V 80. minúte prehrávali 0:3, nakoniec vyhrali. AFC Wimbledon zažíva dve rozprávky naraz

6. 12. 2016 |

Klub vznikol v roku 2002, keď ho založili bývalí fanúšikovia Wimbledon FC. Začínal v deviatej lige, momentálne hráva v tretej.

Fanúšikovia Wimbledonu: My sme vzkriesenie.

Anglický futbalový AFC Wimbledon je v posledných rokoch klubom zaujímavých príbehov. Najnovšie sa dostal na titulky mnohých britských médií po skvelom nedeľňajšom obrate v zápase druhého kola FA Cupu.

Treťoligový celok ešte v 80. minúte prehrával na ihrisku Curzon Ashton (6. najvyššia súťaž) 0:3. Znížil však na 1:3.

V priebehu 162 sekúnd bolo vyrovnané. Wimbledonu sa podarilo zamedziť opakovanému zápasu, keď o svojom víťazstve rozhodol vo 4. minúte nadstaveného času.

Štvoritisícový štadión Tameside videl jeden z najväčších obratov, aký si pamätá najstaršia futbalová súťaž sveta.

„Myslel som si, že tretí gól domácich nás pochová. Mám tu však chalanov, ktorí sa nevzdávajú, bojujú. Keď sme sa dostali na 1:3, vedel som, že budeme mať dosť šancí,“ povedal Neal Ardley, tréner Wimbledonu, podľa BBC.

„Je mi aj veľmi ľúto Cruzonu, pretože hral úplne neuveriteľne – mali brilantné protiútoky a strelili pekné góly.“

Začali v deviatej lige

Nie je to však jediný pútavý príbeh, ktorý Wimbledon zažíva v posledných rokoch. Možno ste si ho mohli pomýliť s Wimbledon FC, ktorý ešte na prelome tisícročí pôsobil v Premier League.

Klub bol známy tým, že jeho hráči zabávali aj mimo ihriska, preto mali prezývku Crazy Gang. Takisto ide o klub, ktorému David Beckham v roku 1996 strelil legendárny gól z polovice ihriska.

V roku 2000 však Wimbledon FC po 14 rokoch vypadol z najvyššej súťaže. O rok neskôr vedenie oznámilo, že klub sa sťahuje do 90 km vzdialeného Milton Keynes. Dôvod – aby neskrachoval.

S tým sa však nezmierili fanúšikovia. Založili AFC Wimbledon, ktorý prihlásili do najnižšej súťaže (9. liga).

Zohnali trénera, spravili nábor hráčov (prihlásilo sa ich 230) a našli aj štadión – 5-tisícový Kingsmeadow, ktorý dodnes zdieľajú s Kingstonianom (hráva v siedmej lige).

AFC ide prudko nahor, počas trinástich sezón postúpil šesťkrát. Momentálne pôsobí v League One (tretia liga).

Je nováčikom a patrí mu siedma priečka – prvých šesť klubov sa kvalifikuje do play-off.

Fanúšikov teší aj to, že nenávidený Milton Keynes je v League One devätnásty.

Teraz AFC Wimbledon postúpil do tretieho kola FA Cupu, ktorý v roku 1998 vyhral jeho predchodca Wimbledon FC.