Andreas Žampa dosiahol životný úspech v jednom z najnáročnejších obrákov

7. 1. 2017 |

V cieli si to Žampa za potlesku švajčiarskych fanúšikov užíval plnými dúškami, veď obrák v Adelbodene patrí medzi technicky najnáročnejšie a najuctievanejšie v itinerári SP.

Mladší z bratov Žampovcov bodoval tretíkrát v tejto sezóne.
Foto - TASR/AP

ADELBODEN. Slovenský lyžiar Andreas Žampa dosiahol vo švajčiarskom Adelbodene životný úspech. V klasickom obrovskom slalome Svetového pohára obsadil 21. miesto so stratou 3,96 s na Francúza Alexisa Pinturaulta. Do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal 10 bodov. Jeho doterajším maximom bola 22. priečka z obrovského slalomu vo Val d'Isere. Bodoval ešte v Kitzbüheli, kde skončil vlani v januári 23. v alpskej kombinácii.

Starší z bratov Žampovcov Adam nepostúpil v Adelbodene do 2. kola, ďalší slovenský reprezentant Matej Falat v pretekoch napokon neštartoval. Pinturault zvíťazil s tesným náskokom štyroch stotín pred lídrom celkového poradia SP Rakúšanom Marcelom Hirscherom, pre ktorého to bolo jubilejné 100. pódiové umiestnenie. Tretí skončil Hirscherov krajan Philipp Schörghofer (+1,94). Pinturault slávil 19. triumf v kariére a preskočil legendárneho krajana Jeana-Clauda Killyho. V tejto sezóne nenašiel premožiteľa ani v obrovských slalomoch v Söldene a vo Val d'Isere, vyhral aj kombináciu v Santa Caterine.

Andreas Žampa bol po prvom kole na Kráľovskom vršku 29. so stratou 4,14 s na Pinturaulta. V druhej jazde išiel dynamicky, v strmej dolnej časti trate zariskoval a vďaka deviatemu najrýchlejšiemu času kola si polepšil o osem miest. V cieli si to za potlesku švajčiarskych fanúšikov užíval plnými dúškami, veď obrák v Adelbodene patrí medzi technicky najnáročnejšie a najuctievanejšie v itinerári SP.

Prečítajte si aj Konflikt priamo na tlačovke. Žampa senior sa pustil do vedenia lyžiarov