnej.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo